Anasayfa / Medya izleme / “Kapıdayım diyen felaket”

16 Haziran

“Kapıdayım diyen felaket”

Karar ve Sözcü gazeteleri “Kapıda bekleyen” İstanbul depremiyle ilgili uyarıları okuyucularıyla paylaştı.

Karar gazetesi manşetinde, “Kapıdayım diyen felaket” başlıklı habere yer verdi:

“Bingöl’de 5.7’yle başlayıp 24 saatte 150’den fazla artçıya yol açan ‘deprem fırtınası’ salgın gündemiyle ‘unutulan’ felaketin ayak sesleri oldu. Uzmanlar ‘Türkiye’deki iki büyük fay hattının kesişme noktasında bir uyarı aldık. 7’den büyük sarsıntı tetiklendi’ dedi. En acil tehlikeye ilişkin kritik uyarı geldi: İnsan hayatını risk yönetimi kurtarır. Sinyaller değerlendirilip önlem alınmalı. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ‘Karlıova’nın en önemli konumu Kuzey Anadolu Kırığı ile Doğu Anadolu Kırığı’nın tam kavşak noktası olmasıdır. Şu anki durum Karlıova’nın daha büyük bir deprem üretmek için hazırlanmaya başladığını gösteriyor. Dolayısıyla burası hazırlanıyor. 7-7,1 depreme hazırlanıyor. Deprem beklenen yerlere baktığımızda Muş, Varto, Bingöl, Erzincan, Erzurum bölgeleri öncelik aldı. Çünkü Doğu Anadolu fay kırığı en sonunda Kuzey Anadolu fay kırığı ile birleşti’ dedi. Jeofizik Uzmanı Oğuz Gündoğdu ise ‘Bingöl depremi üçlü kavşak olarak tanımladığımız yere yakın bir noktada yaşandı. Devamı gelebilir’ diye konuştu.  Bingöl’de meydana gelen deprem için aylar önce uyarıda bulunan Prof. Dr. Naci Görür ‘Biz Karlıova’da deprem bekliyorduk. Kuzey Anadolu Fayı üzerinde, Erzincan ile Karlıova arasında oldu. 46’dan fazla artçı deprem oldu. Bunun birinci sonucu olarak da Erzincan-Karlıova Yedisu Fay Hattı’nda beklediğimiz depremin öne çekildiğini söylemem gerekir. Ben, alarm veriyorum ve bu noktada, 7 büyüklüğünde bir deprem olabilir uyarısında bulunuyorum. Nasıl İstanbul Silivri’de, meydana gelen 5.8’lik deprem İstanbul depremini öne çektiyse; Karlıova’daki 5.7’lik depremde böyle değerlendirilmeli. Bu deprem, küçük-orta olmakla birlikte önemi ve verdiği mesaj büyüktür’ dedi. Görür, İstanbul için risk oranının ise yüzde 62 olduğuna dikkat çekti. Yetkililerin uyarılarını dinlemediğinin altını çizen Görür ‘Afet yönetiminden önce risk yönetimi yapılmalı’ dedi.”

Sözcü gazetesinin manşetinde, “İstanbul depremi pusuda bekliyor!” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“İstanbul’un Bingöl ile aynı fay hattında bulunduğunu belirten İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe, ‘İstanbul depremi pusuda’ dedi. Prof. Ahmet Ercan, ‘Doğu’daki kırık, KAF’la birleşti’ açıklaması yaptı. Prof. Naci Görür de, ‘İstanbul için zaman kalmadı’ uyarısı yaptı. Uzmanların bu uyarıları gözleri İstanbul’a çevirdi. İBB Başkanı İmamoğlu, sorunun acil olduğunu ancak iktidarın randevu bile vermediğini belirtti.”   

“Abluka altında demokrasi yürüyüşü”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Abluka altında demokrasi yürüyüşü” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“HDP’nin Edirne ve Hakkari’den başlattığı demokrasi yürüyüşünü polis ablukaya aldı. Barikatın önünden yapılan açıklamalarda demokrasi ve özgürlük talebi dile getirildi. HDP EŞ Genel Başkanı Mithat Sancar, ‘Adalet için yürüyüş başlattık. Yolun sonu er ya da geç özgürlüktür, adalettir, demokrasidir, barıştır’ dedi. Edirne’de HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan yürüyüşü başlattı. Ancak, Edirne’ye gitmek için Silivri’de buluşan heyete polis müdahale etti ve 10 kişiyi gözaltına aldı. Buldan, ‘Asla yürüyüşümüzden geri adım attıramayacaklar’ ifadelerini kullandı.

