Anasayfa / Medya izleme / “Tatsız mesajla başladı”

21 Ocak

“Tatsız mesajla başladı”

Karar gazetesi Joe Biden’ın Dışişleri Bakanı adayı Antony Blinken’in açıklamalarını manşete taşıdı.

Karar gazetesi manşetinde, “Tatsız mesajla başladı” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“ABD’de Biden’ın başkanlık koltuğuna oturması küresel dengelerde yeni döneme kapı araladı. Trump doktrininin üstünü çizen Demokrat yönetim ‘daha aktif Amerika’ya dönüş sinyallerini güçlendirdi. S-400’lerle ilgili Washington’dan gelen ‘Türkiye’ye daha fazla yaptırım için bakacağız’ çıkışı diğer başkentlerle birlikte Ankara’nın da yeni bir diplomasi modeli inşa etmesi gerektiğini gösterdi. Biden’la birlikte ABD’de Demokratların iktidara gelişini başkentler yakından izliyor. İçe dönük tavrı terk edip müdahaleci dış politikaya dönüleceğini ortaya koyan Biden’ın duruşu, Çin ve Rusya gibi ülkeleri de adımlarını revize etmekle karşı karşıya bıraktı. Ankara-Washington hattındaki gerilim başlıkları da yeni yönetime devroldu. Müstakbel Dışişleri Bakanı Blinken’ın Türkiye’ye dönük kritik mesajları ise dikkat çekti. Senatörlerin sorularını cevaplayan Blinken, S-400 üzerinden Türkiye için ‘sözde müttefik’ tanımlaması yaptı. Blinken ‘Stratejik rakibimiz olan Rusya’yla aynı çizgide bulunmaları kabul edilemez. Mevcut yaptırımların etkisine bakıp daha fazlasına gerek olup olmadığına karar vermemiz gerek’ dedi. Ankara’nın çözüm çağrılarını görmezden gelen yaklaşım hassas diplomasinin daha çok öne çıkacağını işaret etti.”

“Batırdınız memleketi”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Batırdınız memleketi” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“AKP iktidarının politikaları sonucu kamu işletmelerinin mali tablolarındaki bozulma sürüyor. Sayıştay’ın 2019 yılı denetimlerini içeren Kamu İşletmeleri Genel Raporu, zararın bir yılda yüzde 24 artışla 13.7 milyar liraya çıktığını, 23 kamu işletmesinin zarar ettiğini gösterdi. Sayıştay’ın önceki yıllara göre yaklaşık bir ay gecikmeli olarak açıkladığı Kamu İşletmeleri Genel Raporu’na göre, kamu işletmelerinin 2017 yılında 5,7 milyar TL, 2018’de 11 milyar TL olan dönem zararı 2019’da 13,7 milyar TL’ye çıktı. Bir yılda yüzde 24 artışla kamu işletmeleri, önceki yıla göre 1,6 milyar TL daha fazla zarar etti. Rapora göre, ülkenin en önemli stratejik kuruluşlarının da aralarında bulunduğu zarar eden kamu işletmeleri ile zararları şöyle: BOTAŞ 5.6 milyar TL, TCDD 2.5 milyar TL, PTT 1.2 milyar TL, TCDD Taşımacılık 1 milyar TL, Türkiye Şeker Fabrikaları 968 milyon TL, ÇAYKUR 635 milyon TL, TEDAŞ 389 milyon TL, TTK Karadon 381 milyon TL, TTK Kozlu 262 milyon TL, TTK Üzülmez 213 milyon TL, TTK Armutçuk 138 milyon TL, TÜDEMSAŞ 101 milyon TL, TTK Amasra 99 milyon TL, Et ve Süt Kurumu 34 milyon TL, Sümer Holding 30 milyon TL, Türkiye Taşkömürü Kurumu 15 milyon TL, PTT Lojistik 9 milyon TL, RAYSİMAŞ 5 milyon TL, Doğusan 2.8 milyon, Arıcak Turizm ve Ticaret 8 milyon TL, Vakıf İnşaat 2 milyon TL, Sofra Kurumsal ve Ödüllendirme Hizmetleri 397 bin, Askeri Fabrika ve Tersane İşletme 109 bin TL. Rapora göre, en fazla kâr eden kurum TOKİ oldu. Yoksul yurttaşları ev sahibi yapma iddiasıyla kurulan ancak daha sonra lüks yatırımlara yönelen TOKİ’nin 2019 yılı kârı 7,6 milyar TL oldu. TOKİ’yi 4,2 milyar TL DHMİ, 2,8 milyar TL ile Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, 2,1 milyar TL ile TEİAŞ, 1,2 milyar TL ile TPAO, 1 milyar TL ile de Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü izledi. Bankalarda, net faiz gelirlerinde artış olmasına rağmen, kredi ve diğer alacaklar değer düşük karşılığı ile diğer faaliyet giderlerindeki yüksek oranlı artış nedeniyle 2019 yılı dönem net kârı önceki yıla göre yüzde 13,4 oranında azalarak 12,1 milyar TL’ye düştü.”

Gazete manşetin altındaki, “Protokoller niteliği artırmak içinmiş!” başlıklı haberinde ise, “MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TÜGVA ile eğitim alanında imzalanan işbirliği anlaşmalarının, ‘Niteliğin artırılmasına katkı sunduğunu’ savundu. Haziran 2017’de yayımlanan, ‘Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’ kapsamında öğrencilere yönelik etkinlik düzenlemelerinin önü açılan vakıflar, ‘örgütlenme aracı’ olarak gördükleri okullara girebilmek için MEB’in kapısını çaldı. MEB, “Eğitim devletin sorumluluğundadır. Başka kişi ya da kurumlara devredilemez’ gerekçesiyle alınan yargı kararlarına karşın çok sayıda vakıf ve dernekle işbirliği anlaşması imzaladı. Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu’nda yer aldığı TÜGVA da MEB ile işbirliği yapan kurumlar arasında yer aldı” ifadelerine yer verdi.

“‘O paraya çöktüler’”

Cumhuriyet gazetesi ön sayfasındaki, “‘O paraya çöktüler’” başlıklı haberinde, “CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından şehit yakınları ve gaziler için toplanan yardım paralarının yönetildiği vakıfta yapılan görevlendirmeyi Meclis gündemine taşıdı. Vakfın, milyonlarca lirayı denetimsiz olarak kontrol ettiğine işaret eden Emir, ‘Bu paraların üzerine yattıkları bir kez daha gün yüzüne çıkmış oldu. Paraların üzerine çöktüler, vakfı da yandaşa makam kapısı yaptılar’ tepkisini gösterdi. Vakıfta toplanan 400 milyon liraya yakın paranın halen şehit yakınları ve gazilere dağıtılmamasını eleştiren Emir, ‘Bir süre toplanan paranın miktarını açıklamak istemediler. O dönem üstüne gitmemizle 309 milyon TL toplandığı açıklandı ancak bu para 3 yıl boyunca hak sahiplerine verilmedi’ dedi. Şehit yakınları ve gazilere, tepkiler üzerine aylık biner lira ödenmeye başlandığını ancak toplam dağıtılan paranın 3 milyon lira civarında olduğunu kaydeden Emir, ‘Ana paranın getirdiği faizin yarısı bile etmiyor. Yüz milyonlarca lira parayı denetim olmaksızın hesabında tutmaya devam eden vakfın yönetimine ilişkin yapılan görevlendirmeler ise hem şehit yakınları ile gazileri hem de kamu vicdanını yaralıyor’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design