Anasayfa / Medya izleme / “1 liralık düzen”

06 Ocak

“1 liralık düzen”

İktidara yakın gazeteler, yaşadığı maddi sıkıntılar nedeniyle intihar eden 20 yaşındaki Sibel Ünli’yi görmezden geldi

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “1 liralık düzen” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“AKP ve ortağı MHP Libya tezkeresi, Kanal İstanbul gibi gündemlerle içeride giderek derinleşen ekonomik krizi örtbas etmeye çalışsa da, yurttaşlar ekonomik çöküş nedeniyle yaşamına son vermeye devam ediyor. 3 Ocak’ta yaşamına son veren üniversite öğrencisi Sibel Ünli’nin (20), ekonomik kriz nedeniyle intihara sürüklendiği ortaya çıktı. Ünli’nin, sosyal medya hesabından yeni yıl dileğini iş bulmak olarak açıkladığı ve ‘Yemekhane kartımda para kalmamış, sadece bir liram var’ yazdığı ortaya çıktı. Sibel Ünli de öğrencilerin indirimli yemek haklarının günde bir öğüne düşürülmesine karşı eylemler yapan İstanbul Üniversitesi’nde okuyordu. Ünli’nin arkadaşları Kadıköy’de düzenledikleri eylemde, ‘Sibel’in katili kapitalizmdir’ diye haykırdı. AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin ise, 31 Mart seçimlerinin ardından çok sayıda işçiyle birlikte işten çıkardığı Recep Kılınçarslan da geçim sıkıntısı nedeniyle intihara sürüklendi. İşten atılan işçiler, uzun süredir Üsküdar Belediyesi önünde eylem halinde.”  
 
Evrensel gazetesi habere manşetinde, “Geleceksizlik gerçeği” başlığıyla yer ayırdı:

“İstanbul Üniversitesi öğrencisi Sibel Ünli yaşamına son verdi. Genç kadın, sosyal medya hesabından yeni yıl dileğini ‘iş bulmak’ olarak açıklamıştı. Öğrencilerin indirimli yemek haklarının günde bir öğüne düşürülmesine karşı eylemleri sürerken Ünli’nin ‘Yemekhane kartımdapara kalmamış sadece bir liram var’ yazdığı da görüldü. Ünli’nin yaşamına son vermesi gençlerin nasıl bir geleceksizlik kıskacında olduğunu tekrar hatırlattı. İstanbul Üniversitesi Emek Gençliği de ‘Gençliği psikolojik bunalımlara sürükleyen şey, kapitalist sistem ve onun gençliğin yaşamını geleceksizlik çemberiyle sarmasıdır’ açıklaması yaptı.”    

Birgün gazetesi manşetindeki habere, “Bu adaletsizlik kahrediyor” başlığını attı ve “Kendisinden bir süredir haber alınamayan, İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Sibel Ünli’nin cansız bedeni Samatya sahilinde bulundu. 20 yaşındaki Ünli’nin intihar ettiği anlaşıldı. Genç kadının sosyal medyadan yaptığı ‘Yemekhane kartımda para kalmamış, sadece bir liram var’ şeklindeki paylaşımı, yaşadığı maddi problemleri gözler önüne serdi. Ünli’nin ‘majör depresyon’ tanısıyla hastanede kaldığı da öğrenildi. Yurttaşlar, Ünli’nin ölümünün ardından sosyal medyadan adaletsizliğe tepki gösterdi. Ünli’nin intiharını Birgün’e değerlendiren Psikiyatrist Cemal Dindar, devlet okulunda okuyan bir öğrencinin ekonomik zorluk içinde olduğunun fark edilmesi gerektiğini vurguladı. Yoksulluğun, ruhsal zorlanmaların başlıca sebeplerinden olduğunu belirten Dindar, ‘İnsanlar eğer yarınlarından emin değillerse çok daha fazla ruhsal zorlanmalar yaşıyorlar. Genç intiharları ülkemiz açısından utanç’ dedi” ifadelerine yer verdi.   

Haber Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Çekin elinizi öğrencinin cebinden” başlığıyla yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“İstanbul Üniversitesi öğrencileri, üç öğünden tek öğüne inen yemek ücretlerini protesto etmek için geçen hafta başlattığı eylemlerine bu hafta boykotla devam edecek. Tek öğün için 3 lira ödeyen öğrenciler, ikinci öğün için 18 lira istenmesine sert tepki gösterdi. Öğrenciler, ‘Bu karar bizi aç bırakır’ dedi. Gençlerin sorunlarına duyarsızlık bir drama yol açtı. Üniversite önündeki eylemlere de katılan Sibel Ünli’nin, yoksulluk ve sosyal dışlanma nedeniyle intihar ettiği belirtildi. Ünli’nin, ‘Yemek kartımda 1 lira kalmış, gidecek yerim yok, iş arıyorum’ tweet’ini attığı ortaya çıktı.”  

Karar gazetesi ise ön sayfasının altında, “Hepimiz için en ağır mesaj” başlığıyla yer ayırdığı haberde, “3 gündür kayıp olarak aranan üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Sibel Ünli’nin cesedi Samatya Sahili’nde bulundu. Geriye ise genç kızın sosyal medyadan yaptığı ve maddi sıkıntılarını dile getirdiği mesajları kaldı. İstanbul Üniversitesi’nde öğrencilere indirimli yemek hakkının bir öğüne düşürülmesi tartışmalarının sıcaklığını koruduğu bir süreçte genç kızın paylaştığı ‘Bir liraya karnımı doyurabilir miyim… enter? Yemekhane kartımda para kalmamış sadece bir liram var. Gidecek bir yerim de yok yaşayacak bir hayatım da’ mesajları duyanları da ağlattı. Ünli’nin sosyal medya hesabında, yeni yılda bir iş dilediği ve majör depresyon nedeniyle hastanede yattığı da öğrenildi” ifadelerini kullandı. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design