Anasayfa / Medya izleme / “Bu savaş suçu”

14 Ekim

“Bu savaş suçu”

Yeni Yaşam ve Evrensel gazetelerinin manşeti gündemde öne çıktı…

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Bu savaş suçu” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrin Xelef’in konvoyuna yapılan saldırının Türkiye’nin desteklediği Ahrar Şarkiye gurubu tarafından yapıldığı ortaya çıktı. Yeni Şafak infazı, ‘Başarılı bir operasyon’ diye verdi. Xelef’in cansız bedeninin araçtan çıkarılarak yerde sürüklendiğini gösteren görüntüler de yayınlandı. ABD’nin eski IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, ‘Bu bir savaş suçu’ dedi. McGurk’un mesajını Twitter’dan paylaşan Demokrat Senatör Christopher Van Hollen da saldırının savaş suçu olduğunu belirterek, ‘Bu Türk destekli kuvvetler tarafından yürütülen korkunç felaketlerden biridir. Kürtlerin kanı Trump’ın eline bulaştı’ dedi. ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da sivil ölümleri ‘korkunç’ olarak nitelendirdi.”   

“Fatura ağır”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Fatura ağır” başlıklı haber yer aldı:

“Harekatın ekonomik boyutu, ‘Güvenlik sorunu varken teferruattır’ denilerek göz ardı ediliyor. Oysa, sorunu çözemeyecek bir operasyon için ödenecek ağır bir fatura var ortada! Havada yakıt ikmali yapan ikişer adet F-4 ve F-16 savaş uçağı 24 saat uçuş yapıyor. Bir saatlik uçuşu 30 bin dolar, mühimmatı 65 bin dolar olan uçakların tek başına günlük maliyeti 3 milyon dolar! Obüs atışları da milyon dolarları yutuyor. Harekatın 5 günlük harcaması ile 24 derslikli 25 okul, 50 adet öğrenci pansiyonu, 100 yataklı tam donanımlı bir hastane yapılabilirdi. Harekatın başlamasıyla dolar kuru 5.70’den 5.90 TL seviyesine geldi. Türkiye’nin dış borcu durduğu yerde 90 milyar TL arttı. Fakat, şimdilik uzlaşı ile gerçekleşen operasyonda ABD ile karşı karşıya gelinip yaptırımlar devreye girerse, kurlar uçar! Bu işin vatandaş için sonucu da yüksek enflasyon, artan işsizlik ve iyice derinleşen yoksullaşma olur!”  

“Şam’la SDG anlaştı”

Birgün gazetesi manşetin yanındaki, “Şam’la SDG anlaştı” başlıklı haberinde, “ABD’nin, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Suriye’nin kuzeyinden askerlerini çekme kararının ardından Şam’la Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Rusya’nın arabuluculuğunda anlaştı. Suriye devlet medyası, Suriye Ordusu’nun askerlerini kuzeye kaydırmaya başladığını duyurdu. SDG ise anlaşma haberini doğruladı. Rusya Savunma Bakanlığı ise Suriye’deki çözüm sürecine dahil olan tüm taraflara ülkenin kuzey doğusunda insani felaketi önlemeye yönelik tedbir alma çağrısında bulundu. Bakanlık, SDG kamplarındaki sivillerin büyük bir kısmının açlık ve salgın hastalılar nedeniyle ölüm riskinin bulunduğunun da altını çizdi” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet gazetesi ise manşetinde, “Esad’ı çağırdılar” başlıklı haberinde, “TSK, terör örgütü PKK/YPG’ye karşı yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı’nda Tel Abyad ve güneydoğusundaki M-4 karayolunda kontrolü sağladı. ABD Savunma Bakanı Esper, ‘SDG, Suriye ve Rusya ile temasta. İki düşman güç arasında askerimiz kalamaz. Bin askeri güneye çekeceğiz’ dedi. Esper’in açıklamasından kısa süre sonra, SDG’nin Rusya aracılığıyla Suriye ile anlaştığı belirtildi. Dün akşam saatlerinde kuzeye ilerleyen Suriye ordusu Münbiç’ yaklaştı. Suriye ordusu, Türkiye sınırındaki Kobani ve Kamışlı’ya da gireceklerini açıkladı. ÖSO’nun da Münbiç’e ilerlediği iddia edildi” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design