Anasayfa / Medya izleme / “Rezillik”

30 Ocak

“Rezillik”

Birgün ve Sözcü gazeteleri manşetlerini Kızılay’daki bağış skandalına ayırırken, Cumhuriyet gazetesi “Arpalık listesi”ni manşetten paylaştı

Birgün gazetesinin manşetinde, “Rezillik” başlıklı haber yer aldı. “Başkentgaz-Kızılay-Ensar üçgeni, düzenin nasıl işlediğini gösterdi” üst başlığıyla verilen haberde şu ifadeler kullanıldı:

“2013 yılında Ankara’nın doğalgaz ihalesini alan Başkentgaz’ın, Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na 8 milyon dolar bağış yaptığı ortaya çıktı. Başkentgaz’ın bağışının 7 milyon 925 bin doları Ensar Vakfı’na giderken, 75 bin dolarlık kısmı Kızılay’ın hesabında kaldı. Olayı doğrulayan Kızılay, bu bağış biçiminin prosedüre uygun olduğunu savundu. Başkentgaz’ı da ‘hayırsever kurum’ olarak tanımladı. Şirket, bağışı ‘kamuya ait dernek’ statüsündeki Kızılay’a yapıyor gibi görünerek, yaklaşık 1.5 milyon dolarlık bir vergi indirimi elde etti. Kamudan ihale alan bir şirketin, hükümete yakın Ensar Vakfı’na bağış yapması, ‘İhale almanın şartı bu mu?’ sorusunu gündeme getirdi. Skandalın ortaya çıkmasıyla birlikte, yurttaşın doğalgaza ödediği paranın dolaylı da olsa Ensar Vakfı’na aktığı kesinlik kazandı.” 

Sözcü gazetesi habere manşetinde, “Kızılay üzerinden Ensar’a 7.9 milyon dolar para akmış” başlığıyla yer verdi:

“Elazığ depremi sonrasında halktan para isteyen Kızılay’ın, şartlı bağışlarla paravan olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Torunlar GYO’ya ait Başkentgaz, Kızılay’a 8 milyon dolar bağış yaptı. Ancak bir şartı vardı. 75 bin doların Kızılay’da kalması, üstünün Ensar’a yurt yapımı için aktarılmasıydı. Ensar’a, Kızılay üzerinden bağış yapılmasının nedeni, %100 vergi indirimi olması.”

Evrensel gazetesi ön sayfasının altında, “Kızılay’ı Ensar’a paravan yapmışlar” başlığıyla verdiği haberde, “Başkentgaz’ın çocuklara yönelik cinsel istismarla gündeme gelen Ensar Vakfı’na Kızılay üzerinden 8 milyon dolar bağışta bulunduğu ortaya çıktı. Kızılay tarafından da doğrulanan bu bağışın tamamı vergiden muaf tutuluyor” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet gazetesi haberi manşetin altından, “Kızılay’a yapılan 8 milyon dolar yardım Ensar Vakfı’na aktarılmış” başlığıyla anonsladı. 

“Algıları çöktü”

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Algıları çöktü” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Elazığ’da 41 kişinin ölümüne neden olan 6.8 şiddetindeki depremin üzerinden 5 gün geçmesine rağmen hem kent merkezinde hem de köylerde depremzedeler çadır ve diğer yaşam malzemelerinin kendilerine ulaştırılmadığını belirtiyor. Yıkımın olduğu Sürsürü Mahallesi’nde muhtara 400 kişi çadır için başvuru yaparken, yurttaşlar kendilerine tek bir çadırın dahi verilmediğini belirtiyor. Kültür Park’ta kurulan çadırlarda kalan bir yurttaş, yeterince battaniye verilmediğini belirterek çocuklarını karton üzerinde yatırdığını söyledi. Ayrıca depremzedeler yiyecek dağıtımında da sıkıntı yaşandığını söylüyor. Birçok Elazığlı yemek sırasına girdiklerini ancak kendilerine sıra gelmeden yemeğin bittiğini belirtti. Yurttaşlar yardımların adil dağıtıldığı konusunda da şüpheli olduklarını belirtiyor.”

“Arpalık listesi”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Arpalık listesi” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadelere yer verildi:

“CHP’nin çalışmasına göre, Cumhurbaşkanlığı bürokratları, başdanışmanlar, eski bakanlar, eski vekiller ve yakınları hiçbir donanımları olmadığı alanlarda ‘görev’ yapıyor ve birden fazla maaş alıyor. Saray’da görev yapan ve aralarında Fahrettin Altun, Yiğit Bulut ve Mehmet Uçum’un da bulunduğu 32 kişi aynı zamanda kamu kurum ve kuruluşlarının yönetim ve denetim kurullarında yer alıyor. Eski bakanlar Naci Ağbal, Faruk Çelik, Atilla Koç, Abdülkadir Aksu, Mehmet Hilmi Güler, Köksal Toptan ile çok sayıda eski AKP’li vekil ve yakınları da iktidar tarafından ‘ödüllendirildi’. Partisinin yaptığı çalışmayı değerlendiren Kılıçdaroğlu, ‘Cumhurbaşkanlığı’ndaki tüm kadrolu görevler istisnai memuriyet haline getirildi. Arpalık rejimi yaygınlaştırıldı. Bugün pek çok kişi sınavsız olarak istisnai memuriyete atanmakta, oradan da diğer kurumlarda üst düzey bürokrat olarak görevlendirilmektedirler. Başka bir ifadeyle siyasi kişilik veya bu kişilere yakınlığı olanlar kamuda üst makamlara hiçbir çaba sarf etmeden getirilmektedir” dedi.”

Birgün gazetesi habere birinci sayfasının altında, “‘Arpalık aile şirketi’” başlığıyla yer verdi:

“CHP, Cumhurbaşkanlığı bürokratlarını mercek altına aldı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, partisinin birden fazla maaş alan bürokratları da ortaya koyan çalışmasına ilişkin “Siyasiler veya bu kişilere yakınlığı olanlar kamuda üst makamlara hiçbir çaba sarf etmeden getirilmektedir” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere birçok birimde görevli olan ve birden fazla maaş alan bürokratların incelendiği bir çalışma yaptı. ‘Arpalık Aile Şirketi’ isimli çalışmada, birçok birimde görevli olan ‘süper bürokratlar’ sıralandı. Eski AKP yöneticileri, milletvekilleri ve iktidara yakın kişiler hakkında bilgilere yer verildi. İlgezdi’nin çalışmasında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir yazısı da yer aldı. ‘Arpalık sistemi ne getirdi?’ başlıklı yazısında Kılıçdaroğlu, ‘Cumhurbaşkanlığındaki tüm kadrolu görevler, istisnai memuriyet haline getirildi. Arpalık rejimi yaygınlaştırıldı. Bugün pek çok kişi sınavsız olarak istisnai memuriyete atanmakta, oradan da diğer kurumlarda üst düzey bürokrat olarak görevlendirilmektedir’ ifadelerini kullandı.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design