Anasayfa / Medya izleme / “AİHM: Demirtaş derhal serbest bırakılmalı”

23 Aralık

“AİHM: Demirtaş derhal serbest bırakılmalı”

AİHM’in Demirtaş kararı Evrensel gazetesi dışında birkaç gazetede fazla büyütülmeden yer aldı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, eski HDP Eş genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğunun siyasi olduğunu belirterek derhal tahliye edilmesine karar verdi.

Evrensel gazetesi habere sürmanşetinde, “AİHM: Demirtaş derhal serbest bırakılmalı” başlığıyla yer verdi. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, Edirne’de tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın derhal serbest bırakılmasına karar verdi. AİHM kararının açıklanmasının ardından Twitter hesabından açıklama yapan Selahattin Demirtaş, ‘Altı yıldır benim ve arkadaşlarım hakkında yürütülen sözde yargı faaliyetlerinin tamamının siyasi amaçlı olduğu, hukuki olmadığı, bizim suçsuz olduğumuz, bizi içeri atanların ise bize karşı siyasi kumpas kuracak kadar ağır suçlar işledikleri kesinleşmiş oldu’ dedi. Kararı Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, ‘Bu kararla, müvekkilimiz hakkındaki tüm suçlamalar boşa çıkmış, müvekkilin 4 yıldır siyasi sebeplere bağlı rehin tutulduğu gerçeği tescil edilmiştir’ sözleriyle duyurdu. Karaman ayrıca ‘AİHM Daire kararından sonra 'karar kesin değil' bahanesi ortadan kalkmıştır. Bu karar kesin ve emredicidir. Türkiye yargısının, 'karşı hamle yapar işi bitiririz' anlayışına prim vermeden Sn. Demirtaş’ı derhal serbest bırakması gerekmektedir’ ifadelerini kullandı. HDP Genel Merkezi Twitter hesabından yapılan açıklamada ‘AİHM Büyük Daire, Demirtaş’la ilgili geçen yıl yaptığı duruşmaya yönelik verdiği kararı açıkladı. Bu kararın gereği olarak Demirtaş ve tüm seçilmiş siyasetçiler derhal serbest bırakılmalıdır. Seçilmişleri rehin tutma suçu daha fazla sürdürülemez’ denildi.”

Birgün gazetesi manşetin altında yer ayırdığı habere, “AİHM: Demirtaş derhal serbest bırakılmalı” başlığını attı:

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında hak ihlali kararını hatırlatarak ‘derhal tahliye’ çağrısında bulundu. Kararda ‘Demirtaş’ın tutukluluğu hukuki değil siyasi gerekçelere dayanıyor’ dendi. Mahkeme, Demirtaş’ın ifade özgürlüğünün de ihlal edildiğine dikkat çekti.”

Karar gazetesi ön sayfasının altında yer verdiği haber için, “Tutukluluğu siyasi, tahliye edilmeli” başlığını kullandı. Haberde şöyle denildi:

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, dört yıldır tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 2018’deki duruşmasına ilişkin kararını açıkladı. Büyük Daire, 2 karşı oya karşı 15 ‘Evet’le Demirtaş’a yönelik ağır hak ihlalleri olduğuna hükmetti. Tutuklamanın siyasi gerekçelere dayandığına vurgu yapıldı. Kararda Demirtaş’ın tahliye olması gerektiği de belirtildi.” 

Cumhuriyet gazetesi ön sayfasında, “‘Demirtaş bırakılsın’” başlığıyla verdiği haberde, “AİHM Büyük Daire, Demirtaş’ın tutukluluğunun siyasi olduğuna karar vererek derhal tahliye edilmesi gerektiğine hükmetti. Demirtaş, ‘Karar hukuk sisteminin hükümet tarafından çökertildiğinin tescilidir. Sevinçli değil üzgünüm’ açıklamasını yaptı. Gözler daha önceki kararları uygulamayan yargıda” ifadelerini kullandı.     

Sözcü gazetesi habere birinci sayfasının altında, “AİHM’den Demirtaş kararı” başlığıyla yer verdi:

“AİHM, 4 yıldır tutuklu olan HDP’li Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması gerektiğine karar verdi.” 

Türkiye gazetesi manşetin yanında yer ayırdığı habere, “Cumhurbaşkanı: Demirtaş kararı bizi bağlamaz” başlığını attı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“AİHM, terör suçlusu Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasını istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, karara tepki gösterdi: Kendi mahkemelerimizden bir karar çıkmadı, iç hukuk yolu tüketilmedi. 50 kişinin ölümüne neden olan birisi nasıl serbest bırakılır? Adamlarını koruyorlar. Bu karar bizi bağlamaz.”

“Oh oh yarasın!”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Oh oh yarasın!” başlıklı haber yer aldı:

“Sayıştay’ın hazırladığı rapora göre kayyum yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin 2018 yılında yaptığı harcamaların yüzde 43’ünü gizlediği ortaya çıktı. 2019 yılında hazırlanan Sayıştay raporunda kayyum ve 2019 Yerel seçimlerinde AKP Belediye Başkan Adayı olan Cumali Atilla’nın 876 milyon liralık belediye gideri ‘şüpheli’ bulunmuştu. Sayıştay’ın sıraladığı muhasebeleştirme usulsüzlüklerin 2019 yılında düzeltilmesiyle Kayyum Atilla döneminde yapılan harcamaların yüzde 77 artarak, 1 milyar 554 milyon 871 bin 511 TL’ye yükseldiği görüldü. Usulsüz işlemlerle 678 milyon 486 bin 133 TL’lik harcama gizlendi. Sayıştay denetimine çok sayıda usulsüzlük takıldı. Belediye, elektrik şirketinden alacaklarını yine tahsil etmedi. Hidrolik kaynaklara dayalı elektrik üretim faaliyetinde bulunanlardan her yıl alınması gereken elektrik üretim lisans harçlarının belediye tarafından takip ve tahsili yapılmadı. Üstelik belediye kentte kaç tane hidroelektrik kaynaklı elektrik üretim tesisinin bulunduğunu bilmiyor. Yine belediyece enerji dağıtım şirketinin kullanımı için bir dizi tesis yapıldı. Ancak yatırım giderleri enerji dağıtım şirketlerinden talep edilmedi. Denetçilerin bu sorunun yıllardır devam ettiğini not düşmüş. Yaşanan bu durumlar 2018 yılında bu yana devam ediyormuş.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design