Anasayfa / Medya izleme / “Bu ‘pınar’dan barış akmaz”

10 Ekim

“Bu ‘pınar’dan barış akmaz”

Fırat’ın doğusuna yönelik harekâtın başlamasıyla birlikte hükümete yakın medyada hamaset yine öne çıktı

Fırat’ın doğusuna yönelik harekât dün başlarken, Karar ve Sözcü gazetelerinin de aralarına katıldığı iktidar medyası coştukça coştu. Birgün, Yeni Yaşam ve Evrensel gibi gazeteler ise harekâtın yaratacağı olumsuz sonuçlar üzerinde durdu.

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Bu ‘pınar’dan barış akmaz” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye’nin tepkilere rağmen Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonu dün saat 16:00 itibariyle başladı. TSK’ye ait uçaklar Serekaniye’de bir köyü bombalarken, Gire Spi’ye de top atışları yapıldı. Ardından Erdoğan Twitter hesabından operasyonun başladığını duyurdu. TSK’nin ÖSO ile yürüttüğü operasyona tepki gecikmedi. DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, ‘Herkes şunu çok iyi bilmeli; bu operasyon karşısında sessiz kalmayacağız’ dedi. HDK Eşsözcüsü Sedar Şenoğlu da, ‘Adına Barış Pınarı deniliyor ama onlarca insanın kanı akıtılacak. Bu savaşın uluslararası hiçbir meşruluğu yoktur. Türkiye’nin şu an yaptığı Suriye topraklarını keyfi işgal etmektir’ dedi. HDK Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ise, ‘Bu savaş AKP ve MHP ortaklığının iktidarda kalma savaşıdır’ diye konuştu. HDP Milletvekili Musa Piroğlu da, ‘Bu emekçilerin, yoksulların, ezilenlerin değil, sarayın savaşıdır’ diyerek tepki gösterdi.”   

Birgün gazetesinin manşetinde, “Karanlık yolda ilk adım atıldı” başlıklı haber yer aldı:

“Bir süredir hazırlıkları yapılan Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyon, tezkerenin Meclis’ten AKP, MHP, CHP ve İYİ Parti’nin oylarıyla geçmesinden bir gün sonra başlatıldı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Barış Pınarı Harekâtı’ adı verilen operasyonun başlatıldığı bilgisini Twitter hesabından verdi. Erdoğan, ‘Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir’ ifadelerini kullandı. Erdoğan muhalefet liderlerini arayarak operasyona dair bilgiler paylaştı. Operasyonun başlama noktası ise Resulayn oldu. Operasyon başlamadan önce, ÖSO adına ‘Milli Ordu Sözcüsü’ sıfatıyla açıklamalarda bulunan Yusuf Hammud, ’14 bin ÖSO askeri savaşa katılacak’ ifadelerini kullandı. SDG de operasyona karşı seferberlik ilan etti. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin bölgedeki tutuklu IŞİD’cileri devralmak zorunda olduğunu söyledi.”  

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Savaşa karşı yaşamı savunalım” başlıklı haberinde, “AKP hükümeti, ABD’nin yeşil ışık yakmasının ardından tüm tepki ve uyarılara rağmen Suriye’ye üçüncü askeri operasyonu dün başlattı. ‘Barış Pınarı’ adı altında başlatılan operasyonu Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medyadan duyurdu. Savaş uçakları Tel Abyad, Serekaniye, Gri Spi gibi Kürt kentlerini bombaladı. Kamışlı kentine de obüs saldırısı düzenlediği, bölgeden de karşılık verildiği haberi geldi. Suriye Demokratik Güçleri sivil yerleşimlerin vurulduğu ve halkın panik içinde olduğunu duyurdu. Bugüne kadar operasyonu durdurmak için herhangi bir girişimde bulunmayan AB’den ise operasyonun başlamasının ardından ‘Durdurun’ çağrısı geldi. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker Ankara’ya itidalli davranma ve operasyonu durdurma çağrısı yaptı. Fransa, Almanya ve İngiltere operasyona karşı BM Güvenlik Konseyi’ne çağrı yaptı” ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Üç koldan harekât” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“İktidarının en zayıf dönemini yaşayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump’ın net olmayan uzlaşısının ardından TSK dün ‘Barış Pınarı Harekâtı’nı başlattı. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı’nın ardından 3. büyük harekâtta terör örgütü PKK/YPG’nin üsleri havadan vuruldu. Türk askeri dün gece üç koldan Fırat’ın doğusuna girdi. CHP, MHP ve İYİ Parti liderlerini bilgilendiren ve ‘harekât emrini’ veren Erdoğan, ‘Amacımız terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış getirmek’ dedi. 2014’te YPG’nin Türkiye’den geçişine izin veren Erdoğan, şimdi de ‘Suriye Milli Ordusu’ dediği Esad muhaliflerini harekât için Türkiye’den geçirdi.”    

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design