Anasayfa / Medya izleme / “FETÖ itirafı”

12 Haziran

“FETÖ itirafı”

AKP Medya ve Tanıtım Başkan Yardımcısı Ayvalı’nın “FETÖ itirafı”, Sözcü, Cumhuriyet ve Karar gazetesinin gündemindeydi.

Sözcü gazetesinin manşetinde, “Kemalistler ile FETÖ’yü birbirine kırdırmak suretiyle yol aldık!” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“AKP Medya ve Tanıtım Başkan Yardımcısı Emre Cemil Ayvalı, yıllardır FETÖ’yle kurulan siyasi ilişkiyi anlattı. Bu itiraflar, istifasına neden oldu. AKP’li yönetici Ayvalı’nın canlı yayında AKP ile FETÖ’nün geçmişteki iş birliğini açık açık itiraf etmesi olay oldu… CHP’li Özgür Özel, ‘Bu çocuk haklı. Çocuktan al haberi’ derken CHP’li Engin Özkoç, ‘FETÖ’nün siyasi ayağı konusunda fazla söze gerek var mı? Bu itirafı iyi dinleyin’ dedi.”

Cumhuriyet gazetesi habere manşetin altında, “FETÖ itirafı” başlığıyla yer ayırdı:

“AKP’li Emre Cemil Ayvalı, FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin çarpıcı ifadeler kullandı. AKP Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Ayvalı, geçmişteki AKP-FETÖ ilişkisine yönelik, ‘Darbeci Kemalistlerle FETÖ’yü birbirine kırdırmak suretiyle yol aldık’ dedi. Ayvalı’nın sözlerine sert tepkiler geldi. CHP’li Bingöl, ‘Buyurun FETÖ’nün siyasi ayağı’ derken, Ağbaba da, ‘Gerçekler er ya da geç ortaya çıkar’ yorumunu yaptı. CHP’li Özkoç ise Twitter’dan ‘İtirafı iyi dinleyin’ diye yazdı. Ayvalı, tepkiler üzerine istifa etti.”

Karar gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “‘FETÖ ile kol kola’ sözleri istifa getirdi” başlığını attı ve “AK Parti Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Emre Cemil Ayvalı, TV’de katıldığı programda, ‘FETÖ’yle AK Parti kol kola girdiyse bunu farklı darbecileri tasfiye etmek için yaptı’ dedi. Bu ifadeler sosyal medyada gündem haline geldi. Tepkilerin artması üzerine Ayvalı, görevinden istifa ettiğini açıkladı” ifadelerine yer verdi.

“‘Lider değil millet seçsin”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “‘Lider değil millet seçsin” başlıklı habere yer verdi:

“AKP ve MHP’nin üzerinde çalıştığı ve tartışmalara neden olan siyasi partiler yasasında değişiklikle ilgili hazırlık önceki gün CHP Parti Meclisi (PM) toplantısında da gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu siyasi partiler yasasıyla ilgili tartışmalar üzerine kurmaylarına yeni bir yasa teklifi çalışması yapılması talimatı verdi. Kılıçdaroğlu çalışmanın temelinin ise ‘Milletin vekilini millet seçmeli’ olarak yapılması gerektiğini vurguladı. Bu kapsamda siyasi partiler yasasında parti içi demokrasinin güçlendirilmesine ilişkin düzenlemelerin yanı sıra yüzde 10 barajının düşürülmesine yönelik seçim yasasıyla ilgili de çalışma yapılabileceği ifade ediliyor.”

“Salgını fırsat bildiler, kıdeme göz diktiler”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Salgını fırsat bildiler, kıdeme göz diktiler” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Salgını fırsata çevirerek patronlara teşvikleri artıran, ücretsiz izin hakkı tanıyan Hükümet, TİSK, TOBB, Türk-İş ve Hak-İş temsilcileriyle bir toplantı yaptı. Kıdem tazminatının konu edildiği toplantıda kıdem tazminatı fonu oluşturulması için iki formül üzerinde duruldu. Her iki formülde de işçilerden prim kesintisi yapılması söz konusu. Çeşitli iş kollarından gazetemize konuşan işçiler ise kıdem tazminatının kendileri için son kale, çocuklarının geleceği için güvence olduğunu söyledi. Hükümete ‘İşçinin parasıyla fon kuracağına, patronun kârından al’ diyen işçiler, daha önce ‘Genel grev kararı’ diyen Türk-İş’e ‘Gereğini yapmazsanız biz yaparız’ dedi.”

Haber Birgün gazetesinin manşetinde, “Sıra öğretmenin lojmanına, emekçinin kıdemine geldi” başlığıyla yer aldı:

“Koronavirüs krizini fırsata çeviren hükümet kıdem tazminatı sisteminde değişiklik için yine adım atmaya hazırlanıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘İstihdam Kalkanı’ paketinde yer alan ‘Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nin (TES) içerisinde kıdem tazminatının fona dönüştürülmesi de yer alıyor. İşverenlerin bile istemediği değişikliğin yeniden gündeme gelmesine sendikalar tepkili: ‘Aklınızdan bile geçirmeyin!’ Milyonlarca emekçi koronavirüs salgınının yarattığı sosyal tahribatla boğuşurken kıdem tazminatı fonunun yeniden gündeme getirilmesi büyük tepki çekti. DİSK ile DİSK ve Türk-İş’e bağlı sendikalar birbiri ardına açıklamalar yaparak hükümete tepki gösterdi. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ‘Gençlerimizin ve çocuklarımızın emaneti kıdem tazminatını kimseye yedirmeyiz!’ dedi. Öte yandan Cumhuriyet’in ilk yıllarında, “Kırsal kalkınmayı sağlamak” amacıyla köy öğretmenlerine sağlanan ayrıcalıklardan biri olan ücretsiz barınma desteği, Maliye Bakanlığı’ndan alınan görüş yazısı üzerine birçok yerde geri çekildi. Büyükşehir Belediyesi statüsüne geçen kentlerde yer alan köylerde, köy öğretmenlerine ücretsiz barınma sağlanmayacağı bildirildi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design