Anasayfa / Medya izleme / “Bir zerre umut bile bırakmadı”

30 Eylül

“Bir zerre umut bile bırakmadı”

Birgün ve Karar gazeteleri, Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’na tepkileri manşete taşıdı.

Birgün gazetesi manşetinde, “Bir zerre umut bile bırakmadı” başlıklı habere yer verdi:

“Hazine Bakanı Albayrak 2021, 2022, 2023 yılları için hazırlanan Yeni Ekonomi Programını açıkladı. Ekonomistler programı iyimser bulurken geçen yıl hazırlanan planın tüm hedefleri de hayal oldu. Yeni Ekonomi Programı’nın hedefleri hiç gerçekçi görünmüyor. Ne 2021’in ortalama kurunun 1 dolar=7,68 TL öngörülmesi, ne 2020’nin yüzde 0,3 büyüme ve yüzde 10,5 tüketici enflasyonuyla kapatılacağı tahmini vb. Ayrıca 2021-2023 arasında ortalama yüzde 5,3 büyüme sağlarken, önce düşük cari açıklar verilip, sonra da 2023’te cari fazlaya geçilmesi de en kibar ifadeyle aşırı iyimser kaçıyor. Çünkü Türkiye’nin cari açık vermeden, diğer bir ifadeyle dış kaynaklara başvurmadan büyüme sağlayacak bir üretim yapısı yok. Ancak bunlardan daha önemlisi AKP yönetiminin artık ekonomik iddialarından vazgeçmiş, halka bir vaat bile sunamaz hala düşmüş izlenimi vermesidir. Örneğin 2023’te dahi işsizliğin yüzde 10’un üzerinde yüzde 10,9 olacağı kabullenilmiştir. Örneğin resmi rakamlara göre 2013’te 12582 dolar olan kişi başına gelirin tam 10 yıl sonra 2023’te gele gele 10 bin dolara ulaşması bekleniyor. 2020’de Türkiye ekonomisinin 702 milyar dolara, kişi başına gelirin 8 bin 381 dolara çekilmesi 2007’ye dönmek demektir. Bu kaybedilmiş bir 13 yıl anlamına gelir. Ne yazık ki Türkiye sezona şampiyonluk iddiasıyla başlayan, şimdi küme düşmemeye oynayan bir takımı andırıyor. Ne yazık ki bu başarısızlık hikâyesinde kaybeden bizler oluyoruz. Bu programı da, hedeflerini de ciddiye almamak lazım. Formalite gereği yapılıyor. Biraz da dışarıya ‘hedefsiz değiliz’ demek için. 2020 için yüzde 0,3 büyüme hedefi konulmuş. Bunun için ikinci yarıda yüzde 3 büyüme gerekiyor. Mümkün değil. Kötümser senaryo da koymuşlar, mahcup olmamak için yüzde 1,5 küçülme. Bu olsa bile öpüp başlarına koysunlar. 2020 en az yüzde 3 küçülme ile tamamlanır. 2021 için ne olacağı, dış kaynağa bağlı. Dış yatırımcı uzaklaşıyor, dış kredi iyice kullanılmaz hale geliyor. Bunlar da ekonomik kırılganlıklar kadar, siyasi gidişat ile ilgili. AKP rejimi içeriye de dışarıya da güven vermiyor. Bu haliyle de veremeyecek. Türkiye’de baş aşağı gidişin frenlenmesi, siyasi değişime, o da bir erken seçim ile bu rejimin gitmesine bağlı.”

