Anasayfa / Medya izleme / “Başkentgaz’dan belediyeyi özel yasayla çıkardılar”

03 Şubat

“Başkentgaz’dan belediyeyi özel yasayla çıkardılar”

Sözcü gazetesi, “Kızılay’a bağış skandalı”yla gündeme gelen Başkentgaz’la ilgili yeni bir iddiayı manşete taşıdı.

Sözcü gazetesi manşetinde, “Başkentgaz’dan belediyeyi özel yasayla çıkardılar” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Özelleştirilen doğalgaz şirketlerinde, belediyelere yüzde 20’lik pay veriliyordu. Başkentgaz için özel yasayla bu pay kaldırıldı. Ankara Belediyesi dava açtı. Aynı özel yasayla, Torunlar GYO’nun sahibi olduğu yaklaşık 2 milyon aboneli Başkentgaz yönetiminde belediyeden bir temsilci bulundurma zorunluluğu da kaldırıldı. Oysa Ankara dışındaki dağıtım şirketlerinde belediyelerin yüzde 20’lik payı devam ediyor. Belediye, Başkentgaz’a tanınan ayrıcalığın Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirtip Danıştay’a dava açtı. Mansur Yavaş’ın danışmanı Mahmut Esen, ‘Bu özel durumun, şirketin yaptığı bağışlarla ilgisi olabilir’ dedi.”

“Yıkımı beklerken”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Yıkımı beklerken” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından hasarlı binalar yine gündeme geldi. 17 Ağustos 1999'da meydana gelen depremden sonra Kocaeli'de, hâlâ ağır hasarlı olan binalarda insanların yaşıyor olması endişeye neden oluyor. Kent merkezinde bulunan bazı binaların yaklaşık 1 metre yana doğru eğilmiş olması ise dikkat çekiyor. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Kocaeli Şubesi Başkanı Kahraman Bulut, Gölcük depreminin üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen Kocaeli'de hâlâ 29 ağır hasarlı binada insanların yaşamaya devam ettiğini belirterek, ‘Bizim faylarla değil, bundan sonra binalarla ilgilenmemiz gerekiyor’ dedi. Bulut, binaların yıkılıp yerine yeni binalar yapılması gerektiğini vurguladı: ‘Bu binaların yıkılması gerekiyor. İzmit kent merkezindeki binalarımızın durumu maalesef çok sıkıntılı. Zemin taşıma kapasitesi çok kötü ve bu binaları taşıyamayacak kapasitede. İnsanların rezerv konut alanlarının oluşturulup bu alanlara taşınması ve akabinde bu binaların yıkılıp yerine yenilerinin yapılması gerekiyor.’ Yıkılması gereken 500 binanın hâlâ yıkılmadığını dile getiren Bulut, binaların aniden yıkılabileceğini şu sözlerle dile getirdi: ‘2012 yılından bu zamana kadar yaklaşık 5 bin tane binamız kentsel dönüşüm yasasından istifade etti. Bunların 4 bin 500 tanesinin yıkımı gerçekleşti. Kartal'daki Yeşilyurt binası gibi belki deprem bile olmaksızın burada aniden bir haberle şu bina yıkıldı diye duyacağız. Bu haberleri almamak için Kocaeli’de yapı stoğunun teknik ve bilimsel olarak tespiti gerçekleştirilmeli. Buna göre de master planlarımızı yapmamız gerekiyor.’”

“Putin masayı devirdi”

