Anasayfa / Medya izleme / “Rusya ateşkesi”

06 Mart

“Rusya ateşkesi”

Manşetlerde Putin-Erdoğan görüşmesi yer aldı

Moskova’da gerçekleşen Putin-Erdoğan görüşmesinden İdlib’de ateşkes kararı çıktı.

Evrensel gazetesi manşetindeki habere, “Rusya ateşkesi” başlığını attı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Erdoğan-Putin görüşmesinde ateşkes kararı çıktı. Soçi sınırlarının güncellenmesi kararlaştırıldı. Erdoğan ‘Rejim çekilsin’ söyleminden geri adım atmış oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile heyetler arası görüşmeler toplam 5 saat 40 dakika sürdü. Moskova’da yapılan toplantıda iki ülke arasında üç maddelik mutabakat sağlandı. Anlaşmada, ateşkesin yanı sıra, M4 karayolunun kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilmesi kararı çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesini yorumlayan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Fatih Yaşlı, Erdoğan’ın ‘Soçi anlaşmasına geri dönme’ meydan okumasından geri adım attığına dikkat çekerek sahadaki mevcut durumun korunduğunun altını çizdi. Yaşlı, ‘Neden bu kadar asker öldü?’ diye sordu.”

Cumhuriyet gazetesi habere manşetinde, “Zor pazarlık” başlığıyla yer verdi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri Putin, İdlib’deki çatışmaları durdurma umuduyla dün bir kez daha Moskova’da bir araya geldi. İdlib şehitleri için başsağlığı dileyen Putin, ‘Türk askerlerin bulunduğu yerin bilinmediğini’ söyledi. Erdoğan, ‘Adımlarımız bölgeyi ve ülkelerimizi rahatlatacak’ dedi. İki liderin görüşmesinin ardından Suriye’nin bütünlüğüne vurgu yapıldı. Rus heyetinin, cihatçı örgütlerin silah bırakmasını istediği belirtildi. Görüşme sürerken Esad güçleri Halep kırsalındaki 2 köyü aldı. Rus jetleri İdlib’in güneyini vurdu. Cihatçılar Rus askerinin konuşlandığı Serakib’e saldırı başlattı.”

Birgün gazetesi ön sayfasının altındaki haber için, “Sahada çatışma, Moskova’da zirve” başlığını kullandı ve “Erdoğan ve Putin Moskova’da İdlib krizini görüştü. Aynı saatlerde Suriye’de ise 1 asker daha hayatını kaybetti. Toplantı öncesi konuşan Erdoğan, ‘Görüşmeyi Türkiye’de yapacaktık. Anayasa çalışmalarıyla ilgili gelişmeler sebebiyle burada gerçekleştiriyoruz’ dedi. Putin ise İdlib saldırısıyla ilgili, ‘Suriye askerleri de dahil hiç kimse Türk askerlerinin o anda bulundukları yeri bilmiyordu’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Sözcü gazetesi habere manşetinde, “İdlib zirvesinden ateşkes çıktı” başlığıyla yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“5 saat 40 dakika süren Türkiye-Rusya toplantısında, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması, M4 karayolu çevresinde 6 km’lik güvenlik koridoru kurulması ve rejim ile silahlı grupların burayı terk etmesi konularında mutabık kalındı.”    

Karar gazetesi manşetindeki habere, “Zirveden ateşkes çıktı” başlığını attı:

“İdlib’te 34 askerin şehit edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin arasında yapılması planlanan zirve dün Moskova’da gerçekleşti. 5 saat 40 dakika süren zirveden ateşkes ve insani koridor açılmasına yönelik mutabakat çıktı. Dünyanın soluğunu keserek sonuçlarını takip ettiği Moskova zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediği ‘ilk hedefimiz acil ateşkes’ kararı çıktı. Erdoğan ile Putin’in Moskova’daki zirvesi saat 14.00’de başladı. Erdoğan ve Putin, baş başa görüşmeleri öncesi kısa birer açıklama yaptı. Erdoğan ‘Bu görüşmeyi Türkiye’de yapacaktık ama sizin çalışmalarınız nedeniyle burada gerçekleştiriyoruz. Bu görüşme büyük önem arz ediyor. Bölge sıkıntılı. Dünyanın gözü burada. Burada alacağımız kararların bölgeyi ve ülkelerimizi rahatlayacağına inanıyorum. Türkiye-Rusya ilişkilerinin tavan yaptığı bir dönemi yaşıyoruz. Bunları çok daha ileri taşımamızın hesaplarını yapıyoruz. Ve bunu da başaracağımıza inanıyorum. Tekrar bu kabul için teşekkür ediyorum’ dedi. ‘Suriye’de hayatını kaybeden Türk askerleri için başsağlığı diliyorum’ diyerek konuşmasına başlayan Putin ise şu açıklamayı yaptı: ‘Her zaman olduğu gibi yoğun bir gündemimiz var. İdlib’de cereyan eden olaylar yüzünden şahsi görüşmemizi gerektiren gelişmeler oldu. Görüşmemize başlarken Suriye’de hayatlarını yitiren askerler için taziyelerimi ifade etmek istiyorum. Telefon görüşmesinde belirttiğim üzere hiçbir kimse -Suriye askerleri dahil olmak üzere- orada Türk askerlerinin bulunduğunu bilmiyordu. Suriye ordusunun gerçekten ciddi kayıpları var. Bu olayın bir daha tekrarlanmaması, Türk-Rus ilişkilerine zarar vermemesi için görüşmelere devam etmemizde fayda var’ dedi.” 

Yeni Şafak gazetesi, “En kritik İdlib zirvesi” manşetiyle çıktı:

“Rejim ve Rus katliamları, yeni göç dalgası ve Türkiye’nin ‘Bahar Kalkanı’ harekatı dolayısıyla tüm dünyanın yakından izlediği İdlib krizi Moskova’da masaya yatırıldı. Putin ile bir araya gelen Erdoğan, görüşme öncesinde ‘Burada atacağımız adım, alacağımız isabetli kararlar bölgeyi de ülkelerimizi de rahatlatacaktır’ dedi.”

Akşam gazetesi habere manşetinde, “Ateşkesi sağladık” başlığıyla yer ayırdı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye ile Rusya arasında varılan anlaşmaya bağlı olarak Suriye'nin İdlib kentinde ateşkes yürürlüğe girdi. İki ülke, ‘İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin Muhtıraya Ek Protokol’ üzerinde uzlaştı. Başkan Erdoğan: ‘Bu gece 00.01 itibarıyla ateşkes yürürlüğe girecektir’ ifadelerini kullanmıştı. 6 Mart 00:00 itibarıyla İdlib'de ateşkes başladı.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design