Anasayfa / Medya izleme / “Korku duvarı artık yıkıldı”

27 Ekim

“Korku duvarı artık yıkıldı”

Karar gazetesinin manşetinde DEVA Partisi lideri Ali Babacan’ın açıklamaları yer aldı.

Karar gazetesi manşetinde, “Korku duvarı artık yıkıldı” başlıklı habere yer verdi:

“Ali Babacan partisinin kongre sürecinde Anadolu şehirlerinde karşılaştığı vatandaşların yüksek sesle dile getirdikleri şikâyetleri değerlendirdi: ‘Artık korku dağlarının teker teker aşıldığını görüyoruz. Çünkü kaybedecek bir şeyleri kalmadı.’ ‘Döviz kaynakları inşaat sektörüne değil döviz getirecek yatırımlara ayrılmalıydı. Ekonomi yönetimi öyle hatalar yapıyor ki iki aylık bir bakkal çırağı yapmaz.’ ‘Türkiye’nin sürekli dövize ihtiyacı var. Böyle bir ülkede kurun ateşi artıyorsa bilin ki orada bir hastalık var. Hükümet bakmıyor ama her şey dövizle ilgili.’ ‘(Fransız mallarına boykot çağrısı) 48 saat sonra unutulur. Ne zaman içeride gündem sıkışsa böyle bir çıkış yapıyorlar. Küreselleşen dünyada bunlar çocukça şeyler.’ ‘Türkiye’nin dönülemez yollara sokulmasından, askeri caydırıcılığının zafiyete uğramasından korkuyorum. Bir kere caydırıcılığın üstü çizilirse bedeli ağır olur.’” 

“Kurlar 2023’te, gelirler 2007’de”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Kurlar 2023’te, gelirler 2007’de” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Dolar dünkü yükselişiyle hükümetin yeni ekonomi programında 2023 kur hedefi olan 8.02’yi aştı. Ekonomiyi eriten yükseliş kişi başı milli geliri 2007 seviyesine düşürdü. Türk lirası haftaya tarihi değer kaybıyla başladı. Dolar 8.00 TL’nin üzerine çıkarak 8.07 sınırına dayandı. Avro, 9.55 TL ile zirve yaptı. Milli gelir 700 milyar doların altına düştü. Kişi başı milli gelir 2007 yılındaki 8 bin lira düzeyine geriledi. Yükselen kurlar büyük dış borç, dolar üzerinden verilmiş garantiler, ithalata bağımlılık gibi sebeplerle halkın sırtındaki yükü artırırken Hazine Bakanı Albayrak, ‘Büyüme patikasına girdik’ tweeti attı. Ne birçok üründe ithalat vergisinin artırılması ne de yükselen kur ithalatı durdurabiliyor. Sebebi açık: Türkiye’nin sanayisi de ihracatı da ithalata göbekten bağımlı. Bazı sektörlerde bağımlılık oranı yüzde 70’i buluyor. Veriler, ‘Ekonomide milli bağımsızlığın bir bedeli var’ söylemiyle propaganda edilen ‘milliciliğin’ karşılığının olmadığını gösteriyor.”   

Cumhuriyet gazetesi ise manşetin altında, “‘Abartı’ değil, 8 lira” başlıklı habere yer ayırdı:

“Eve ekmek götüremeyen yurttaşın yakınmasını ‘abartılı’ bularak ‘keyif çayı’ ikram eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi yönetimi, piyasaları yangın yerine çevirdi. Ekonomi Bakanı damat Albayrak ‘büyüyoruz’ dedi. Dövizde çifte rekor kırıldı. Türkiye’de herkesin yakından takip ettiği dolar kuru, dün bir süredir kritik eşik haline gelen 8 lirayı, Avro ise 9.56 lirayı aştı. Faizlerdeki belirsizlik, Azerbaycan-Ermenistan savaşı ve Erdoğan’ın Fransa’ya boykot çağrıları kuru olumsuz etkiledi.” 

“Tok, aç olanın halinden anlamaz”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Tok, aç olanın halinden anlamaz” başlıklı haberinde, “Ekonomik kriz giderek derinleşirken yurttaş yaşadığı açlığı daha gür sesle dillendiriyor. İktidarın esnaf ziyaretleri anlatılan pembe yalanların halkın gerçeklerine çarptığını gözler önüne seriyor. Damat doların yükselişi karşısında kur artışına bakmazken, Saray da ülke gerçeğine yüz çeviriyor. Denizli Valisi’nin maske takmayan esnafı uyarması üzerine esnafın ‘Günlük 15 lira ciro yapıyorum, gebereyim daha iyi’ çıkışının ardından Malatya'da partisinin il kongresine katılan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın esnafla yaşadığı diyalog da gündem oldu. Erdoğan, ‘Evimize ekmek götüremiyoruz’ diyen yurttaşa, ‘Bu biraz bana abartılı geldi. Çok abartılı geldi. Evet. Keyif çayı bak. Çayı iç’ yanıtını verdi. Konu sosyal medyada da gündem olurken, Erdoğan’ın 'ekmek bulamıyorsanız çay için' tavrı büyük tepki çekti. Öte yandan AKP-MHP ittifakının tabanda yaşadığı erime, son dönem paylaşılan kamuoyu yoklamalarının neredeyse tamamına yansıdı. Hegemonya kuramayan iktidar bloku, çareyi baskı rejimini artırmakta ve gündemi manipüle etmekte aradı. Tabandaki erimenin önüne geçemeyen iktidar, tüm hamlelerini muhalefeti bölme arayışının yanı sıra dış politikada gerilimi artırarak içeride kitleyi konsolide etmek üzerine kurdu. Fransa’nın, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Macron’a yönelik sözleri üzerine büyükelçisini geri çekmesine aldırış etmeyen Erdoğan, Malatya’da çıtayı biraz daha yükseltti. ‘Fransa’nın başındaki zat şaşırmış, yatıyor kalkıyor Erdoğan’la uğraşıyor’ diyen Erdoğan, ‘Dün Kayseri’de de söyledim bu bir vaka. Onun için bir kontrolden geçmesi lazım’ diye konuştu. Erdoğan aynı konuşmanın devamında bu kez ABD’ye seslenerek ‘Yaptırımın neyse geç kalma yap. Biz kabile devleti değiliz’ dedi. Ortaya çıkacak politik sonuçları pahasına ‘Dünyaya kafa tutan Erdoğan’ imajı, bilindiği üzere krizin nedenini dış güçlere bağlayan iktidarın uzunca süredir uyguladığı bir taktik. Erdoğan, dışarıya ‘biz kabile devleti değiliz’ mesajı verirken öte yandan Anayasa Mahkemesi’nin fiilen ilgası ve yargının ‘tek adam rejimi’ne göre yapılandırılması tartışmaları sermaye için güvensiz bir ortam oluşturdu. Erdoğan’ın her geçen gün sertleştirdiği üslubu ise dolara rekor üstüne rekor kırdırdı” ifadelerine yer verdi.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design