Anasayfa / Medya izleme / “İktidar ülkeden koptu”

04 Kasım

“İktidar ülkeden koptu”

Gündemin öne çıkan haberleri Birgün, Cumhuriyet ve Evrensel gazetesinde yer aldı.

Birgün gazetesi manşetinde, “İktidar ülkeden koptu” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Ülke deprem, pandemi ve katlanılmaz hale gelen ekonomik krizle boğuşurken Erdoğan, partisinin üye sayısıyla uğraşıyor. Halkın gerçeğinden tamamen kopan iktidar cephesi, sadece ekranlarda boy gösteriyor, ülkeyi ve yurttaşı ruhen çoktan terk etmiş görünüyor. Türkiye tam anlamıyla sallanıyor. Sadece Ege’deki deprem ve artçılarıyla değil, ekonomik krizi, salgını, uluslararası alanda yapa yalnız bir ülke olmasıyla da derin bir buhran ve sarsıntı içinde. Yaşanan sorunların önemli bölümünün kaynağı olması, AKP eliyle çözümü de imkânsız kılıyor. Durumun farkındalar. O yüzden kafalarını başka tarafa çevirmiş, sadece kendilerine ait bir dünya kurmuşlar. MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında Ege depremine ilişkin değerlendirme yaparken ‘Keşke riskli binalarda oturmayı tercih etmeselerdi’ dedi. Aynı saatlerde benze bir cümleyi Mersin Akdeniz Belediye Başkanı AKP’li Mustafa Gültak “Cebimizden de biraz para verip sıfır bir ev alacağız. Yani her şey devlet tarafından yapılmaz” diyerek halka akıl verdi. AKP’liler ve onların ortakları iktidarın nimetlerinden faydalanarak kazandıkları paralarla kendilerine ayrı bir dünya kurdular. Yüksek duvarlarla örülü sitelerde oturup, çelik-cam ağırlıklı yapılan iş merkezlerinde çalışıyorlar. Yaklaşık bir milyonluk, gayet zengin ve müreffeh yaşayan ayrı bir ülke oldular. Halkla temas etmeden, hatta gündelik hayata görünmeden hayatlarını sürdürebiliyorlar. Halka göründükleri tek yer medya. Başarı ölçütleri de orada ne kadar göründükleri oluyor. O yüzden her önemli olayda tespih tanesi gibi kameraların karşısına diziliyor, görevlinin elinden telefonu alıp enkaz altında kalan çocukla konuşuyorlar. Ülke gündemiyle, yurttaşın derdi tasasıyla iktidarın gündeminin hiçbir alakası yok. Yurttaş hayat pahalılığını konuşurken, onlar ihracat rakamlarını konuşuyor, yeni başarı hikâyeleri uyduruyor. Yurttaş işsizliği konuşurken onlar duble yolu, köprüleri konuşuyor. Yurttaş hastane kuyruklarında salgınla pençeleşirken onlar şehir hastanelerini anlatıyor. Depreme ilişkin, çözüme önleme ilişkin tek laf etmeden sadaka verir gibi depremzedelere dağıtacakları paralardan bahsediyorlar.”

“TL de enkaz altında”

Cumhuriyet gazetesi sürmanşetindeki, “TL de enkaz altında” başlıklı haberinde, “Başarısız ekonomi yönetimine TCMB’nin beklentileri karşılayamayan adımları ve jeopolitik risklerin eklenmesi Türk Lirası’nda ciddi bir erimeye yol açtı. Uçuşa geçen dolar 8.5, Avro 10, sterlin 11 lirayı aştı. Gram altın 520 lirayı, Cumhuriyet Altını 3 bin 500 lirayı aştı. Ayrıca Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun politika faizini sabit tuttuğu 22 Ekim’deki toplantısında bu yana dolar yüzde 9.68, Avro yüzde 6.13 değer kazandı. Yine dün Türkiye’nin 5 yıllık kredi iflas takası priminde (CDS) ise yükseliş sürdü ve 559-571 baz puan seviyesinde hareket etti” ifadelerine yer verdi.

Gazetenin manşetinde ise, “Her binaya kimlik kartı” başlıklı haber yer aldı:

“İzmir’in deprem sonrası yol haritasını açıklayan İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ‘1999 öncesi ruhsat almış binalarla ilgili güvenlik karnesi düzenleyeceğiz. Daha sonra kentsel dönüşüm başlayacak. Merkezi yönetimden kaynak alamazsak bile biz bu sorunu çözeceğiz’ dedi. Acilen önlem alınması gerektiğini vurgulayan Prof. Naci Görür, ‘Her binanın, temel, çatı, iskelet ve zemin özellikleri, hangi boyutta depreme dayanıklı olduğu bilgisinin yer aldığı kimlik kartları olması gerekir. Kiracılar da bu kartlara göre ev tutar ya da alır’ değerlendirmesini yaptı.”

“Torba yasa geri çekilsin”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Torba yasa geri çekilsin” başlıklı habere yer verdi:

“DİSK, AKP'nin esnek ve kısmi çalışmayı da içeren torba yasa teklifine karşı pek çok kentte eylemler gerçekleştirdi. Eylemlerde kayıt dışı çalışmayı teşvik eden; kıdem ve ihbar tazminatı hakkını gasbeden torba teklifin geri çekilmesi çağrısı yapıldı. İstanbul Kadıköy İskelesi'nde yapılan basın açıklamasında 25 yaş altı ve 50 yaş üstündeki çalışanlar için belirli süreli sözleşmelerin iki yıla kadar koşulsuz olarak yapılmasına imkân veren düzenlenmenin TBMM'den geri çekilmesini talep etti. DİSK'in Kadıköy İskelesi'ndeki basın açıklamasını okuyan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ‘Bu torba yasada en temel haklarımızın; kıdem tazminatının, emeklilik hakkımızın ortadan kaldırılması var’ dedi. Bugüne kadar kıdem tazminatını hedef alan saldırıları püskürtmeyi başardıklarını söyleyen Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, ‘Bugün iktidar kendince uygun bir yol bulduğunu sanıyor. 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem tazminatı ve emeklilik hakkını gasp etmek için kanunda belirli süreli iş sözleşmesi dediğimiz tamamen istisnai bir çalışma biçimini yaygınlaştırmayı hedefliyor’ dedi. İktidarın asıl hedefinin kıdem tazminatını parça parça yok etmek olduğunu söyleyen Arzu Çerkezoğlu, ‘Bu her şeyden önce yaşa bağlı bir ayrımcılıktır, hukuksuzluktur. Her üç gençten birinin işsiz olduğu bir ülkede iktidarın yapması gereken gençlerimize kalıcı ve güvenceli iş imkânı sağlamaktır. İktidar bugün gençlerimizi güvencesiz çalışmanın esnek çalışmanın pençesine atmaya çalışıyor’ diye konuştu.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design