Anasayfa / Medya izleme / “Genç, işsiz ve umutsuz”

16 Ekim

“Genç, işsiz ve umutsuz”

Gazetelerde Barış Pınarı Harekatı’yla ilgili haberler geniş yer bulurken, son işsizlik rakamları yine az sayıda gazetede öne çıktı.

İşsizlik oranı geçen aya göre yüzde 13’ten yüzde 13.9’a yükseldi.

Birgün gazetesi manşetindeki habere, “Genç, işsiz ve umutsuz” başlığını attı:

“‘Ekonomide en kötüsünü atlattık’” diyerek yeni paketler açıklayıp hayal satanları bu kez TÜİK yalanladı. Kurumun temmuz ayına ilişkin işgücü göstergeleri, emeği ile geçinmek zorunda kalanların içinde bulunduğu korkunç durumu gözler önüne serdi. Haziranda yüzde 13 olan işsizlik oranı yüzde 13,9’a yükseldi. Haziranda 4,2 milyon olan işsiz sayısı ise sadece bir ayda 343 bin kişi artarak 4,6 milyona yükseldi. Erdoğan’ın ‘Her üniversite mezunu iş bulacak diye bir zorunluluk yok’ sözü TÜİK verileriyle doğrulandı. Üniversite mezunu olan olmayan milyonlarca genç, işsizlikte Cumhuriyet tarihinin rekorunu aynı yıl ikinci kez kırdı. Ocak ayında yüzde 26,7 ile rekor kıran genç işsizlik oranı temmuz ayında yine rekor kırarak yüzde 27,1’e yükseldi. Resmi verilere göre, tam 1 milyon 508 bin genç iş arıyor ancak bulamıyor. Tarım ve turizm sektörünün katkısıyla yaz aylarında artan istihdama rağmen işsizlikte yaşanan bu sert yükseliş, kış aylarının her zamankinden sert geçeceğinin de göstergesi. Uzmanlara göre, kış aylarında toplam işsiz sayısı 5 milyonun, genç işsiz sayısı ise 2 milyonun üzerine çıkacak. Son rakamlar sanayi üretimi verileriyle birlikte düşünüldüğünde dar ve orta gelirli için tablo çok daha kötü görünüyor.”      

Evrensel gazetesi habere manşetinde, “Milyon milyon artıyor” başlığıyla yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Genç işsizlik oranı bir yılda 7.2 puan arttı. Ne eğitimde ne işte olan, kayıp gençlerin oranı yüzde 29.4’e tırmandı. Kadın işsizlik verileri ‘Bu ülkenin yarısı yok’ dedirtecek cinsten! İşsizlikte, yüzde 14’lük ekonomik küçülmenin yaşandığı 2009’dan daha ağır bir tablo var. Haziran ayından itibaren başlayan işsizlik oranındaki artış sene sonuna kadar sürecek! Ağustos ayı perakende satış rakamları da açıklandı. Vatandaşın boğazından kıstığı görüldü. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 5 azalmış. Belli ki mutfakta kriz sürüyor. TÜİK enflasyon rakamlarının, ‘Gıda fiyatları çok düştü’ dediği bir ortamda gıda alımı azalıyorsa demektir ki insanlar işsiz ve feci yoksul! Soru şu: Yaz bittiğinde ne olacak?”

Cumhuriyet gazetesi manşetin altında, “Ümitsiz ve işsiz” başlığıyla verdiği haberde, “Temmuz ayında işsizlik oranı 3.1 puanlık artış ile yüzde 13.9 seviyesine çıkarken işsiz sayısı 2019 temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 65 bin kişi artarak 4 milyon 596 bin kişi oldu. ‘İş olsa hemen çalışırım’ diyen 2 milyon 354 bin kişi eklenince, gerçek işsiz sayısı 6 milyon 950 kişiye çıkıyor.  İşsizler ordusuna katılan her 100 kişiden 70’i daha önce iş sahibi olup işini kaybedenlerden oluştu. Genç işsizlik tarihi rekor kırarak yüzde 27.1 oldu. İş bulma ümidi olmayanlar da son bir yılda 523 bin kişiden 614 bin kişiye yükseldi. Üniversite mezunlarında işsizlik oranı yüzde 13.3’ten yüzde 14.2’ye çıktı” ifadelerini kullandı.

“Sorumlusu Erdoğan”

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Sorumlusu Erdoğan” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye’nin uluslararası toplumun tüm uyarılarına rağmen Kuzey ve doğu Suriye’ye yönelik başlattığı operasyon sürerken, ABD yaptırım uygulamaya başladı. Başkanlık kararnamesi ile Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Enerji Bakanı Fatih Dönmez ile Milli Savunma Bakanlığı ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı yaptırım listesine alındı. Bu bakan ve kurumlar ABD ile çalışamayacak. ABD’den yapılan açıklamada ‘Türk hükümet yetkilileri ile kurumlarına, gerekli görüldükçe başka yaptırımlar getirmeye hazırız’ denildi. ABD Başkanı Trump da ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açıkça belirttim; Türkiye’nin eylemleri bir insani krize neden oluyor ve olası savaş suçlarına zemin hazırlıyor’ diyerek bundan Erdoğan’ın sorumlu olduğunu vurguladı. Trump ‘Türkiye ekonomisini hızlı bir şekilde mahvetmeye tamamen hazırım’ uyarısını da yineledi.”

Cumhuriyet gazetesinin ise manşetinde, “Şam’a uzanan el” başlıklı haber yer aldı:

“TSK’nin terör örgütü PKK/YPG’ye yönelik yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı, yalnız sahada değil diplomaside de denklemleri değiştirdi. Kremlin’in Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev, Türkiye ile Suriye’nin Savunma ve Dışişleri bakanlıkları ile istihbarat servisleri üstünden gerçek zamanlı görüştüklerini açıkladı. Prof. Mitat Çelikpala, Ankara-Şam diyaloğunun şaşırtıcı olmadığını belirterek, ‘Daha önce Cumhurbaşkanı ‘kurumlar gerekirse görüşür’ demişti. Türkiye büyük güçler arasında denge arayışı yerine Şam’la daha kalıcı ve etkin sonuçlar alabilir. Ancak üst düzeyde görüşme için daha erken’ dedi.”    

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design