Anasayfa / Medya izleme / “Döviz riski krediyi bitirdi”

27 Temmuz

“Döviz riski krediyi bitirdi”

Gündemin dikkat çeken haberleri Karar, Birgün ve Cumhuriyet gazetelerinde yer buldu.

Karar gazetesinin manşetinde, “Döviz riski krediyi bitirdi” başlıklı haber yer aldı:

“Pandemide ısınan ekonomiyi tüketimle hareketlendirmek için salgın döneminde kamu bankaları eliyle hızla dağıtılan ‘bir yıl sonra ödemeli’ krediler ithalatı artırıp dış ticaret açığını yükseltti. Hazinenin döviz rezervlerinin de hızla eridiği süreçte alarm zilleri çalınca otomobilden tatile kadar her alanda açılan kredi muslukları kapanmaya başladı. Hükümet, salgında alım talebini canlandırmak için çareyi kamu bankaları üzerinden ucuz kredi sunmakta buldu. Otomotivden konuta her alanda piyasa şartlarında karşılık bulmayan oranlarda vatandaşa kredi sunuldu. Kamu bankalarının kredilerdeki payı son beş yılda yüzde 30.7’den yüzde 49.9’a kadar yükseldi. Ancak ‘zararına’ kredilerle TL’deki genişleme döviz ihtiyacını da arttırdı. Geçen yıl 29.5 milyar doları bulan dış ticaret açığı bu yılın ilk 6 ayında 23.8 milyar dolara ulaştı. MB rezervlerindeki erimenin yanında turizmde de beklenen tablo oluşmadı. Vatandaşın hızlı tüketimiyle birlikte ithalatın artması döviz açığını tetikleyince kredilere fren geldi. Kamu bankalarının sunduğu uygun oranlı paketler sıkıntılı tabloda ardı ardına bitirilmeye başlandı.”    
 
Gazetenin sürmanşetindeki, “Bu eğitimle bilgi çağı hayal olur” başlıklı röportajda ise, “MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özcan Taha Akyol’a anlattı: ‘Türkiye'de aileler eğitime kaynak ayıramıyor. Bu yüzden okulu, öğretmeni güçlendirmeliyiz. Bilgi çağı öğretmeni alanının uzmanı olmalı. Öğretmeni bilge olmayan millet başarılı nesiller yetiştiremez. 50 soruluk ‘Öğretmenlik Alan Bilgisi Testleri’nde doğru cevap ortalaması 10... Öğretmen adayına dört yılın yarısı kadar matematik eğitimi verip sonra ‘git matematik öğret’ diyoruz. Tabii ki olmuyor. Finlandiya’da çok başarılı öğrenciler eğitim fakültelerine gidiyor. Öğretmenlik için lisans eğitimi üç yılda tamamlanabiliyor. İki yıl da yüksek lisans sürüyor. Mezuniyetler 7.5 yıla kadar uzayabiliyor’” ifadelerine yer verdi.

“Kinleri ve hırsları bitmek bilmiyor”

Birgün gazetesi manşetinde, “Kinleri ve hırsları bitmek bilmiyor” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Ayasofya’da Cuma günü elinde kılıçla verdiği hutbede ‘Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar’ sözleri nedeniyle gelen eleştirilere yanıt veren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kendisini ‘Ben görevimi yapıyorum’ sözleriyle savundu. ‘Geçmişi değil, bundan sonrasını kastettim’ diyen Erbaş’a tepkiler yağarken TTB başta olmak üzere birçok kişi ve kurum skandal sözler nedeniyle istifasını istedi. İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, ‘Kadir Mısırlıoğlu’nun görüşlerinden etkileniyorlar’ diye konuştu. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın skandal hutbesine tepkiler sürerken bu kez de Bilal Erdoğan harf devrimini hedef aldı. Katıldığı bir programda konuşan Erdoğan, ‘İlkokulda okuduğum yılları hatırlıyorum. Çok net bir şekilde alfabemizden dolayı geri kaldığımız bize anlatıldı. Yunanistan, Japonya, Çin niye alfabesini değiştirmedi? O zaman insan diyor ki gelişmenin alfabeyle bir alakası yokmuş’ ifadelerini kullandı. Bilal Erdoğan’ın televizyon programında yaptığı bu açıklamalarına sosyal medyada tepki yağdı.”

“PM’de söz delegenin”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “PM’de söz delegenin” başlıklı haberinde, “CHP’nin “İktidar Kurultayı” sloganıyla yapılan 37. Olağan Kurultay’ın ikinci gününde partiyi ilk genel seçimlere hazırlayacak Parti Meclisi (PM) için yarış yaşandı. PM adaylığı için 10 delege imzası şartının getirilmesiyle önceki kurultaya göre aday sayısı yarı yarıya azalarak 222’ye düştü. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun listesinde ilk kez başörtülü bir kadın PM adayı gösterildi. PM için 52 asil ve Bilim Kültür Sanat Platformu’ndan (BKSP) 8 üyelik için Kılıçdaroğlu’nun hazırladığı 80 artı 12 kişilik anahtar listede 44 milletvekili, 27 kadın ve 10 genç aday yer aldı. Listede İstanbul ağırlığı öne çıkarken mevcut Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin de tamamına yer verildi. CHP’nin 37. Olağan Kurultayı’nın ikinci gününde PM için geç saatlere kadar adaylar arasında yarış yaşandı. PM’nin 52 asil üyeliği için 2018’deki kurultayda 488 kişi başvurmuştu. PM adaylığına başvurularda yaşanan yoğunluk nedeniyle adaylık için 10 delegenin imza vermesi şartı getirilmişti. Bu şart nedeniyle PM adaylığı için bu kez 222 başvuru yapıldı” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design