Yeni Yaşam gazetesi manşetindeki, “Demokrasi ısrarı” başlıklı haberinde, “HDP’nin 1 Haziran’da açıklanan ‘Hep birlikte’ kampanyası kapsamında Hakkari ve Edirne olmak üzere iki koldan Ankara’ya ‘Darbelere Karşı demokrasi Yürüyüşü’ dün başladı. Edirne’den başlatılacak yürüyüşe katılmak üzere Silivri’de toplananlara polis saldırdı. Kitle dağılmamakta ısrar ederken, uzun süren müdahale sonunda çok sayıda kişi gözaltına alındı. HDP Edirne İl Binası ise sabah saatlerinde ablukaya alındı. Yürüyüşün Hakkari kolu için HDP önünde toplanılırken, polis sabah erken saatlerde HDP binasının çevresini ablukaya aldı. Burada yürüyüşe katılacaklara seslenen HDP Eş Başkanı Mithat Sancar, ‘Demokrasiyi, özgürlüğü ve barışı inşa etme zamanı geldi. Türkiye halkları olarak demokrasiyi inşa edeceğiz’ dedi. Sancar’ın konuşması kitle tarafından sık sık ‘AKP gidecek, halk gelecek’ ve ‘Direne direne kazanacağız’ sloganlarıyla kesildi. Engellemelere rağmen vekiller ve halk yürüdü” ifadelerine yer verdi.  

“Korku tüneline girmiş gibiyiz”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Korku tüneline girmiş gibiyiz” başlıklı haberinde, “Hükümetin halk sağlığı yerine ekonomik kaygılarla attığı ‘normalleşme’ adımlarıyla birlikte 800’lere kadar inen Covid-19 vaka sayısı bin 500 bandını aştı. Kısıtlama ve yasakların 1 Haziran’dan sonra kaldırılmasıyla birlikte Sağlık Bakanlığı verilerine göre önceki gün bin 562 kişiye koronavirüs tanısı kondu, 15 kişi Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. Özellikle ‘normalleşme’ sürecine girildikten iki hafta sonra Anadolu’daki vaka artışı dikkat çekici. Artış, ‘ikinci dalga’ endişelerini beraberinde getirirken Ardahan, Bursa, Kastamonu ve Niğde’nin ardından Adana Valiliği ile Şanlıurfa Valiliği, kentteki vaka sayısında önemli oranda artış meydana geldiğini bildirdi. Valilikler artışın devam etmesi halinde ek tedbirler alınacağını bildirdi. Konuyu BirGün’e değerlendiren Türk Tabipleri Birliği (TTB) yetkililerine göre tablonun nedeni, kısıtlamaların erken kaldırılması. TTB Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman, ülkenin tümünde vaka artışı olduğuna dikkat çekti. Adıyaman’a göre tedbirler erken kaldırıldı, bunun nedeni ise ekonomik… Adıyaman, şunları ifade etti: ‘Türkiye’nin her yerinde vaka artışı var. Daha önce söylediğimiz gibi; halk sağlığı, veriler gözetilmeden ekonomik ve siyasi çıkarlar gözetilerek alınan kararlar sonrasında bu bekleniyordu. 4 Haziran’daki sokağa çıkma yasağı kaosundan sonra hükümeti defalarca uyardık. Erken açılmadığını doğru olmadığını söyledik. Epidemiyolojik verileri açıklamıyorlar, bunları açıklamaları gerektiğini ifade ettik. Sadece her akşam Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı veriler bile yeniden açılma sürecinin erken olduğunu gösteriyor. Bu açılmanın hasta sayısını artıracağını söyledik. Bugün 29 Mayıs tarihine döndük, o zaman binin üzerinde tespit edilebilen hasta vardı. Birkaç gündür doğrulanmış binin üzerinde hasta var, biz bunu öngörmüştük.’”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design