Anasayfa / Medya izleme / “Esad’la yan yana”

23 Ekim

“Esad’la yan yana”

Manşetlerde “Soçi Mutabakatı” yer aldı

Evrensel gazetesi manşetindeki habere, “Yıllar sonra yeniden Adana Mutabakatı” başlığını attı:

“Suriye’nin kuzeyinde Türkiye ile ABD anlaşması sonrası merakla beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki zirve Soçi’de gerçekleşti. Görüşme yaklaşık yedi saat sürdü. İki lider de ‘Suriye’nin toprak bütünlüğü’ vurgusu yaptı. Putin, ‘Suriye’nin kuzeydoğusunda Kürtler ve Suriye arasında diyalog gerekiyor’ dedi. 10 maddelik mutabakat iki ülkenin dışişleri bakanı tarafından okundu. Anlaşmada ‘Adana Mutabakatı’nın uygulanması vurgulandı. Ayrıca, SDG’nin ‘güvenli bölge’den 30 kilometre geriye çekilmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Türkiye’nin de Resulayn ve Tel Abyad arasındaki 32 kilometrelik alanda kalması üzerine anlaşıldı.”  

Birgün gazetesi habere manşetinde, “Çözüm adresi Şam” başlığıyla yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“ABD ile ilan edilen beş günlük ateşkes kararının dolmasına saatler kala Soçi’de yapılan 6 saatlik Putin-Erdoğan zirvesinden 10 maddelik mutabakat çıktı. Ateşkesin 150 saat daha uzatıldığı mutabakatta SDG güçlerinin 30 km güneye inmesi karara bağlanırken, Barış Pınarı Harekât alanının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacak. Suriye’nin ‘siyasi birliği ve toprak bütünlüğü’ne vurgu yapılarak Şam Yönetimi fiilen tanınmış oldu. Sekiz yıl önce ‘Suriye iç meselemiz’ denilerek Emevi Camii’nde namaz kılma rüyaları görmekle başlayan hikaye, günün sonunda ‘Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz’a kadar evrildi. Soçi’den Washington’a Cenevre’den Astana’ya küresel güç merkezlerinin kapılarında rol kapmaya çalışırken 2011’den beri yürütülen politikaların Türkiye’ye faturası ağır oldu. Günün sonunda 4 milyona yakın sığınmacı, sınırda on binlerce IŞİD’ci ve El Kaide’ci ile baş başa kalındı.” 

Cumhuriyet gazetesi manşetten, “Esad’la yan yana” başlığıyla verdiği haberde, “ABD ile uzlaşılan 120 saatlik ateşkes süresi dolarken Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri Putin, terör örgütü PKK/YPG’nin Tel Abyad ve Resulayn dışındaki sınır hattından çekilmesi için 150 saat üzerinde anlaştı. İki ülke arasında imzalanan ‘mutabakat muhtırasına’ göre Tel Abyad ve Resulayn’daki durum korunacak. Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları bugün saat 12.00’den itibaren Türkiye sınırına konuşlanacak. YPG 30 km derinliğin dışına çıkarılacak. 150 saat sonra Barış Pınarı alanının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacak. YPG, Münbiç ve Tel Rıfat’tan da çıkacak. ABD’nin çekilmesiyle bölgede ana aktör konumuna gelen Putin, uzlaşıyla birlikte Suriye ordusunun meşru olduğunu Erdoğan’a kabul ettirdi. Türkiye PKK/YPG koridorunu ortadan kaldırdı ama sınır boyunca güvenli bölge hedefine ulaşamadı. TSK ve Suriye ordusu artık Rusya’nın gözetiminde sahada yan yana olacak” ifadelerini kullandı.

Mehmet Tezkan T24’teki, “Bir yıla kalmaz Ankara Şam’la el sıkışır!” başlıklı yazısında şu ifadelere yer verdi:

“…Soçi mutabakatında şöyle bir ifadede var; Suriye sınır muhafızları, Türkiye sınırının Suriye sınırının Suriye tarafını YPG’den temizlenmesini temin edecektir. Yani güvenliği sağlayacaktır... Suriye sınır muhafızları kim? Kim olacak Suriye resmi ordusu. Bu şu demek; Türkiye ile Şam arasında güvenlik boyutunda ilk ortak harekât başladı. Bizim sınır güvenliğimizi 8 yıl aradan sonra Suriye ordusu sağlayacak. Hal buysa... Desteklediğimiz her türlü maddi/manevi yardımı esirgemediğimiz Suriye Mili Ordusu ne olacak? Eski Adıyla Özgür Suriye Ordusu’nun 15/20 bin askeri... Sonuç; Suriye’nin anahtarı Rusya’nın elinde. ABD çekildi büyük oyuncu artık Moskova... Ve Ankara eninde sonunda kendi güvenliği için Şam’la konuşmak/anlaşmak zorunda. Öyle veya böyle. Hem diktatör hem katil... Artık önem veren yok... Almanya’sı, İngiltere’si, Fransa’sı dahil... Soçi mutabakatının satır araları şunu söylüyor... Veya Moskova ya da Putin söyletiyor: Esad maçı kazandı, pozisyonunuzu buna göre alın politikanızı bu gerçeğe göre değerlendirin”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design