Anasayfa / Medya izleme / “Hayal satma Bakanı”

26 Ekim

“Hayal satma Bakanı”

Günün dikkat çeken haberleri Birgün, Karar ve Cumhuriyet gazetelerinde yer buldu.

Birgün gazetesinin manşetinde, “Hayal satma Bakanı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Grip aşısı kıtlık dönemindeki gibi karne puanı ile verilirken, Sağlık Bakanı, ‘Korona aşısı 40 gün sonra Türkiye’de’ diyerek hayal satmaya devam ediyor. TIP literatüründe en büyük korku olarak ifade edilen ‘Covıd-19 + İnfluenza = Kusursuz Fırtına’ olasılığı ne yazık ki giderek artmakta. İnfluenza ve Covid-19 birlikteliğinin bu korkutucu etkisini önlemek için birçok ülke influenza aşısı stoklarını tamamlayacaklarını ilan etmekte. Meslek örgütlerinin ve uzmanlık derneklerinin ‘Yeterli aşı stoku erken olarak tedarik edilip, aşının mümkün olan en erken dönemde yapılması sağlanmalıdır’ uyarılarına rağmen Sağlık Bakanlığı tarafından gerekenler yerine getirilmedi. İnfluenza aşısı uygulanacak kişilerin belirlenmesinde, bilimsel alt yapıdan uzak, anlaşılmaz bir karne puanlama sistemi getirildi. Bu yöntem ile de ileri yaştaki vatandaşlar, diyabet hastaları, kronik kalp-akciğer hastaları, bağışıklık sistemini etkileyen ilaç kullanan hastalar dahi ‘İnfluenza açısından 1.öncelikli yüksek risk grubunda değilsiniz’ ibaresi karşılaşarak, grip aşısı yaptıramadı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir yandan, ‘Sonbahar ve kış ayları virüs için fırsat aylarıdır, koronavirüs bir de griple birlikte yayılırsa salgınla baş etmek daha zordur’ açıklaması yaparken ve ülkemizde risk grubunda yer alan kişi sayısının yaklaşık 25 milyon olduğu bilinirken yurtdışında ihraç edilen influenza aşı doz miktarının 1,350 milyon olduğu söylenmekte. Yani ithal edilen grip aşısının risk grubunda bulunan kişilerin ancak yaklaşık 20’de birini karşılayabileceği anlaşılmakta. Tabii bu şanslıların kim olacağı da Sağlık Bakanlığı’nın insafına kalmış durumda. Yıllardır zor zamanlarda uygulanan karne dönemini eleştiren AKP iktidarı, pandemi döneminde aşıda karne dönemini de başlatmış oldu. Aşı üreten bir ülkeyi aşı ithal eden bir ülkeye dönüştüren AKP iktidarının ülkeyi içine soktuğu bu ekonomik kriz ortamında aşı da karneye bağlanmış oldu.”

“Milletin ‘mücbir sebep’i bitmedi”

Karar gazetesi manşetinde, “Milletin ‘mücbir sebep’i bitmedi” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Esnafın, vatandaşın cebindeki salgın etkisini hafifletmek için ‘mücbir sebep’ kapsamında ertelenen vergi ödemeleri yarından itibaren yeniden başlıyor. Ancak enflasyon etkisiyle şimdiki tablo, destek paketinin açıldığı dönemden daha sıkıntılı hale geldi. Salgının ilk döneminde hükümet ekonominin çarklarını döndürmek için ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’ açıkladı. Bu kapsamda yaklaşık 2.7 milyon mükellef, mücbir sebep kapsamına alınarak KDV ödemeleriyle birlikte diğer ödeme yükümlülükleri ertelendi. Ancak 6 ayın ardından ertelemenin vadesi geldi. Nisanda verilmesi gereken KDV ve SGK ödemeleri gibi beyannameler için tahakkuk eden vergilerin ödeme süreci yarın dolacak. Mükellefler ekim, kasım ve aralık ayında hem ertelenen aylar için hem de yeni aylar için vergi ödemek zorunda kalacak. Takvime göre yarın ilk olarak mart  ve eylüle ait KDV ve stopaj ödemeleri yapılacak. Vergide mücbir sebebin uzatılmaması ise tartışma konusu oldu. Hem esnafın hem de vatandaşın salgın etkisini altı ay öncesine göre daha şiddetli hissettiği belirtilerek yeni bir ertelemenin zorunluluk olduğu değerlendirmeleri yapıldı.”

“Türkiye’yi boğuyorlar”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Türkiye’yi boğuyorlar” başlıklı haber yer aldı:

“Uluslararası Güvenlik Analisti Dr. Kaan Kutlu Ataç, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı Mark Esper’in Türkiye’ye uğramadan çevre coğrafyasına yaptıkları ziyaretlerini ‘Türkiye’yi boğma siyaseti’ olarak değerlendirdi. ABD’nin küresel anlamda Çin yükselişini ‘geri itme’, Rusya’ya karşı ise ‘çevreleme’ politikası uyguladığını vurgulayan Ataç, Türkiye ile de çok sayıda başlık altında ikili sorun yaşadığına dikkat çekti. Dr. Ataç, ‘İkili ilişkileri anlayabilmek için Washington’un stratejisinin genel hatlarına bakmak gerekir. ABD, 2. Dünya Savaşı sonrası tesis ettiği küresel egemenliğini sürdürebilmek için iki temel hasım yapısıyla mücadele etmek zorunda. Birincisi küresel hasımları. Amerikan resmi belgelerinde en yüksek derecede çıkarlarına tehdit olan ülke Çin. Diğeri Rusya. Bu ülkenin Soğuk savaş sonrası kaybettiği küresel gücünü geri kazanmak istemesi ABD karar alıcıları için kesinlikle göz ardı edilemez. Türkiye İkinci temel hasım grubunda yer alıyor. Türkiye’nin de bulunduğu dar coğrafyada etkinliğini artırmak isteyen ülkeler oluşturuyor. Yani Çin ve Rusya stratejik düzeyde ABD’nin hayati çıkarlarını tehdit ediyor, Türkiye gibi ülkeler de önemli tehdit olabilecek ülkeler arasında yer alıyor’ dedi.”

Gazete manşetin altındaki, “Bu kampanya şaşırttı” başlıklı haberinde, “Tarım Bakanlığı, FAO işbirliğiyle gıda kaybını önlemek için ‘Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık’ projesi başlattı. ‘sofranasahipcik’ internet sitesinden yurttaşlara gıda israfı ile mücadele etmesi öğütlendi. Ancak ‘Söz ver’, ‘İsrafla mücadele et’ önerileri sözde kaldı. Gıda israfını önlemek için bakanlıkça başlatılan ‘Gıdanı Koru Kampanyası’nın yürütülmesi için, hizmet alımı yapıldı. Alımı ihale açmadan, ‘doğrudan temin’ usulüyle yapan daire başkanlığı, proje için 4 milyon liraya yakın ödeme yaptı. Söz konusu kampanya, yurttaşlara ‘israfla mücadele’ tavsiyesi verirken, bakanlık bütçesine pahalıya mal oldu. Projenin ilk adımının atıldığı geçen mayıs ayından bu yana, birbirinden farklı kampanyaları yürütmek için çok sayıda hizmet alımı yapıldı. Cumhuriyet’in edindiği bilgilere göre, hizmet alımlarının hepsi, yönetmeliğe göre istisnai durumlarda yapılması için yetki verilen ‘22/b (doğrudan temin) usulüyle’ yapıldı, ihale yöntemi tercih edilmedi” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design