Anasayfa / Medya izleme / “Randevu var, aşı yok”

15 Ocak

“Randevu var, aşı yok”

Cumhuriyet gazetesi aşı kriziyle ilgili kaosu okuyucularıyla paylaştı.

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Randevu var, aşı yok” başlıklı haber yer aldı:

“Koronavirüse karşı uzun süredir beklenen aşılama süreci başladı. İlk gün 280 binden fazla sağlık emekçisi aşı yaptırdı. Bazı hastanelerde uzun kuyruklar oluştu. Sağlık emekçileri ‘Koşarak geldik’ dedi. Bakanlık aşılama sırasını açıkladı ancak sınırlı sayıdaki aşı sıkıntı yarattı. Hekimler ‘Plansızlık nedeniyle kaosa uyandık. Plansız bir şekilde aşılama başladı. Aşılar illere gitmiş ama illerde aile sağlığı merkezlerine ulaşmamış. Bazı aile sağlığı merkezlerine ulaşan aşılar, sadece oradaki çalışanlara yetecek kadar’ dedi. Bakanlığın kendilerinden habersiz randevu planını da değiştirdiğini belirten Sezen, ‘Şimdi bir SMS gönderildi bize, randevu planlarımıza müdahale etmişler. Bizden habersiz hasta randevu programımıza bir kişiye günde 24 sağlık çalışanı düşecek şekilde aşı randevuları eklenmiş. Ama bizim elimizde randevuya gelecek sağlık çalışanına aşı yok’ ifadelerini kullandı. ‘Bir yandan hasta bakacaksınız, bir yandan aşı yapacaksınız gibi bir durum oldu’ diyen Sezen, ‘Bizim önerimiz, talep ettiğimiz kadar aşı gelsin, bunları randevulara göre yapalım. Şimdi hasta randevum var ama bu randevu sırasında sağlık çalışanları da aşılanmayı bekliyor. Üstelik aşı da yok’ dedi. Kendisi de aşılanmak için randevu almak isteyen sağlık çalışanlarından Ankara Diş Hekimleri Odası Genel Sekreteri Gamze Burcu Gül ise ‘Akşamdan itibaren sistem açıldı. Uzun bir süre arıza verdi ve randevu alamadık. Sadece Şehir Hastanesi randevu veriyordu. Aile hekimleri için ‘işlem yapılamıyor’ uyarısı alıyorduk. Alo 182’yi ( Merkezi Hekim Randevu Sistem) arayarak randevu almayı denedik, sistemleri çökmüştü. Saat 13.30’a kadar ulaşamadım. Sonrasında aile hekimimden randevu aldım. Sabah 09.00’da aile hekimimi aradım, ‘Aşınız var mı’ diye sordum. ‘Ne aşısı?’ karşılığını aldım. Aşı yapılacağından haberleri yoktu. Bir yoğunluk olacağı düşünülerek hazırlık yapılmalıydı’ eleştirisinde bulundu.”

“F-35’e dönmek istiyoruz”

Karar gazetesi manşetindeki, “F-35’e dönmek istiyoruz” başlıklı haberinde, “Beş gün sonra göreve başlayacak Biden yönetimine Ankara’dan ‘normalleşme’ çağrısı... Milli Savunma Bakanı Akar, S-400 yaptırımı konusunda ‘Biz şimdi hasım mıyız?’ diye sorarak Washington’a seslendi: F-35 programına dönmek istiyoruz. Patriot görüşmeleri yeniden başlamalı. Biden döneminde normalleşme bekliyoruz. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya’dan alınan savunma sistemlerinin kontrol sürecinin devam ettiğini, ikinci paket alımı için görüşmelerin sürdüğünü söyledi. ‘Gelinen noktadan geri dönmek çok sorunlu’ diyen Akar, Türkiye’nin ortağı olduğu F-35 programına dönmek istediğini belirtti. ‘Patriot sistemi de almak istiyoruz, kesilen görüşmeler yeniden başlamalı’ dedi. S-400 yaptırımının ‘yanlış’ olduğunu dile getiren Akar ‘Biz şimdi hasım mıyız? Biden döneminde ABD’nin bu kararını gözden geçirmesini ve normalleşmeye geçmeyi bekliyoruz. Tehdit diliyle bir yere varmak mümkün değil. Ancak diyalogla çözüm bulabiliriz’ dedi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da diyalog ve diplomasi mesajı verdi: ‘Anlaşmazlıklarımızın üstesinden gelmemiz gerektiğine inanıyoruz’” ifadelerini kullandı.  