Karar gazetesi manşetindeki, “Putin masayı devirdi” başlıklı haberinde, “Soçi ve Astana süreçlerinde kurulan ateşkes masasını deviren Rusya, Suriye’deki ateşi bütün bölgeye yayan adımlar atıyor. İdlib’in ardından Fırat Kalkanı bölgesi de Rus uçaklarının hedefi oldu. El Bab’ı vuran Rusya, İdlib’teki gözlem üslerine desteğe giden TSK konvoyunun güzergahını da bombaladı. Türkiye ve Rusya’nın 8 Ocak’ta vardığı mutabakatla ateşkesin sağlandığı İdlib’te başlayan savaş ateşi bütün bölgeye yayılıyor. 3 milyon sivilin yaşadığı İdlib’te yüzbinler kitleler halinde Türkiye sınırına doğru kaçarken bölgede savaş çanları daha sert çalmaya başladı. Rusya’nın hava desteğiyle karadan ilerleyen rejim güçleri Lazkiye Halep otoyolunu denetim altına almaya çalışıyor. Bu kapsamda İdlib’in en büyük ilçesi Maaretelnuman’ı ele geçiren Şam yönetimi göçleri yönünü Serakib ilçesine çevirdi. İdlib merkeze giden yolda son büyük yerleşim olan ilçede ise muhaliflerin büyük bir direnişe hazırlandığı bildiriliyor. Rejim güçleri, Halep’i Lazkiye’ye bağlayan M4 yolunun güneyinden batıya doğru yayılarak 30 köyden oluşan Cebel Zaviye dağını ele geçirmeyi planlıyor. Bu bağlamda, Serakib’in güneyinde rejim güçleri, 6 köy ve iki tepeyi ele geçirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Astana da Soçi de kalmadı. Gerekirse askeri olarak müdahale ederiz ve kendi göbeğimizi keseriz’ çıkışının ardından TSK’nın Serakib ilçesinin üç girişine de kontrol noktaları kurduğu bildiriliyor. ÖSO ile rejim güçleri arasındaki çatışmalar ise hız kesmiyor. Halep’in Zahra mahallesine saldıran ÖSO güçleri burada yaşanan şiddetli çatışmaların ardından geri çekilmek zorunda kaldı. Muhaliflere ait uçak gözlemevine göre, Rus savaş uçakları sabah saatlerinden bu yana Serakib ilçesine, Sermin beldesine, Dadih, Merdih ile Neyreb köylerine ve Halep’in Daret İzze ilçesine saldırı düzenledi. Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarından alınan bilgiye göre, Rus savaş uçağının İdlib’in Sermin beldesine düzenlediği saldırıda ilk belirlemelere göre 3 sivil hayatını kaybetti. İkinci saldırı da Şam güçlerinden geldi. Sarmin köyüne düzenlenen hava saldırısında7 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı. Olay yerine sivil savunma ekipleri sevk edildi” ifadelerine yer verdi.  
 
Cumhuriyet gazetesi ise manşetinde, “Provokasyon uyarısı” başlıklı habere yer verdi:

“Terör uzmanı Erol Bural’a göre, İranlı milisler, Rusya ve Suriye, Türkiye’nin gözlem noktalarına yönelik bir askeri eylemde bulunmadıkça TSK askeri bir müdahalede bulunmaz. Ancak Türkiye’nin gözlem noktalarına İranlı milisler ve Suriye güçleri tarafından provokatif eylemler olabilir. Bölgede Rus doktrininin harfiyen uygulandığını söyleyen Bural, ‘Bu doktrinde tarlaların ve evlerin tahrip edilmesi, halka suçlu olarak davranılması, ayaklanmacı liderlerine suikastlar, direnişi yöneten ailelerden insanların rehin alınması uygulamaları var’ diyor.” 

“HSK ‘sorumlu’ ararken 57 kadın daha öldürüldü”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “HSK ‘sorumlu’ ararken 57 kadın daha öldürüldü” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Eskişehir’de 23 kez suç duyurusunda bulunmasına rağmen eski eşi tarafından katledilen Ayşe Tuba Arslan’ı ölüme götüren ihmaller konusunda başlatılan Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) incelemesinin üzerinden 65 gün geçmesine rağmen hiçbir sonuç çıkmazken, bu süre zarfında Türkiye’de 57 kadın daha öldürüldü. Eskişehirli kadın avukatlarla bir araya gelen CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, ‘Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı genelgeler yayınlıyor. HSK, 65 gündür ihmal arıyor. Ama bunlara uyan yok. Uymayana da yaptırım yok! Kadınlar göz göre göre öldürülüyor, ihmal sürüyor, devlet onları koruyamıyor’ dedi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design