Anasayfa / Medya izleme / “Hukuk mu dediniz”

17 Kasım

“Hukuk mu dediniz”

Gazetelerin manşetinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında açılan soruşturma yer aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, Kanal İstanbul’a karşı çıktığı için soruşturma açıldı.

Birgün gazetesi habere manşetinde, “Konuşma, yazma, itiraz etme!” başlığıyla yer verdi:

“Ekonomide yaşanan çöküş ve krize çözüm üretemeyen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni bir manevra arayışı olarak gündeme getirdiği ‘hukuk ve ekonomide reform müjdesi’ üç gün sürdü. Partisinin kongrelerinde konuşan Erdoğan’ın alışılmadık çıkışının ardından pek çok demokratik kitle örgütü hukuksuzlukların giderilmesini talep ederken, iktidar baskıdan vazgeçmeyeceğini bir kez daha gösterdi. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, Kanal İstanbul’a karşı çıktığı için soruşturma açıldı. İzmir’de bulunan belediye başkanlarına ise depremle ilgili açıklama yasağı getirildi. İBB Başkanı İmamoğlu hakkında soruşturma açıldığını duyuran İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener İmamoğlu için, ‘Devlet projesine karşı çıkmak ve bölücülükle suçlanıyor’ ifadelerini kullandı. İBB’den yapılan açıklamada da soruşturma doğrulandı. Konuya ilişkin açıklama yayımlayan İçişleri Bakanlığı, ‘Devlet Projesi olarak uygulamaya konulan Kanal İstanbul Projesi aleyhine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsal kimliği kullanılarak afişler bastırılması ve şehrin değişik yerlerine astırılması üzerine inceleme yapılması amacıyla Mülkiye Müfettişi görevlendirilmiştir’ ifadelerini kullandı. Soruşturmaya tepki gösteren İmamoğlu, ‘Kanal İstanbul benim için devlet projesi değil’ dedi. Soruşturma kısa sürede sosyal medyada gündem oldu. İmamoğlu’na destek, Kanal İstanbul’a ise tepki mesajı paylaşan çok sayıda kişi ‘İmamoğlu benim’ etiketiyle kendilerinin de Kanal İstanbul’a karşı olduğunu açıkladı.”

Evrensel gazetesi manşetindeki habere, “Talana itiraza gözdağı” başlığını attı. Haberde şöyle denildi:

“İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında Kanal İstanbul projesine karşı çıktığı için soruşturma açıldı. Soruşturmaya gerekçe olarak ‘İdarenin bütünlüğü ilkesine ve devlet politikasına kamu kaynağı kullanılarak muhalefet’ iddiaları yer aldı. Konuyla ilgili soruya yanıt veren Ekrem İmamoğlu, ‘Kanal İstanbul benim için devlet projesi değil’ dedi. Soruşturmayı ilk olarak İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener duyurdu. İBB Sözcüsü Murat Ongun ise soruşturmayı doğruladı. Konuyla ilgili ilk açıklamayı, katıldığı canlı yayında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener yaptı. Akşener, ‘Sayın Abdülhamit Gül’ün açıklamalarını dinledim inşallah dediğini yapar ama Sayın İmamoğlu’na Kanal İstanbul’a karşı çıktığı için devlete karşı çıkmaktan soruşturma açıldı. Soruşturmanın özelliği şu: Devletin projesine karşı çıktığı için bölücülük yapmakla suçlanıyor. Bütün bunlar nedir? Bütün bunlar sistemin tartışılmadığı, yamalı bohçaya döndüğü sistemin getirdiği sonuçlar’ dedi. İBB Sözcüsü Murat Ongun, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Akşener’in açıklamasını doğruladı. Ongun, soruşturmanın ‘Ya Kanal Ya İstanbul’, ‘Kanal İstanbul’a Kimin İhtiyacı Var’ afişleri nedeniyle açıldığını belirtti.”

