Anasayfa / Medya izleme / “Evet, dövizle işimiz var”

14 Ağustos

“Evet, dövizle işimiz var”

Cumhuriyet, Berat Albayrak’ın açıklamalarına verilen tepkiyi manşete çekerken, Karar gazetesi, üniversitelerdeki akraba kayırmacılığını manşete taşıdı

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Evet, dövizle işimiz var” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Hazine Bakanı Albayrak’ın güldükçe tansiyon yükselttiği yorumları yalnız ekonomi bilenleri değil yurttaşı da çileden çıkardı. Bakan’a ders verecek değiliz elbet ama en basitinden beyaz eşyada yüzde 6 zam bekleniyor. Yüksek kur nedeniyle halkın faturası çarşı pazarda artmaya başladı bile. Yüksek kurla yabancı girdili yatırımlar azalacak. Büyüme duracak, işsizlik artacak. Kredi maliyetleri fırlayacak. Her 10 kuruş artış, dış borcu 43 milyar lira artıracak. Albayrak’ın rekabetçi kur açıklaması da samimi değil. Öyle olsa 100 milyar dolar heba edilmezdi.”   

“Yönetim şekli nepotizm”

Karar gazetesi manşetinde, “Yönetim şekli nepotizm” başlıklı habere yer verdi:

“Yalnızca üniversitelerde ve son bir haftada ifşa olan akraba kayırmacılığı skandalları, ülkenin geleceğini tehdit eden problemin ulaştığı boyutları gösterdi. Akademide artık ‘normal’ görülen tehlikeli anlayışın ulaştığı boyut ehliyet ve liyakat gibi temel yönetim ilkelerinden ne kadar uzak düştüğümüzün somut kanıtları oldu. Türkiye’den son yıllarda tartışmaların odağına oturan ‘liyakate’ dayalı olmayan atamaların üniversitelerde giderek yaygınlaşması bilim yuvalarında alam zillerinin çalmasına neden oluyor. Liyakatin kırmızı çizgi olması gereken üniversitelerde akraba kayırmacılığının her geçen gün atması soruna neşterin vurulması aciliyetini gözler önüne seriyor. Liyakatin olmadığı akraba atamaları Türkiye’den neden dünyanın en iyi üniversiteleri listesine kurumların giremediğinin nedenini herkese gösteriyor. Rektörler ve üniversitelerle ilgili nepotizm iddiaları bundan da ibaret değil. Bugüne kadar Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Gaziantep Üniversitesi’ne, Pamukkale Üniversitesi’nden Batman Üniversitesine ve Dicle Üniversitesi’ne kadar birçok üniversiteyle ilgili benzer iddialar gündeme geldi. Üniversite mezunu 4 gençten biri işsizken bu şekilde yapılan atamalar oldukça tepki çekiyor. Bu konudaki en tepki çeken adım ise Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ’dan gelmişti. Rektör Bağ’ın adrese teslim verdiği ilanda belirtilen şartları sadece öğretmen eşi Derya Bağ yerine getirmişti. Ve Derya Bağ İslami Bilimler Enstitüsüne sekreter olarak atanmıştı. Tartışmalar ve tepkiler sonrası YÖK nihayet harekete geçmiş ve başlattığı soruşturma sonrası Yüksek Denetleme Kurulu Rektör Prof. Dr. Bağ’ı görevden almıştı. Eşine özel kadro açan Rektör Hüseyin Bağ’ın Pamukkale Üniversitesi’nde 22 makamı olduğu da ortaya çıkmıştı. Bilim yuvası olması gereken üniversitedeki bu uygulama üniversiteleri bir kez daha özerklikten, bilimsellikten her geçen gün biraz daha uzaklaştırıyor.” 

“Eğitimde ‘başının çaresine bak’ dönemi”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Eğitimde ‘başının çaresine bak’ dönemi” başlıklı haberinde, “Prof. Dr. Adnan Gümüş, MEB’in uzaktan eğitimle halka adeta ‘Okullarımız yetersiz ve eksik. Bunu toparlayacak bütçe de politika da üretmiyoruz. Başınızın çaresine bakın’ dediğini belirtti. Pandeminin eğitime ara verin demediğini, eğitimdeki eksikleri gösterdiğini söyleyen Gümüş, 6 aydır okulların kapalı olduğunu hatırlatarak, ‘MEB bu süreçte hangi hazırlığı yaptı peki?’ diye sordu. Okul dışı arayışlara girmemek gerektiğini vurgulayan Gümüş, ‘Odaklanılması gereken nokta ‘yüz yüze eğitim için neler yapılmalı’ sorusu olmalıdır’ dedi. Gümüş’e göre mevcut şartlarda bile yüz yüze eğitim yapılabilir: ‘Yüz binlerce atanmamış öğretmen göreve çağırılır, her okula en az bir sağlık memuru görevlendirilir, okullar iki devreye alınarak yoğunlukları düşürülür’” ifadelerine yer verdi.

“Rantın ustaları yine işbaşında!”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Rantın ustaları yine işbaşında!” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“İstanbul’da betonlaşma hız kesmiyor. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) iştiraki Emlak Konut’un Sarıyer Zekeriyaköy’deki villa projesinde ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. ÇED sürecinin gerekli görülmediği bir diğer proje ise Kâğıthane’den. İstanbul Valiliği, AKP döneminde büyüyen Süleyman Çetinsaya’nın sahibi olduğu ‘Avrupakent Gayrimenkul Geliştirme Şirketi’nin 396 daireden oluşacak ‘Avrupa Konutları Vadi Projesi için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi. Çekmeköy’de DAP Yapı’nın yapacağı 550 daire ve 4 dükkândan oluşan Ormanköy 2. Etap projesi için ise ÇED süreci başladı. Proje tanıtım dosyasında yer alan bilgilere göre, inşaat ‘Çekmeköy Ortaklığı’ tarafından yapılacak. Ortaklık içerisinde Yüzyıl Mımarlık ile Eltes İnşaat bulunuyor. Ancak iki şirket de DAP Yapı’ya ait. AKP döneminde ‘Yürü ya kulum’ denen Dap Yapı’nın sitesinde, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olan Ziya Yılmaz’ın AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çektirdiği fotoğraflar bulunuyor. Yılmaz, Forbes Dergisi tarafından hazırlanan ‘Türkiye’nin en zengin 100 kişisi’ listesine de girmişti.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design