Anasayfa / Medya izleme / “Sözleri bile şiddet üretiyor”

05 Mart

“Sözleri bile şiddet üretiyor”

Yeni Yaşam, Birgün ve Karar gazetelerinin manşeti gündemde öne çıktı

Birgün gazetesi manşetinde, “Sözleri bile şiddet üretiyor” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda kendisi için kullandığı ‘Haysiyetsizdir onursuzdur, şerefsizdir, haindir’ sözlerinin ardından kurmaylarıyla bir değerlendirme toplantısı yaptı. Edinilen bilgiye göre, Kılıçdaroğlu toplantıda grup başkanvekillerine, ‘Bundan sonra Erdoğan ne diyorsa aynı sözleri kendisine iade edeceksiniz’ dedi. Kılıçdaroğlu, ‘Ağza alınmayacak, mahalle kahvehanelerinde bile söylenmeyecek hakaretlere uğruyoruz. Bunun nedeni İdlib’de ne işimizin olduğunu sormak. Bundan sonra aynı karşılığı alacaklar’ ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu’nun bu talimatının ardından CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM’de yaptığı açıklamada ‘Bizim şehitlerimize, ‘kelle’ diyen bir kişinin sıfatlarını sayıyorum size. Şehide ‘kelle’ diyen kişi haysiyetsizdir, şehide ‘kelle’ diyen kişi Türkiye Cumhuriyeti’nde şerefsizdir. Bu kişi Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı olamaz, temsil edemez’ diye konuştu. Daha sonra Meclis Genel Kurulu’nda kürsüye çıkan Özkoç, burada yaptığı konuşma esnasında AKP’li vekillerin saldırısına uğrayınca bir anda karışan Meclis savaş alanına döndü. TBMM Genel Kurulu’nda önceki gün gerçekleştirilen İdlib konulu kapalı oturum hakkında da konuşan Kılıçdaroğlu, ‘İdlib’de bulunmamızın siyasi hedefi nedir? Bu soruya yanıt veremiyorlar. Orduyu amaçsız ve sahipsiz bıraktılar. Oysa amaçsız savaş olmaz. Biz yetkiyi terörle mücadele ve göçün engellenmesi için vermiştik. İkisi de olmuyor. Peki askerlerimiz neden orada? Soçi ve Astana’daki taahhütler neden yerine getirilmiyor? CHP olarak biz asla çatışma istemiyoruz. Bunu anlatmaya devam edelim. Ana amacımız ülkenin çıkarlarını korumaktır. Bizim çocuklarımız siyasi amacı olmayan bir savaşın piyonu yapılamazlar’ dedi.

“İttifak çöküyor”

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “İttifak çöküyor” başlıklı haber yer aldı:

“Suriye merkezli savaş giderek derinleşmeye devam ediyor. Tarafların kayıpları her saat artarken, diplomatik ve siyasi destek arayışları sürüyor. Suriye yönetimi geleneksel müttefiklerine yaslanırken, Türkiye düne kadar eleştirdiği ABD ve NATO’dan destek almaya çalışıyor. Gelişmeler gösteriyor ki Ortadoğu’daki savaş kolay sona ermeyecek, dünyadaki bütün güçlere zaman zaman bölgede karşı karşıya gelmeye devam edecekler. Bütün bu gelişmeleri deneyimli Kürt siyasetçi Hatip Dicle ile konuştuk. Hatip Dicle, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a atıf yaparak, bölgedeki savaşın daha yıllarca sürebileceğini söylüyor. Dicle, ‘Türkiye’nin İdlib’de Suriye ile savaşmasının kontrollü ve sınırlı olacağı görülmektedir. Ortadoğu’ya müdahalenin iki süper gücü olan ABD ve Rusya’nın, bu süreci en azından şimdilik idare edebildiklerini söylemek mümkündür. Nitekim sadece Türkiye-Suriye ordularının İdlib’de çatışması değil; son dönemdeki ABD-İran arasındaki krizin de büyük bir savaşa evrilmeden kontrol altında tutulduğu ve zamana yaydırılarak devam edeceği müşahede edilmektedir. Sonuçta ABD’nin Rusya ile birlikte İran’ın Ortadoğu’daki ahtapot misali kollarını kesmeden, İsrail’in güvenliğini tam olarak sağlamadan, Ortadoğu’da artık enkaza dönüşen katı ulus-devlet statükosuna son verip, küresel sermayenin bölgeye uzanan hayat damarlarını güvenceye almadan, bu savaşın tıpkı 1. ve 2. Dünya savaşlarının sonunda olduğu gibi, bir uluslararası konferansla sona ermesi beklenmemelidir’ diyor.”

“A planı Soçi’ye dönüş”

Karar gazetesi manşetindeki, “A planı Soçi’ye dönüş” başlıklı haberinde, “İdlib’de ‘savaş düzeni’ işlerken kritik süreç, Erdoğan-Putin görüşmesine kilitlendi. Moskova’daki düğüm zirvesi öncesi rejim saldırılarına karşı ‘taviz yok’ mesajı veren Ankara, çözüm için Soçi mutabakatına tam dönüşü işaret etti. Cumhurbaşkanı da Türkiye’nin beklentisini ‘Bölgede süratle ateşkes sağlayabilmek’ ifadeleriyle ortaya koydu. Erdoğan, (Rusya ziyareti öncesi yeni teklif olup olmadığına yönelik soru üzerine) ‘İlk amacımız bölgede süratle bir ateşkesi sağlayabilmek. Şu anda teklif filan olmaz. Ziyaretimizi yapalım. Zaten ziyaretten sonra da orada yine bir basın toplantısı muhakkak sayın Putin ile yapacağız. Bunun yanında benimle beraber gelen gazeteci arkadaşlarımız da var. Onlarla da birçok şeyi paylaşacağız. Hiçbir şey gizli kapaklı kalmaz’ dedi. Erdoğan şöyle devam etti: ‘Terörle mücadelede 40 yıla yakın süredir verdiğimiz binlerce şehidimize, Suriye’de yenileri ekleniyor. Son olarak İdlib’de rejimin saldırısında hayatını kaybeden 36 askerimizin aralarında olduğu nice canlarımızı toprağa verdik. Şehitlerimizin makamları ali, şehadetleri mübarek olsun. Hiçbir şehidin, gazinin tek damla kanının boşa gitmedi. Savaş çıkarsa kimin nerede durduğuna dikkatli bakmak gerek. Bay Kemal’in yeri bellidir. Bay Kemal’in yeri ne vatan ne de millettir. Onun yeri Esed’in yanıdır. Bir de onu tavsiye ediyor ya, buyur sen git. Zaten yanında da bay monşerler var, onlarla beraber güzel bir yolculuğu gerçekleştirirsin. Mesela Esed, darbeci Hafter, Kılıçdaroğlu’nu alkışlayarak dinliyordur. Mesela PKK’sından FETÖ’süne kadar tüm terör örgütleri, Kılıçdaroğlu’nu şükranla izliyordur. Mesela Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak için her gün envai çeşit oyunlar sergileyen ABD, Avrupa, Rusya, İran’daki bazı çevreler, Kılıçdaroğlu’nu takdirle takip ediyordur2 ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design