Anasayfa / Medya izleme / “Erdoğan’ın yerini bildiren 3 yaver de serbest kaldı”

07 Temmuz

“Erdoğan’ın yerini bildiren 3 yaver de serbest kaldı”

Cumhuriyet ve Sözcü gazeteleri, 15 Temmuz’da Erdoğan’ın yerini haber veren yaverlerin tahliye edilmesini manşete taşıdı

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Yaverlere tahliye” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 Temmuz’da görülen darbe girişiminin Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı ayağına ilişkin davada esas hakkındaki mütalaa açıklandı. Savcı mütalaasında 90 sanığın ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Sanıklardan 134’ü hakkında ise ‘darbeye teşebbüse yardım’ suçundan 20 yıla kadar hapis talep edildi. Bu kişiler arasında en dikkat çekeni, darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaveri olarak görev yapan isimler oldu. Savcı, bu isimlerden Kara Yaver Mete Semercioğlu, Hava Yaver Erkan Kıvrak ve Deniz Yaver Şafak Deliacı’nın ‘darbeye teşebbüse yardım’ suçundan 20 yıla kadar hapse mahkûm edilmesini istedi. Mütalaada bu isimlerin, Erdoğan’ın başyaveri eski Albay Ali Yazıcı ile beraber kalkışmadan bir gün önce bir toplantı yaparak Erdoğan’ın darbe girişimi sırasında bulunduğu yeri öğrenip suikast timine haber verilmesi konusunda karar aldıkları belirtildi. Bu isimlerin yaptıkları plan doğrultusunda kalkışma sırasında Erdoğan’ın yerini öğrendikleri ve suikast timine bildirdikleri savunulan mütalaada, bu eylemlerin darbeye teşebbüse yardım suçunun yanı sıra ‘Cumhurbaşkanına suikast suçuna yardım’ suçunu da oluşturduğu ancak tüm bunların bir bütün olarak değerlendirildiğinde ‘anayasayı ihlal suçuna yardım’ olduğunun anlaşıldığı ifade edildi. Mütalaanın ardından mahkeme, duruşma sonunda verdiği ara kararla Semercioğlu ve Kıvrak’ın tahliyesine karar verdi. Mahkeme, daha önce mart ayında da Erdoğan’ın deniz yaverliğini yapan Deliacı’yı tahliye etmişti.”  

Sözcü gazetesi manşetindeki habere, “Erdoğan’ın yerini bildiren 3 yaver de serbest kaldı” başlığını attı. Haberde şu ifadeler yer aldı: 

“FETÖ’cü hainlerin 15 Temmuz 2016’daki kalkışması sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaveri olan ve ‘darbeye teşebbüsten’ yargılanan 3 eski yarbay için tahliye kararı verildi. Bu yaverlerin 20 yıl hapsi isteniyordu. Mütalaada ise yaverlerin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerini suikast timine bildirdiği belirtilmişti. Buna rağmen Sözcü muhabiri Gökmen Ulu ‘yer bildirme’ yapmadığı halde, bu haberi yüzünden bu iddiayla yargılandı, ceza aldı.”   

“Kaos başlıyor”

Birgün gazetesi manşetinde, “Kaos başlıyor” başlıklı habere yer verdi:

“AKP iktidarının eğitimi imam hatipler eliyle dincileştirme çabasının sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) resmi istatistiklerine de yansıdı. MEB’in istatistiklerine göre 2013-2014 yılında 9 bin 521 olan devlet lisesi sayısı 8 bin 914’e düştü. İmam hatip lisesi sayısı ise aynı dönem içerisinde 854’ten bin 610’a yükseldi. Öğrenci sayısı 2018/2019’da ise bu beş sene içerisinde sadece 20 bin arttı. Bu yıl 4+4+4’le okula başlayan 600 binden fazla öğrencinin de mezun olmasıyla birlikte imam hatip sorunu daha da artacak. Çocuklarını Anadolu liselerine göndermek isteyen aileler kontenjan yetersizliği imam hatiplere mecbur bırakılacak. Eğitimci Salim Ünsal öğrencilerin büyük kısmının sınavsız bir liseye yerleşeceğini hatırlattı. Ünsal şöyle konuştu: “Liselerdeki kalabalıkların ne olacağını henüz bilmiyoruz. Çocuklar daha çok bir Anadolu lisesine gitmek isteyecekler doğal olarak bu okullarda bir yığılma yaşanacak. Bazı imam hatip liselerinin okulların kontenjanları da dolmuyor. Dolayısıyla okulların kontenjanların dengeli bir şekilde dağıtılması için okulların eğitim kalitesi dengeli olmalıdır. İhtiyaca binaen okulların türlerinin yeniden gözden geçirilmesini içeren bir çalışma da MEB tarafından yapılmalıdır. Türünden dolayı öğrenciler tarafından tercih edilmediği için kontenjanları dolmayan okullar var. Ülkede yaklaşık 1.7 milyon öğrenci liselere başlayacak. Ekstradan havuza giren öğrenciler için yapılmış yeterli okul veya derslik yok.” 

“Bayram için kırmızı kod”

Karar gazetesinin manşetinde, “Bayram için kırmızı kod” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Vakalar 23 gündür binin üstünde seyrederken uzmanlar ‘Kurbanda salgın zinciri canlanabilir’ uyarılarını artırdı. Üç haftalık süreçte rehavetin dizginlenmesi kritik hale gelirken Sağlık Bakanı Koca’nın sözleri şimdiye kadarki en yüksek seviyeli alarm zili oldu: Yoğun bakım hasta sayıları artıyor. Salgın hiç yokmuş gibi yaşamaya devam edersek can kayıplarının olduğu dünü bile iyi gün olarak kabul ederiz. Bilim Kurulu üyeleri, normalleşme adımlarının ardından oluşan rehavetle vaka sayılarının artması ve bin barajının altına düşmemesi üzerine 31 Temmuz’daki Kurban Bayramı için yeni tedbirler alınabileceğini açıklamıştı. İstanbul Veteriner Hekimler Odası da bayramdaki gelenekler ve toplumsal hareketliliğe dikkat çekerek bir milyon kişinin risk altında olabileceğini duyurmuştu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise sosyal medyadan yaptığı açıklamalarla uyarılarını sürdürdü. Son 3 günde İstanbul, Ankara, Gaziantep, Mardin, Konya, Bursa ve Diyarbakır’daki vaka artışına dikkat çeken Koca ‘Yoğun bakım hasta sayımız, yeni vakaları takiben, artış eğiliminde. Tedbir varken ‘Bugün vefat eden sayısı’ kanıksanacak tablo değil. Bugünün salgın hiç yokmuş gibi yaşarsak, yarın, önlenebilir nedenlere rağmen; 19 can kaybımızın, 1127 yoğun bakım hastamızın olduğu dünü bile iyi günlerimizden biri kabul ederiz. Salgınlar tedbirsiz aşılmaz. Tedbirli bir gün diliyorum’ ifadelerini kullandı. ‘Mesajımızın ulaştığı herkes, bugün dışarıda maskesini takıyor, mesafe kuralına uymak için çaba gösteriyor mu? Salgına karşı kaç kişiyiz?’ diye soran Koca, son günlerde tedirginlik yaratan kalabalık düğünlere ilişkin olumlu bir örneği ise takdir etti. Koca ‘Biz de halay çekiyoruz, hem maske hem de mesafeli, halay çubukları ile. Çankırı Ilgaz Kuyupınar köyü ve sakinlerine hassasiyet için teşekkürler, sizin nezdinizde. Yeni normalde her şey bizim elimizde’ değerlendirmesinde bulundu.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design