Anasayfa / Medya izleme / “Beyaz fosfor bulguları var”

22 Ekim

“Beyaz fosfor bulguları var”

Günün en iddialı haberi Yeni Yaşam gazetesinde yer alırken, HDP’li belediye başkanlarının gözaltına alınması sadece beş gazetede haber oldu

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “‘Beyaz fosfor bulguları var’” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye ve bağlı güçlerin, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik 9 Ekim’de başlattıkları operasyonda ‘beyaz fosfor’ içeren silahlar kullandıkları iddiası dünya basınının gündeminde. Konuyu dün başyazısına taşıyan İngiliz The Times gazetesi, Kamışlı’ya sevk edilen hastaları inceleyen İranlı doktor Abbas Mansuran ile konuştu. Mansuran, ’15-20 arası hastada beyaz fosfor yanıkları tespit ettik’ dedi. Yine Times’a konuşan bir yetkili, ‘Hiçbir şüphe yok. Beyaz fosfor kullanılmış’ vurgusu yaptı. The Times, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün iddiları ciddi şekilde araştırması gerektiğini belirtti. Öte yandan tedavi için Federe Kürdistan’a götürülen Muhammed Hamid’i inceleyen uzmanlar da beyaz fosfor izine rastladı. Türkiye ise operasyonda kimyasal silah kullandığını reddediyor.” 

“Kayyumcular hukuk tanımıyor”

Kayyum atamasıyla görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı ve Kayapınar Belediyesi Eş Başkanı Keziban Yılmaz, Diyarbakır’ın Bismil İlçe Belediye Eş Başkanı Gülcan Özer ile Kocaköy Belediye Eş Başkanı Rojda Nazlıer gözaltına alındı.

Evrensel gazetesi gözaltılara manşetindeki, “HDP’ye siyaset, CHP’ye ihale yasak” başlıklı haberinde yer verdi:

“Yerine kayyum atanan ve yüzde 62.93 oy oranıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı seçilen Selçuk Mızraklı, Bismil’de yüzde 71.43 oy oranıyla belediye eş başkanı seçilen Orhan Ayaz, Kayapınar’da yüzde 66.35 oy oranıyla seçilen belediye eş başkanı Keziban Yılmaz ile Kocaköy’de yüzde 61.67 oy oranıyla seçilen Rojda Nazher gözaltına alındı.”

Yeni Yaşam gazetesi sürmanşetindeki habere, “Kayyumcular hukuk tanımıyor” başlığını attı ve “Hükümetin 31 Mart seçimlerine alamadığı HDP’li belediyelere yönelik hukuksuz uygulamaları sürüyor. 19 Ağustos’ta görevden alınarak, yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı dün evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı. Aynı saatlerde Kayapınar Belediye Eşbaşkanı Keziban Yılmaz, Bismil Belediye Eşbaşkanı Orhan Ayaz, Kocaköy Belediye Eşbaşkanı Rojda Nazlıer ve 2 belediye yöneticisi ile gözaltına alındı. Belediye binaları polis ablukasına alınırken, binalarda arama yapıldı” dedi.

Sabah gazetesi haberi ön sayfasının altından, “HDP’li 3 başkan teröre destekten gözaltına alındı” başlığıyla anonsladı.

Star gazetesi birinci sayfasının altından anonsladığı habere, “HDP’li 4 başkana terörden gözaltı” başlığını attı.

Yeni Akit gazetesi, “Terör destekçisi HDP’li başkanlar gözaltına alındı” başlığıyla verdiği haberde, “Terör soruşturması kapsamında görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı ile Kayapınar Belediye Başkanı Keziban Yılmaz ve Bismil Belediye Başkanı Orhan Ayaz gözaltına alındı. HDP’li Kocaköy Belediye Başkanı Rojda Nazlıer ise, hakkında çıkarılan yakalama kararı sonrasında düzenlenen operasyonla gözaltına alındı” ifadelerini kullandı.

“Soçi öncesi derin mesaj”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Soçi öncesi derin mesaj” başlıklı haber yer aldı:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Barış Pınarı’na verilen aranın son saatlerinde Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geliyor. Görüşmede, Erdoğan’ın ‘Putin’le bir hal çaresini bulmamız lazım’ dediği güvenli bölge masada olacak. Putin’in de Şam ve Ankara’ya mesaj vermesi bekleniyor. Soçi öncesi, kaçan IŞİD’lileri işaret eden Rusya Savunma Bakanı Şoygu, ‘Teröristler tersine göçebilir. Nereye gideceklerini kimse bilmiyor. Bu, derhal çözülmeli’ dedi. Dışişleri Bakanı Lavrov ise Ankara-Şam diyaloğunun Adana Mutabakatı’na dayanması gerektiğini, görüşmeler sırasında mutabakatın değişebileceğini söyledi.”   

“Saray sordu, memur sustu”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Saray sordu, memur sustu” başlıklı haberinde, “Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi memurlara, ‘e-Devlet’ üzerinden yanıtlamaları istemiyle başkanlık sistemini başarılı bulup bulmadıklarını soran bir anket gönderdi. Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı, 5.5 milyon kamu çalışanı arasından sadece 862 bin kişinin ankete katıldığını açıkladı. Kamu personelinden yanıt verenlerin oranı yüzde 16 olurken bu oran yargı mensupları arasında yüzde 8’de kaldı. Yapılan anketin fişleme anlamına geldiğini söyleyen CHP’li Çakırözer şöyle dedi: ‘ Sadakatin ölçüldüğü sorulara verecekleri yanıtlar üzerinden başlarına bir şey geleceğini düşünmüş olacaklar ki ankete yanıt oranı sadece yüzde 16’ya ulaşabiliyor. Hakim ve savcıların ise ancak yüzde 8’i yanıt vermiş. Türkiye’nin yüzde 80’i yargıya güvenmiyor ancak bu sonuçlar yargının yüzde 92’sinin de bürokrasiye güvenmediğini gösteriyor” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design