Anasayfa / Medya izleme / “Çatlağı büyütüyorlar”

08 Haziran

“Çatlağı büyütüyorlar”

Günün öne çıkan haberleri Cumhuriyet, Birgün, Sözcü ve Karar gazetelerinin manşetindeydi.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Çatlağı büyütüyorlar” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Araştırmacı İbrahim Uslu’ya göre iktidar, muhalefet blokunu parçalamak için yol haritası çıkardı: CHP’li ve HDP’lilerin vekilliklerinin düşürülmesi son dönemde tartışılan konuların devamı. Kesin olan, stratejik bir plan var. Muhalefetin blok hareket etmesini engellemek için arka arkaya adımlar atılıyor. HDP ile CHP ve HDP ile İYİ Parti arasındaki tartışmaların üzerine gidiliyor. Üçüncü ittifak senaryosu da özellikle sağ partilerde ciddi ciddi tartışılıyor. Yüzde 50’yi ikiye bölerek iktidarı kazanacağını düşünen bir yaklaşım var. Ayasofya tartışması, Diyanet’in devreye sokulması, milliyetçi muhafazakâr söylemler AKP tipi muhafazakârlık üretme çabası. AKP, erken seçime Amerikan seçim sonuçlarına göre karar verebilir. Biden kazanırsa rafta duran yaptırımlar inebilir ve Türkiye ekonomisi etkilenir. Bu durumda 2021’in ikinci yarısında bir seçim beklenebilir.” 

“Yoksula hastalık, zengine para oldu”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Yoksula hastalık, zengine para oldu” başlıklı haber yer aldı:

“AKP döneminde ülke sadece siyaseten kamplaşmadı. Sosyal sınıflar da çok net ikiye ayrıldı. Bir tarafta açlık sınırında çalışan veya iş arayıp bulamayan milyonlar bulunurken, diğer tarafta hisse senetlerinin ve mevduatların sahibi yüzde 1’lik azınlık bulunuyor. Ülke ekonomisi Covid-19 salgınının yarattığı tahribatla beraber sert bir türbülansa girdi. Özellikle nisan, mayıs ve haziran aylarından oluşan ikinci çeyrekte ekonomik daralmanın rekor kırması bekleniyor. Buna karşılık Borsa İstanbul 100 (BİST100) endeksi mart ayından bu yana yükselmeye devam ediyor. Ülkedeki ilk koronavirüs vakasının duyurulduğu 11 Mart’ı izleyen 1 haftada sert değer kayıplarıyla 110 bin seviyesinden 82 bin seviyesine kadar gerileyen BİST100, o günden bugüne yükselmeye devam ediyor. Borsa son olarak dün Covid-19 dönemi boyunca verdiği kayıpları telafi ederek 110 bin seviyesine yeniden yükseldi. Mart ayında borsaya yatırım yapanlar paralarını yaklaşık yüzde 35 oranında artırmış oldu. Madalyonun bu tarafında hali hazırda servet sahibi olduğu için salgın ‘fırsatından’ istifade edenler bulunuyor. Ancak diğer tarafta işsizlik ve borç sarmalında hayatta kalmak için sürekli mücadele etmek isteyen milyonlar bulunuyor. Borsanın yüzde 35 değerlendiği aynı dönemde milyonlar işsiz kaldı, kirasını ve faturalarını ödemek için dahi ihtiyaç kredisi kullandı. Salgın döneminde ücretli kesimler daha görünür oldu, onlar emekleriyle gündelik hayatın devamını sağladılar. Ancak kaybedenler de onlar oldu.”

“Kılıçdaroğlu’na haber vermeden korumasını emekliye sevk ettiler”

Sözcü gazetesi manşetindeki, “Kılıçdaroğlu’na haber vermeden korumasını emekliye sevk ettiler” başlıklı haberinde, “10 yıldır Kılıçdaroğlu’nun koruma müdürlüğünü yapan Koray Aslan, CHP’ye haber verilmeden, emniyet tarafından kadrosuzluk nedeniyle emekli edildi. Henüz görevinin başında olan Koruma Müdürü Koray Aslan şimdi bu sürpriz emeklilik kararının kendisine tebliğ edilmesini bekliyor. Aslan, konuyla ilgili Kılıçdaroğlu ile görüştü. Kılıçdaroğlu, Koray Aslan’ın parti çatısı altında görevlendirilmesi için talimat verdi” ifadelerini kullandı.

Haber Karar gazetesinin ön sayfasında, “‘En yakınlara’ emeklilik” başlığıyla yer aldı:

“Emniyet Yüksek Değerlendirme Kurulu’nun, emekliye sevk ettiği 78 emniyet müdürü arasında, CHP ve Gelecek Partisi liderlerinin koruma müdürleri Koray Aslan ve Sabri Yıldız’ın da bulunması dikkat çekti. Aslan, Kılıçdaroğlu’nu Çubuk’ta şehit cenazesinde linç girişiminden kurtaran isim olmuştu. Yıldız ise başbakanlığı döneminden bu yana Davutoğlu’nun koruma müdürlüğünü yürütüyordu. Bu dönemde Davutoğlu’nun koruma ekibine sızmaya çalışan FETÖ’nün, Yıldız’ı görevden aldırmak için iftira attığı ortaya çıkmıştı.”

“O haber daha gelmedi”

Karar gazetesi manşetinde, “O haber daha gelmedi” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“İki aydır cumartesi-pazarı ev karantinasında geçiren vatandaşlar, devlet normalleşme için düğmeye basınca ilk hafta sonunda parklara, sahillere akın etti. ‘Bayram gibi iki günden’ görüntüleri paylaşan Sağlık Bakanı Koca önemli uyarıda bulundu: ‘Kovid’le mücadele risk kalmayacak şekilde başarıya ulaştı, kutlamalara başlandı’ haberine daha var. Fazla normalleşmeyelim.’ Bilim Kurulu da yeni dönemde kuralsız gevşemenin ikinci pike yol açabileceğini belirtti. Uyarılara rağmen 8 hafta sonraki ilk serbest hafta sonunda kötü sınav verildi.”    

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design