Anasayfa / Medya izleme / “7 acil önlem”

07 Eylül

“7 acil önlem”

Birgün gazetesi salgınla ilgili “7 acil önlem”i manşete taşırken, Cumhuriyet, manşetinde İstanbul Barosu Başkanı Durakoğlu röportajına yer verdi.

Birgün gazetesi manşetinde, “7 acil önlem” başlıklı habere yer verdi:

“Ülkede Covid-19’un görüldüğü 11 Mart tarihinden bu yana birinci dalganın ikinci pikine girildi. Ekonomik kaygılar güdülerek atılan erken ‘normalleşme’ adımları sonrası aktif vakalar ve ölüm sayıları tırmanışa geçti. Günlük aktif hasta sayıları bin 600’leri geçerken, hayatını kaybeden kişi sayısı da 50’nin üzerinde. Yoğun bakım ve entübe hasta sayılarının da bin 300’ün üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyamana göre ülkede kış aylarında yaşanması beklenen ‘felaketin’ durdurulabilmesi için acilen atılması gereken adımlar şöyle: Aşı temininin yapılması lazım: Yaklaşık iki ay önce Sağlık Bakanı’na çağrı yaptık. Özellikle risk gruplarına yapılması gereken grip aşısında yeteri kadar dozun karşılanması için çeşitli girişimlerin bulunması gerektiğini söyledik. Ama şu ana kadar Bakanlık bir açıklama yapmadı. Test sayıları artırılmalı: Gribin Covid-19’la semptomları çok benziyor ve karışabilir. Ayrıca kişilerin yaklaşık yüzde sekseni hastalığı semptomsuz geçiyor. Bu sebeple test sayısının artırılması lazım. Toplu eylemler kısıtlanmalı: Havalar soğumaya başladığı zaman insanlar kapalı alanlara girmeye başlayacak. Özellikle fiziksel mesafenin uygulanamayacağı toplu eylemlerin mutlaka kontrol altına alınması lazım. Düğün, cenaze, sünnet düğünü, toplu ibadet ve bunun gibi toplu yapılan eylemlerin kısıtlanması gerekiyor. Maske, hijyen ve mesafeye dikkat: Vatandaşlar usulüne uygun, ciddi bir şekilde maske takmaya devam etmeli. Kalabalık yerlerde ise bulunmamalı. Sektörler durmalı, emekçiler ücretli izne çıkarılmalı: İşyerlerinde, özel sektörde, fabrikalarda, madenlerde; Covid-19’un şu anki gibi en hızlı olduğu zamanlarda bile üretim durmadı. Biz TTB olarak mecbur olmayan sektörlerin dışında bu işyerlerinde en azından salgının kontrol altına alınabilmesi için bir süreliğine üretimin durdurulmasını talep etmiştik. Prof. Dr. Adıyaman, ayrıca sağlık çalışanlarının koşulları iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.”

