Anasayfa / Medya izleme / “Yargının gelinleri”

28 Mayıs

“Yargının gelinleri”

Gündemin dikkat çeken haberleri Cumhuriyet, Birgün ve Karar gazetelerinde yer aldı

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Yargının gelinleri” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) mesleğe kabul ederek geçen hafta yaptığı kura töreninde 1379 hâkim ve savcı atandı. AKP ve MHP’ye yakın birçok isim de atananlar arasında yer aldı. Kurada, eski Adalet Bakanı Kenan İpek ve eski AKP milletvekili Burhanettin Uysal’ın gelinleri, eski Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz’in oğlu ve gelininin de hâkim ve savcı olarak atandıkları görüldü. Evlerde cemaat tarzı sohbet toplantıları düzenleyen Adalet ve Medeniyet Derneği’nin başkanı ve bazı üyeleri de artık yargı üyesi olarak görev yapacak. Kura töreniyle bu derneğin Genel Başkanı Akif Tögel Boyabat Hâkimliği, Ankara İl yöneticisi Mustafa Tayyib Güneş Pazarcık Savcılığı’na atandı. Twitter’da Siyer Vakfı ve gerici İhsan Şenocak paylaşımları yapan Talha Lütfü İnce Kırıkkale Hâkimliği’ne getirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın videokonferans aracılığıyla katıldığı hâkim/savcı kura töreni kapsamında 20 Mayıs’ta 940 hâkim, 439 savcı ataması yapıldı. Cumhuriyet’in 1379’luk listede yaptığı araştırmada, dikkat çekici sonuçlar çıktı. Buna göre, yargıya alımlarda AKP ile MHP arasındaki Cumhur İttifakı etkili oldu. Atama listesinde MHP’ye özel kontenjan verildiği öğrenildi. Listede yer alan isimlerin bazılarının ülkücü kökenli olduğu görüldü. Eski MHP milletvekili, MYK üyesi Mehmet Parsak’ın danışmanı Avukat Samet Karpuz, Kuşadası (Söke) Hâkimliği’ne getirildi. Karpuz’un eşi de yargıda hâkim olarak görev yapıyor.”

“Saray ‘cadı avı’nda”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Saray ‘cadı avı’nda” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Salgın krizi hemen her alanda etkisini hissettirirken, Saray yönetimi çareyi muhalefete yönelik sistematik saldırılarda arıyor. Adana’nın Yüreğir ilçesinde CHP Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım’ın Vefa Destek Grubu’na saldırdığı iddiasıyla, Eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir’in ise cami hoparlörlerinden ‘Çav Bella’ marşı çalınmasına ilişkin sosyal medyada yaptığı paylaşım nedeniyle tutuklanmasının ardından ‘cadı avı’ başlatan Saray yönetiminin hedefinde yine CHP üyesi gençler yer aldı. Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, CHP İzmir örgütünde ve İzmir’deki belediyelerde görevli 5 isim hakkında suç duyurusunda bulundu. Özel’in suç duyurusunda bulunduğu Karabağlar Belediye Meclis Üyesi Dila Koyurga ise 7 yıl önce attığı tweetler nedeniyle ‘Cumhurbaşkanına hakaretten’ jet hızıyla gözaltına alındı. Koyurga’ya emniyetteki işlemlerinin ardından ev hapsi verildi. Erdoğan’ın avukatı Özel’in 1996 doğumlu olan Koyurga’nın 17 yaşındayken attığı paylaşımlar hakkında hazırladığı suç duyurusunda, “Şüpheli, Twitter isimli sosyal paylaşım sitesi üzerinden yazmış olduğu yorumlar ile Müvekkilin kişilik haklarına saldırı kastıyla şeref, haysiyet ve onuruna yönelik alaycı ifadelerle ağır hakaret ve saldırıda bulunmuştur” ifadeleri yer aldı. Erdoğan’ın ayrıca, CHP İzmir İl Başkanı Yardımcısı Yasin Ergül, CHP’li Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, CHP Karabağlar Gençlik Kolları Eski Başkanı ve İl Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Gürboğa ve CHP İzmir İl Teşkilatı üyesi Caner Gül hakkında da İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na ‘hakaret’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi.”

“Normale dönüşte iki kritik uyarı”

Karar gazetesi manşetindeki, “Normale dönüşte iki kritik uyarı” başlıklı haberinde, “Normalleşmenin en geniş aşaması olan üçüncü aşamanın başladığı gün Bilim Kurulu üyelerinden yine kritik uyarılar geldi. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise yaz tatiline gideceklere uyarılarda bulundu. Ceyhan, tatile gidecek olanların rahatlıkla suya girebileceğini, ‘havuz suyundan ya da deniz suyundan virüs bulaşır’ diye bir korkularının pek bulunmadığını bildirdi. Ceyhan ‘Yüzerken de yine mesafeyi korumak lazım. Orada en çok korkulan şey yine, solunum yolunda bir virüs taşıyan kişinin ağzından, burnundan çıkan damlacıklarla bulaşmış herhangi bir yere değdirip ağza buruna götürme şeklindeki bulaşma. Otelde herhangi bir yere ellediklerinde ellerini temizlemeden ağızlarına, burunlarına götürmeyecekler. Yoksa gıdadan, sudan bulaş gibi bir olay pek söz konusu değil. Tuzlu suda virüsün daha az yaşadığı gibi bir şey gösterilmedi. Dolayısıyla deniz suyunun virüsü öldürücü bir etkisi yok’ diye konuştu. Ceyhan yine yazlıklara gidecek insanların, özellikle gidecekleri yerdeki bazı durumlara bakmaları gerektiğini kaydederek ‘Normalde yüz bin nüfuslu yerlerde sağlık alt yapısı yetersiz. İyice düşünmelerinde yarar var’ dedi. Prof. Ceyhan, özel kreşlerin 15 Haziran’da açılacak olması nedeniyle de çocuklarını buraya gönderecek ailelerin dikkat etmesi gereken kurallar olduğunu belirtti. Ceyhan, şunları kaydetti: ‘Çünkü neticede oraya giden çocukların mesafeye uyması ve maske takması son derece zor. Kreşlerin açılma nedeni tamamen çalışan anne ve babaların işe gidebilmesini sağlamak. Ama özellikle çocukların götürülürken mutlaka mesafeyi olabildiğince dikkat etmesi, sınıflarda eskisi kadar çok çocuk bulundurulmaması, havalandırmaların daha fazla olması ve çocukların ellerinin değdiği yerlerin sık sık dezenfektanlarla temizlenmesi ve çocuklara da mümkün olduğu kadar el temizliğinin öğretilmesi yararlı olur’” ifadelerine yer verdi.  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design