“AKP’li adaya ihale yağdı”

Evrensel gazetesi manşetinde, “AKP’li adaya ihale yağdı” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“AKP’nin vazgeçilmezi olan ‘adrese teslim ihaleler’ dur-durak bilmiyor. AKP’li ismin şirketine AKP’li belediyelerden milyonlarca liralık ihale yağdı. AKP’li Beyoğlu Belediyesinin 23 Aralık’ta düzenlediği ve ramazan ayında halka yemek dağıtımında kullanılacak olan gıdanın alım ihalesini de AKP’den İzmir milletvekili aday adayı olan Süleyman Memişoğlu’nun şirketi GİMAŞ aldı. Üstelik bu şirketin aldığı ilk ihale değil. Öyle ki AKP’li Beyoğlu ve Bahçelievler belediyelerinin, son 10 yıl içinde düzenlediği 26 gıda alım ihalesini, GİMAŞ aldı. Gıda ihalelerinin toplam bedeli 30 milyon TL’yi buldu. GİMAŞ firması, son yıllarda AKP’li belediyelerden çok sayıda gıda ihalesi aldı. Özellikle AKP’li Beyoğlu ve Bahçelievler belediyelerinin, son on yıl içerisinde düzenlediği ve toplam bedeli 29 milyon 503 bin 215 TL’ye ulaşan 26 ihalesini GİMAŞ aldı. AKP’li ait firmaya verilen ihalelerin 18 tanesi Beyoğlu Belediyesine, 8 tanesi ise Bahçelievler Belediyesine ait. 1992 yılında kurulan GİMAŞ Tedarik ve Dağıtım firmasının Yönetim Kurulunda Zihni Memişoğlu, Süleyman Memişoğlu ve Hüseyin Memişoğlu bulunuyor. Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Memişoğlu, 2015 seçimlerinde AKP’den İzmir milletvekili aday adayı olmuştu.”

“Sınır ötesi beceriksizlik”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Sınır ötesi beceriksizlik” başlıklı haber yer aldı:

“AKP beceriksizlikte sınır tanımıyor. EÜAŞ, Keban’daki santral için Hint şirketiyle sözleşmeyi iş başlamadan feshetti. Hindistan’da açılan hesap kapatılamadığından 1 milyon avro komisyon ödendi. Hesap iptal edilmezse 52 milyon avro daha ödenecek. EÜAŞ Genel Müdürlüğü, malzeme ödemelerinde kullanılmak üzere 48 milyon 482 bin 725 Avro’luk, hizmet ödemelerinde kullanılmak üzere de 4 milyon 433 bin 863 Avro’luk ‘Teyitsiz, Dönülemez, Devredilemez’ ithalat akreditifi açtı. Ancak işyeri tesliminden sonra yüklenici firma, gereken bilgi ve belgeler süresi içerisinde EÜAŞ’a teslim etmedi. Bunun üzerine EÜAŞ, şirketin taahhüdünü sözleşmeye uygun olarak yerine getirmemesi nedeniyle sözleşmeyi feshetti. 2017 yılında alınan teminat mektupları nakde dönüştürülerek 3 milyon 33 bin 139 Avro, EÜAŞ’ın gösterdiği Banka Şubesi’ndeki hesabına havale edildi. EÜAŞ Genel Müdürlüğü, Vakıflar Bankası Kızılay Şubesi’ne sözleşmenin feshedildiğini bildirerek, risk çıkışlarının yapılması, dosyalarının kapatılması ve durumun şirkete bildirilmesini istedi. Banka gereken işlemleri yaptı ancak karşı banka yanıt vermediği için akreditif iptal edilemedi. Bu nedenle akreditif anlaşması gereği üçer aylık dönemler halinde komisyonlar hesaptan çekilmeye devam etti. Akreditifin açıldığı günden 2019 sonuna kadar toplam 1 milyon 69 bin 576 Avro komisyon ödendi. Akreditifler kapanmazsa vade sonu olan 2023 yılına kadar EÜAŞ geriye kalan 51 milyon 847 bin 11 Avro komisyonu da ödemek zorunda kalacak.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design