“Fabrikalarda pandemi zulmü”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Fabrikalarda pandemi zulmü” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Pandemide ilk sıraya yerleşen Ankara’da, vaka artışlarında işçi ve emekçilerin yaşadığı ilçeler dikkat çekiyor. Emekçiler arasında salgının daha fazla yayılması artık yetkililer tarafından da kabul edilmesine karşın, vaka artışına özellikle bayram ziyaretleri ve düğünlerin neden olduğu öne sürülüyor. Ancak binlerce işçinin dip dibe 12 saat geçirdiği fabrikalardaki çalışma koşulları, işyerlerinin adeta virüs yuvasına döndüğüne işaret ediyor. Başkentte birçok fabrikanın yer aldığı Sincan’da Ankara Valisi, ilçe belediye başkanı ve kaymakam esnafı ve toplu ulaşım araçlarını kontrol ederken, Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde salgına rağmen üretim son hızıyla sürüyor. Sincan OSB’de faaliyet yürüten fabrikalardan işçilerle, yaşadıklarını konuştuk. İşçiler en iyi durumdaki fabrikada en az 10-12 vaka olduğunu söylerken, bazı fabrikalarda çalışan işçilerin durumu çok daha kötü. Örneğin; 45 pozitif vakanın olduğu Ersa’da üretim durduruldu. Hidromek, Aselsan, Mefa, Bozankaya Otomotiv, Mikropor, Erkunt Traktör, Eaton’da işçilerin anlattıkları, patronların kâr için işçilerin canını nasıl hiçe saydığını gözler önüne seriyor. Pandemi ağırlaştıkça işçiler üzerindeki baskı da artıyor. Mefa’da çok sayıda işçi hastalanınca üretim devam etsin diye işçiler 12 saat, iki vardiyada çalıştırılıyor. Eaton'da ise üretim alanında dip dibe çalıştırılan işçilere molada yan yana oturdukları için yevmiye kesme cezası verildi. Aselsan’da salgın önlemi olarak öğle yemeğinde hâlâ sandviç dağıtıldığını anlatan bir işçi ‘İçimiz kurudu’ derken, bir başkası vakalara rağmen sipariş yetiştirdiklerini anlatarak, ‘Abi her şey işçinin canından daha değerli’ dedi.”

“Savcı dosya kaçırıyor”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Savcı dosya kaçırıyor” başlıklı haberde, “İstanbul Barosu Başkanı Durakoğlu, yargıdaki aksaklıkları anlattı: Savunmanın önündeki engeller kaldırılmalı. Dosyalarımıza ulaşamıyoruz. Gizlilik kararları görüyoruz. Gizlilik kararı olmayan dosyaları dahi göremediğim oluyor. Savcının dosya kaçırdığı gerçeğiyle karşı karşıyayım. Bir kısım avukat pankart için izin istiyor, arkadaşlarımız vermiyor. Sandalyeleri yerlere atarak zorla asıyorlar. Pankartı da polis değil, biz kaldırdık. Timtik’in yargılanmasında Kiraz’ın öldürülmesi hiç gündeme gelmedi. (İdamın geri getirilmesi) Özellikle yurt dışındaki, FETÖ ve benzeri suçluların iadesine dair bütün işlemlerden vazgeçilmesiyle ilgili bir anlam taşıyacağını da değerlendirmek gerekir” ifadelerine yer verdi. 

“Bu da eş dost üniversitesi”

Sözcü gazetesinin manşetinde, “Bu da eş dost üniversitesi” başlıklı haber yer aldı:

“İşe alım ve akademik atamalarda sıklıkla dile getirilen torpil iddialarına bir yenisi daha eklendi. Rektörlüğünü AKP eski milletvekili Prof. Dr. Cem Zorlu'nun yaptığı Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde ‘Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği’ yazılı sınavından yüksek not alan birçok personele mülakattan düşük not verilerek başarısız gösterildi. Yazılıdan düşük not alan ancak mülakattan yüksek not verilerek görevinde yükselenlerin ise aynı üniversitede görevli akademisyenlerin yakını olması dikkat çekti. Yazılı sınavdan 88 puan alan Salih Cesur Yiğit'e mülakatta 50 puan verilerek başarısız gösterilirken, Uygulamalı Bilimler Fakültesi'nde akademisyen Doç. Dr. Mustafa Kocaoğlu'nun eşi Özlem Kocaoğlu yazılı sınavda 76 puan, mülakatta ise 96 puan alarak görevinde yükseldi. Diğer yandan üniversite Rektörü Cem Zorlu'nun, Konya'nın Ereğli İlçesi'nden hemşehrisi olan Mehmet Saner ise yazılı sınavdan 66 puan alırken, mülakatta aldığı 88 puan sayesinde görevinde yükseldi. Görevde yükselme sınavıyla ‘şef' unvanını alan Saner, 1 hafta sonra Necmettin Erbakan Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi'ne sekreter olarak atandı.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design