Anasayfa / Medya izleme / “‘Milli irade’ masalı bitti”

05 Haziran

“‘Milli irade’ masalı bitti”

CHP’li Enis Berberoğlu ile HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğlulları’nın milletvekilliklerinin düşürülmesi gazetelerin gündeminde geniş yer buldu.

Haklarında kesinleşmiş yargı kararları olduğu gerekçesiyle CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekillikleri düşürüldü.

Birgün gazetesi manşetindeki habere, “‘Milli irade’ masalı bitti” başlığını attı:

“Tartışmalı düzenlemeler görüşülürken AKP ani bir kararla Berberoğlu, Farisoğlulları ve Güven’in vekilliklerini düşürdü. Bu karar ‘milli irade’ söyleminin sahteliğini gösterdi. CHP’li Enis Berberoğlu ile HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğlulları’nın milletvekillikleri haklarında kesinleşmiş yargı kararları olduğu gerekçesiyle düşürüldü. Kararı protesto eden muhalefet partili vekiller, Meclis’te ‘Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek’ sloganları attı. Kılıçdaroğlu, ‘Yaşadığımız durum 20 Temmuz Sivil Darbe sürecinin bir sonucudur’ derken CHP ve HDP sözcüleri yapılan kararı ‘parlamento darbesi’ olarak niteledi. İktidar bloku muhalefeti bastırma politikasıyla büyük bir kumar oynuyor. Karar hem Meclis’te hem de sokakta ipleri daha da gerecek. Partiler arası hiçbir diyalog yaşanmadan tüm teamülleri yok sayarak alınan karar, AKP’nin muhalefete yaşam hakkı vermemek için her yolu deneyeceğini gösteriyor. Berberoğlu’nun tutuklanması Ankara-İstanbul arasında Adalet Yürüyüşü’nün başlamasına neden olmuştu. Muhalefet şimdi bir kez daha benzer bir eşikte duruyor.”  

Evrensel gazetesi habere manşetinde, “Halk iradesi ayaklar altında” başlığıyla yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“48 günlük aranın ardından açılan ve ilk iş olarak bekçiye silah kullanma yetkisini genişleten teklifi görüşen Meclis’in ikinci işi ise HDP ve CHP’li üç milletvekilinin vekilliğini düşürmek oldu! Bekçi yasasını görüşmek üzere toplanan Meclis, birden bire milletvekillikleri düşürme kararını gündeme aldı. CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Milletvekili Musa Farisoğulları ve HDP Milletvekili Leyla Güven’in kesinleşen yargı kararı nedeniyle vekillikleri düşürüldü. HDP ve CHP’liler sıralara vurarak kararı protesto etti: ‘Halk iradesine darbe.’”   

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki haber için, “Fezleke darbesi” başlığını kullandı:

“Haklarındaki kesinleşmiş yargı kararları dün TBMM Genel Kurulu’nda okunan CHP’li Beberoğlu ile HDP’li Güven ve Musa Farisoğlulları’nın milletvekillikleri düşürüldü. Berberoğlu’nun Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvurunun sonucunun beklenmemesi tepki çekerken fezlekelerin okunacağının son ana kadar muhalefetten gizlendiği öğrenildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Yaşananların 20 Temmuz sivil darbe sürecinin bir sonucu olduğunu’ söyledi. Cezası kesinleştikten iki yıl sonra vekilliği düşürülen Enis Berberoğlu ise kalan 18 aylık cezasını çekmek üzere teslim olacağını belirterek, ‘Demokrasi için bedel ödenecekse bu bedeli önce CHP’liler öder’ diye konuştu.”

Karar gazetesi habere ön sayfasının altında, “Üç ismin vekilliği düşürüldü” başlığıyla yer ayırdı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Haklarında kesinleşmiş yargı kararları olduğu gerekçesiyle CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekillikleri düşürüldü. Yargılamasının sürdüğüne dikkat çeken Berberoğlu, ‘Demokrasi için bedel ödenecekse bu bedeli önce CHP’liler öder. Önümüzdeki günlerde 18 aylık cezamı yatmak üzere teslim olacağım’ dedi.”

Sözcü gazetesi manşetindeki habere, “Demokrasi için bedel ödemeye hazırım!” başlığını attı:

“Demokrasimiz dün bir yara daha aldı. Kesinleşmiş cezaları bulunan CHP’li Enis Berberoğlu ile HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekillikleri Meclis’te düşürüldü. CHP’li Berberoğlu, ’18 ay kalan cezam var. Cezaevine teslim olacağım. Demokrasi için bir bedel ödenecekse, bu bedeli öderim. Her zaman CHP’liyim ve CHP’de kalacağım’ dedi.”

Sabah gazetesi haberi manşetin yanından, “CHP’li Berberoğlu, HDP’li Güven ve Farisoğulları’nın vekillikleri düştü” başlığıyla anonsladı.

Yeni Şafak gazetesi, “Artık vekil değiller” başlığıyla verdiği haberde, “KCK davasında aldıkları ceza Yargıtay’ca onanan HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ile MİT TIR’larına ilişkin görüntüleri sızdıran CHP’li Enis Berberoğlu artık vekil değil. Kesinleşmiş hapis cezalarının TBMM kürsüsünden okunmasıyla üç ismin vekilliği düştü” ifadelerini kullandı.

Akşam gazetesi habere birinci sayfasının altında, “Karar okundu, vekillik düştü” başlığıyla yer verdi:

“TBMM, hapis cezaları kesinleşen CHP’li Berberoğlu ile HDP’liler Güven ve Farisoğulları’nın vekilliğini düşürdü. Berberoğlu, MİT TIR’ları kumpasına yönelik davada 5 yıl 10 ay, Farisoğulları ‘terör örgütüne üyelik’ten 9, Güven ise KCK davasında 6 yıl hapis cezası almıştı. Onanan cezaların dün genel kurulda okunmasıyla üç ismin de vekilliği düştü. Haklarında yakalama kararı çıkarılan HDP’li Güven ve Farisoğulları gözaltına alındı.” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design