“O kadar iyi ki kimse inanmadı”

Karar gazetesinin manşetinde, “O kadar iyi ki kimse inanmadı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Ekonominin kritik sürecinde YEP beklentileri karşılamadı. ‘Yeni ekonomi yeni normal yeni dengelenme’ temasıyla sunulan programda tek haneli enflasyon ve düşük cari açık hedefi gerçeklikten uzak görüldü. Programda güven unsuruna yer verilmediği vurgulandı. YEP’in açıklanmasının ardından da dolar yine eşik atladı. Kur 7.83 seviyelerinden 7.85’e kadar ulaştı. Euro ise 9.16’lardan işlem gördü. Programda 6.91 seviyeleri öngörülürken kalan üç ayda dolar 7.81’de kalsa bile yıllık ortalamanın 7.01’e gelecek olması çelişkiyi ortaya koydu. Ekonomistler de dikkat çeken tespitte bulundu: 2020 enflasyon tahmininin 10.5 olarak belirlenmesi ‘faiz artırımı beklemeyin’ demek. Döviz, işsizlik ve enflasyona ilişkin hiçbir gerçekçi plana sahip olmadığımızı gördük. Rakam verildi ama kaynak gösterilmedi. 2021’e ilişkin hedeflerin ciddiye alınacak tarafı yok. Ekonomist Veysel Ulusoy, ‘YEP’in bir program değil, beklentilerin makyajlanması olduğunu vurgulamak istiyorum. Büyüme beklentilerinin sermaye stoku ve istihdam verilerinin vardığı nokta kapsamında sağlıklı olmadığını belirtmek isterim. Bu haliyle bile 11. Kalkınma Planı’nda beklentilerin yabana atıldığını görüyoruz’ dedi. Ekonomist Doç. Dr. Oğuz Demir ise şu paylaşımı yaptı: ‘Orta Vadeli Program, açıklaması itibariyle her şeyden önce toplumun en çok ilgilendiği üç konuya ilişkin hiçbir mesaja ve plana sahip olmadığımızı gösterdi. Türkiye’de bugün özellikle döviz kurlarındaki artış, işsizlik ve enflasyon en temel konular. Bu üç temel alana ilişkin olarak gerçekçi hiçbir hedef görebilmiş değiliz.’”

“Sürpriz bandrolcü damadın arkadaşı”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Sürpriz bandrolcü damadın arkadaşı” başlıklı haberinde, “Darphane’nin rekabetsiz bir ihaleyle, Türkiye’de tütün ve alkollü ürünlere yapıştırılan bandrolleri üretme hakkını verdiği DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji Anonim Şirketi, Saray’a yabancı değilmiş! Bundan sadece 3,5 ay önce kurulan şirketin sahibi Halil İbrahim Danışmaz’ın, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’la arkadaş olduğu ortaya çıktı. Danışmaz’ın, Berat Albayrak’a Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı sırasında ABD’den düzenli olarak bilgi gönderdiği öne sürülmüştü. Adrese teslim yapıldığı öne sürülen ihaledeki süreci, önceki gün Sözcü gazetesindeki haberinde Erdoğan Süzer anlatmıştı. Buna göre, hükümet, 12 yıldır İsviçreli Sicpa tarafından üretilen bandrollerin ‘yerli ve milli olarak üretilmesi’ için, görevi Ocak 2020’de Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’ne verdi ve bu alandaki ihaleleri de iptal etti. Bandrollerin basımı böylece kamuya geçti. Herkes yeni bandrolleri devletin üretmesini beklerken, çıkarılan düzenlemelerle önce Darphane Matbaası Kamu İhale Kanunu dışına çıkarıldı. Ardından da işi üçüncü firmalara yaptırabilme yetkisi verildi. Bu yetkinin ardından, Türkiye’de mayıs ayında DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji Anonim Şirketi kuruldu. Bandrollerin basım yetkisi de Kamu İhale Kanunu’na tabi olmadan düzenlenen bir ihaleyle, Halil İbrahim Danışmaz’ın sahibi olduğu bu şirkete verildi. Darphane bu açıklamayı 11 Eylül’de yaptı. Hemen ardından da şirketin ürettiği bandrollere yüzde 100 ile yüzde 400 arasında zam yapıldı. İddiaya göre bu sayede firmaya 30 milyon dolar civarında bir nakit destek sağlandı” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design