Karar gazetesi manşetinde yer ayırdığı haber için, “Atanmıştan seçilmişe ‘sus’ emri” başlığını kullandı:

İçişleri bünyesindeki AFAD, İzmir Valiliği’ne yazı gönderip belediye başkanlarının depremle ilgili açıklama yapmamasını istedi. ‘Afet yönetimini güçleştiriyor’ gerekçesi öne sürüldü. Valilik de başkanlar ve muhtarların konuşmasını yasakladı. Tepki yağınca AFAD ‘Yalnızca İzmir’i değil 81 ildeki belediyeleri kapsıyor’ düzeltmesi yaptı. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ‘Seçilmiş başkanları bürokratı zanneden zihniyet yok hükmündedir’ ifadesini kullandı. İkinci dikkat çeken olay İstanbul’da yaşandı. İçişleri Bakanlığı İBB Başkanı hakkında ‘Ya Kanal Ya İstanbul’ afişleri nedeniyle müfettiş görevlendirip, inceleme başlattı. Gelişmeyi duyuran Akşener ‘devlete karşı çıkma’ ve ‘bölücülük’ suçlaması yöneltildiğini belirtti. İçişleri konunun siyasete girdiğini savunurken İmamoğlu, Kanal İstanbul’un dosyada ‘devlet projesi’ olarak tanımlamasına ilişkin ‘Benim için böyle değil. Biz yapılan iyi şeyleri alkışlıyoruz’ dedi. İçişleri Bakanlığı ise İmamoğlu hakkında Kanal İstanbul Projesi’ne ‘kamu kaynakları kullanılarak bir devlet projesine karşı çıktığı’ gerekçesiyle ön inceleme yapıldığını ve yazılı ifade istendiğini bildirildi.”

Cumhuriyet gazetesi habere manşetinde, “Hukuk mu dediniz” başlığıyla yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında Kanal İstanbul projesine karşı çıktığı gerekçesiyle soruşturma açıldığı duyuruldu. İçişleri Bakanlığı, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ‘Uluslararası bir konuya, kamu kaynağı kullanarak karşı çıkmanın, idarenin bütünlüğü ilkesine aykırı olduğu belirtilerek sorumluların araştırılması istendi’ denildi. İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan girişimin sorulması üzerine İmamoğlu, ‘Kamu kaynağı kullanıp, kentsel dönüşüm yapıyoruz. Yapılan iyi şeyleri alkışlarız biz. Depremle yatıp kalkıyoruz. Deprem, bizim için kıymetli bir konu. Burada zayıf, oturulamayan evlerden insanları oturulabilir evlere taşıyoruz. Kamu kaynağı böyle kullanılır’ dedi. Yazılı ifadesini ne zaman vereceğine ilişkin soruya ise Ekrem İmamoğlu, ‘Cuma gününe daha var. Hukuken inceliyoruz’ yanıtını verdi. ‘Kanal İstanbul devlet projesi midir’ sorusuna da İmamoğlu, ‘Kanal İstanbul benim için devlet projesi değil’ ifadesini kullandı.”

Sözcü gazetesi manşetindeki habere, “… Ve hukukta reform başladı” başlığını attı:

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında Kanal İstanbul projesine karşı açıklamaları nedeniyle soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ‘Sayın Abdülhamit Gül'ün açıklamalarını dinledim inşallah dediğini yapar ama Sayın İmamoğlu'na Kanal İstanbul'a karşı çıktığı için devlete karşı çıkmaktan soruşturma açıldı. Soruşturmanın özelliği şu: Devletin projesine karşı çıktığı için bölücülük yapmakla suçlanıyor. Bütün bunlar nedir? Bütün bunlar sistemin tartışılmadığı, yamalı bohçaya döndüğü sistemin getirdiği sonuçlar’ dedi. Akşener’in ifadelerinin ardından bir açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, şunları söyledi: ‘İBB Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu hakkında açılan Kanal İstanbul soruşturması açıklaması doğrudur. T.C. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği tarafından Sayın Ekrem İmamoğlu hakkında ‘Ya Kanal Ya İstanbul’ ‘Kanal İstanbul'a Kimin İhtiyacı Var’ afişleri ile ilgili olarak inceleme başlatıldığı tebliğ edilmiştir.’”

Sabah gazetesi haberi manşetin yanından, “Kamu parasıyla siyasi afiş asılmaz” başlığıyla anonsladı.

Hürriyet gazetesi manşetin altında yer ayırdığı habere, “Kanal İstanbul afişine inceleme” başlığını attı. Haberde şöyle denildi:

“Akşener, Kanal İstanbul’a karşı çıktığı için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ‘bölücülük’ten soruşturma açıldığını söyledi. İçişleri Bakanlığı ise ‘Soruşturma değil, inceleme’ dedi. İncelemeye, ‘devlet projesi olan Kanal İstanbul’a karşı kamu kaynağı kullanılarak afişler bastırması’ gerekçe gösterildi. İmamoğlu ise ‘Benim için devlet projesi değil’ dedi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design