Anasayfa / Medya izleme / “Emekçi ayakta”

30 Haziran

“Emekçi ayakta”

Gazetelerin manşetinde işçilerin ülke genelinde yaptığı eylemler geniş yer buldu.

DİSK’e ve Türk-İş’e bağlı sendikalara üye işçiler, hükümetin kıdem tazminatına yönelik değişiklik planına karşı 81 ilde eylem yaptı.

Evrensel gazetesi manşetindeki habere, “Eylemse eylem, direnişse direniş” başlığını attı. Haberde şöyle denildi:

“DİSK ve Türk-İş’e bağlı sendikalara üye işçiler kıdem tazminatının gasp edilmek istenmesine karşı yaptıkları eylemlerle hükümeti uyardı. DİSK’e bağlı sendikaların örgütlü olduğu iş yerlerinde eylemler sabah saatlerinden itibaren başladı. İşçiler, ‘Kıdem hakkı gasbedilemez’, ‘Kıdeme uzanan eller kırılır’ sloganları ve alkışlarla hükümeti protesto etti. Kıdem tazminatının 80 yıllık kazanılmış hakları olduğunu belirten işçiler, kıdem tazminatının bir gün çalışan işçiyi de kapsayacak şekilde işçiler lehine geliştirilmesini talep etti. Hükümete ‘Vazgeç’ çağrısı yapan emekçiler, ‘Fabrikalardan meydanlara eylemlerden direnişlere mücadelemiz büyüyerek sürecek’ dedi.” 

Cumhuriyet gazetesi habere manşetinde, “Emekçi ayakta” başlığıyla yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Hükümetin kıdem tazminatında yapmaya hazırlandığı değişikliğe karşı çıkan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 81 ilde ortak eylem yaptı. İşçiler işyerlerinde hazırlanan ortak metni okuyarak ‘Kıdem tazminatı kırmızı çizgimiz’ dedi. Türk-İş Genel Merkezi önünde yapılan Ankara’daki eylemde Türk-İş Ankara İl Temsilcisi Nihat Zengin ortak metni okuyarak yapılmak istenen değişiklikleri hatırlattı. İşsizlik Sigortası Fonu kesintilerinin artırılmak istendiğini, 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara getirilecek esnek çalışmayla da kıdem ve ihbar tazminatının ortadan kaldırılmaya çalışıldığı kaydeden Zengin, ‘Kıdemde değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi yok. Mutabakat da yok’ dedi. Türk-İş metinde ‘Görüşümüz net. Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. Türk-İş genel kurullarında oybirliğiyle alınan genel grev kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararın arkasındayız. Kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz’ vurgusu yaptı.”

Yeni Yaşam gazetesi manşetten, “Kıdemi yedirmeyiz” başlığıyla verdiği haberde, “Hükümet, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nin hazırlıklarını yaparken, çalışanları bu sisteme yönlendirmek için de kıdem tazminatını emekçiler aleyhine değiştirmek istiyor. Sendikalar kıdem tazminatının ‘kırmızı çizgi’ olduğunu belirterek, bu konuda yapılacak aleyhte bir düzenlemeye sert tepki göstereceklerini açıkladı. Sendikalar genel grev uyarısı yaparken, işçiler şimdiden alanlara çıkmaya başladı. DİSK’e bağlı sendikalara üye işçiler, dün 81 kentte yaptıkları eylemlerle ‘Kıdem kırmızı çizgimizdir’ açıklaaması yaparak hükümeti uyardı. Kocaeli’de yapılan eylemde konuşan Birleşik Metal Başkanı Adnan Serdaroğlu, ‘Nasıl ki işsizlik sigortasını tükettiler, bugün de yeni kaynaklar yaratmaya çalışıyorlar. Tepki göstermezsek gelecekle ilgili hayallerimiz olan parayı da alacaklar’ diye konuştu” ifadelerine yer verdi.

Haber Birgün gazetesinde, “İşçi son kale için ayağa kalktı” başlığıyla yer aldı:

“DİSK ve Türk-İş, kıdem tazminatı hakkının gaspına yönelik girişimlere karşı dün tüm yurtta eylemdeydi. DİSK’e ve Türk-İş’e bağlı sendikaların örgütlü olduğu işyerlerinde işçiler, sabah vardiyasından itibaren yaptıkları eylemlerle hükümeti ve patronları uyardı. İki konfederasyon ayrıca kent meydanlarında da kitlesel eylemler gerçekleştirdi. Eylemler devam edecek.”

Sözcü gazetesi habere manşetinde, “İşçinin alın terinden elinizi çekin” başlığıyla yer ayırdı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Kıdem tazminatının Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası adı altında eritilmek istenmesine sendikalar ve işçilerden büyük tepki yağdı. İşçiler, son kaleleri olarak gördükleri kıdem tazminatına sahip çıkmak için dün 81 ilde aynı anda eylem yaptı. Pankart açan işçiler, iktidara ‘Krizin faturasını işçiye kesmeyin. Kıdemimize dokunmayın’ diye seslendi.” 

“Mama bize lüks oldu, çaya ekmek kattık”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Mama bize lüks oldu, çaya ekmek kattık” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Salgınla birlikte derinleşen ekonomik kriz sonucu yurttaşın alım gücü günden güne erirken marketlerde temel gıda ürünlerine bile alarm takılmaya başlandı. Bir markette bebek mamasına normal şartlarda pahalı olan ürünlere uygulanan prosedür uygulandı; bebek mamalarına da alarm takıldı. Daha önce bazı marketlerde de peynire alarm takılması sosyal medyada yankı uyandırmıştı. Yurttaş kırmızı et, balık gibi ürünleri halihazırda alamazken peynir ve bebek maması gibi temel gıda ürünleri de böylelikle lükse dönüştü. Gazetemize konuşan asgari ücretli ve 4 yaşında çocuğu bulunan Tugay Atalay, ‘Sadece mama değil ki… Her şey pahalı. Sanki altın tozu koymuşlar” diyerek tepkisini dile getirdi. Atalay “Eskilerimiz ‘yemedik yedirdik’ derdi. Şimdi o duruma düştük’ diyerek sözlerini şu şekilde devam ettirdi: ‘Mamalar pahalı. Çocuğa et yedireceksin, balık yedireceksin, meyve yedireceksin hepsi pahalı… Kendimizden zaten kısıyoruz. Mamaya alarm koymuşlar. Bu garibanın değil devletin ayıbı. Kimisinin 2-3 çocuğu oluyor. Çevremizden görüyoruz. Eski usule döndü artık her şey. Yoksul ne yapsın; mama alamayan çaya biraz şeker atıyor, ekmek ufalıyor karnını doyurmaya çalışıyor evladının.’”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design