Anasayfa / Medya izleme / “İnkar eden tekrar eder”

31 Ekim

“İnkar eden tekrar eder”

Gazeteler, ABD Temsilciler Meclisi’nde onaylanan Ermeni soykırımı ve yaptırım tasarısına geniş yer ayırdı

ABD Temsilciler Meclisi’nde Türkiye’ye yaptırım uygulanması ve 1915 olaylarının ‘soykırım’ sayılmasını öngören karar tasarıları kabul edildi.

Yeni Yaşam gazetesi habere manşetinde, “İnkar eden tekrar eder” başlığıyla yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik başlattığı operasyon, başını ağrıtmaya devam ediyor. Uluslararası toplumdan iyice tecrit olan Türkiye’ye karşı ABD’de iki önemli karar çıktı. ABD Temsilciler Meclisi’ne sunulan Ermeni Soykırımı tasarısı 11’e karşı 405 oyla kabul edilirken, Kuzey Suriye operasyonu nedeniyle hazırlanan ağır yaptırımları içeren tasarı ise 16’ya karşı 403 oyla kabul edildi. Soykırım tasarısı için söz alan Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, soykırımın tanınmasının geçmişteki hataların tekrarlanmaması adına önemli olduğunu ifade ederek, ‘Kürtlere (Suriye’de) yapılanlar, günümüzdeki tehlikenin bir hatırlatıcısı’ diye belirtti. Demokrat Çoğunluk Lideri Steny Hoyer de, ‘Eğer soykırım tanınmazsa tekrar yaşanabilir’ dedi. Türkiye her iki tasarıya da sert tepki gösterdi.” 

Birgün gazetesi ön sayfasının altında yer ayırdığı habere, “ABD tehdidin dozunu artırdı” başlığını attı:

“ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye’ye yönelik 16 maddelik yaptırım tasarısını onayladı. Tasarı, Barış Pınarı Harekâtı’yla bağlantılı olarak Hulusi Akar, Berat Albayrak ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in aralarında olduğu hükümet üyeleri ve komutanlara yaptırım uygulanmasını içeriyor. Tasarıda ayrıca Erdoğan ve ailesinin mal varlığı, yatırımları, iş ilişkileri ve ilgili diğer gelir kaynaklarına ilişkin bir rapor hazırlanması da yer alıyor. Erdoğan tasarıyla ilgili açıklamasında ‘Şiddetle reddediyoruz’ derken, 13 Kasım’daki ABD ziyaretiyle ilgili kararını henüz vermediğini söyledi. Eski Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu ise, kararları Türk-Amerikan ilişkilerine darbe olarak niteledi ve ‘Ankara’nın hesabı, ‘bu tasarıların yürürlüğe girmesi uzun zaman alır, Trump bunu uygulamaz’ düzeyinde seyrediyor. AKP tüm yumurtaları Trump’ın sepetine koyuyor’ dedi.”

Cumhuriyet gazetesi habere manşetinde, “Tasarı yağdırdılar” başlığıyla yer verdi ve “Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle ilişkilerin gelgitli seyrettiği Ankara-Washington hattında tansiyon yine yükseldi. ABD Temsilciler Meclisi’nde Türkiye’ye yaptırım uygulanması ve 1915 olaylarının ‘soykırım’ sayılmasını öngören karar tasarıları, ezici çoğunlukla kabul edildi. Karar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na denk getirildi. Türk diplomasisi, 30 yıldır gündemde olan ‘soykırım’ iddialarına ilişkin kararın geçmesini bu kez izlemekle yetindi. Yaptırım tasarısında ise Halkbank iddiaları ve Erdoğan’ın mal varlığının araştırılması da yer alıyor. Tasarıların senatodan da geçeceği öngörülürken Ankara, ‘Yok hükmündedir’ tepkisini gösterdi” ifadelerini kullandı.

Karar gazetesi manşetindeki habere, “‘İttifak’ın en büyük krizi” başlığını attı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye’ye yönelik iki küstah kararla tansiyonu yükseltti. 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıyan skandal kararın ardından Türkiye’ye yönelik sert maddelerin bulunduğu yaptırım tasarısı da 16 ‘Hayır’a karşı 403 ‘Evet’le kabul edildi. Tasarıda, Milli Savunma Bakanı Akar dahil Barış Pınarı’nda rolü olan yetkililere vize yasağı, operasyona finansman sağlayan Halkbank’a mali yaptırım gibi önlemler alındı. Cumhurbaşkanı’nın mal varlığının araştırılması da istendi. Tehdit diplomasisine karşı TBMM’den ortak tepki geldi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da ‘Oyunlarını bozduğumuz için intikam alıyorlar’ dedi. Tasarının, Kongre’nin diğer ayağı olan Senato’da da 3’te 2 çoğunlukla kabul edilmesi durumunda dosya Trump’ın önüne gelecek. Onun ‘yeniden görüşün’ talebi sonrası tasarı yine kabul edilirse bu kez doğrudan yürürlüğe girecek.”

Sözcü gazetesi, “40 diplomatımızın hesabını kim verecek?” başlığıyla verdiği haberde, “Türkiye’nin, Cumhuriyet’in 96’ncı yılını kutladığı gece ABD 2 küstah karar aldı. Ermeni soykırımı ile yaptırım tasarısını kabul etti. Tepki büyük” ifadelerini kullandı.

Yeni Şafak gazetesi habere sürmanşetinde, “405 el düşmanlığa kalktı” başlığıyla yer ayırdı.

“Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı’yla Suriye’deki oyunları bozması Washington’daki terör yandaşlarını rahatsız etti. Her dönem yeniden ısıtılan ‘Ermeni tasarısı’ Temsilciler Meclisi’nde 11 hayır oyuna karşı 405 evet ile kabul edildi. Türkiye’ye yaptırım öngören tasarı da 403 oyla kabul edildi. Tasarıların yasalaşması için Senato’dan geçmesi ve Trump tarafından onaylanması gerekiyor.” 

Star gazetesi ön sayfasının altında, “Soykırım yalanına sarıldılar” başlığıyla verdiği haberde, “ABD Temsilciler Meclisi, önceki akşam Demokrat Vekil Adam Schiff tarafından hazırlanan sözde ‘Ermeni soykırımı’ karar tasarısını kabul etti. Türkiye’ye Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle yaptırım öngören yasa tasarısı da alelacele gündeme alındı. Tasarıya 405 vekil evet oyu kullanırken, hayır oyları 16’da kaldı. Türkiye skandal tasarılara sert tepki gösterdi: İntikam peşindeler.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design