Anasayfa / Medya izleme / “Vicdansızlık”

10 Şubat

“Vicdansızlık”

Soma davasında sanıkların tahliye edilmesi Cumhuriyet, Birgün ve Karar’da geniş yer buldu.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Vicdansızlık” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Soma’da 2014 yılında 301 madenciye mezar olan facianın dosyasını inceleyen Yargıtay 12. Ceza Dairesi, geçen yıl verdiği kararı bozdu. Üyelerin değişmesinin ardından tutuklu 4 sanık tahliye edildi. Madenci yakınları, ‘Adalet mahkeme salonunda yazılarda kaldı. O yazıyı indirsinler. Alicengiz oyunları ile suçluları tahliye ettiler’ diyerek isyan etti. Çorlu’daki katliam gibi tren kazasında eşini ve oğlunu kaybeden ve dün ‘Kamu görevlisine hakaret’ suçlamasıyla hakim karşısına çıkan Mısra Öz Sel’e 8 bin 800 lira para cezası verildi. Öz, ‘İsterlerse 800 bin lira ceza versinler, bu davada gerçek sorumlular yargılanmadığı müddetçe hakkımızı aramaya devam edeceğiz. Korkmuyorum, vazgeçmeyeceğim’ dedi. Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Cevdet Kılıç, AKP’li Bulu’nun rektör olarak atanmasını protesto eden öğrencileri hedef aldı. Kılıç, ‘Biz eylem falan yapmayız. Biz gece vakti işi bitirir, ertesi gün işe gideriz, bilin istedim’ sözleriyle tehdit etti. Barışçıl eylemler yapan öğrencilere jet hızıyla soruşturmalar açan savcılıklar tehdidi görmedi.”  

Karar gazetesi habere ön sayfasını altında, “Adaletin bu mu dünya” başlığıyla yer ayırdı:

“301 madencinin can verdiği Soma’da tutuklu 3 sanık da tahliye edildi. İhmaller zinciriyle gelen Çorlu’daki tren kazasında oğlunu kaybeden anneye ise 8 bin TL ‘hakaret’ cezası kesildi. ‘Adaletin terazisini kıran’ iki karar kamuoyu vicdanını yaraladı.” 

Birgün gazetesi manşetindeki, “Bir tekme de yargıdan” başlıklı haberinde, “Soma Katliamı davasında Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin üç üyesinin değiştirilmesinin ardından verilen kararla tutuklu sanıkların tamamı tahliye edildi. Böylece sanıklar, katliamda can veren 301 işçinin her biri için yalnızca 8 gün hapis yatmış oldu. Davanın avukatlarından Evren İşler ‘Bugüne kadar bu dosyadan baskı hiç eksik olmadı. Olağanüstü kanun yolunu olağanüstü kullandılar. Çok net bir şekilde yargıya siyasi müdahale söz konusu’ diye konuştu. Sosyal Haklar Derneği adına davayı takip eden Av. Evren İşler, ‘Son kalan tutuklu sanıkların da tahliye edilmesine neden olan, Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin kararıdır’ dedi. 12. Ceza Dairesi’nin 30 Eylül’de verdiği kararın ardından yeniden yargılama yapılması gerektiğini belirten İşler, ‘Ancak olağanüstü kanun yolu kullanıldı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından karara itiraz edildi. Kararın ardından geçen 3,5 ayda bu dairenin 3 üyesi değiştirildi. Ocak ayında Yargıtay kendi verdiği karardan döndü. Burada çok net bir şekilde yargıya siyasi müdahale söz konusudur’ diye konuştu. Sanıkların infaz yasasından yararlanarak salıverildiğine de dikkat çeken İşler, ‘Yani tutukluluğun tahliyesi değil, infazın tamamlanıp sanıkların tahliye edilmesi durumuyla karşı karşıyayız. Durum çok acı, çok vahim. 301 insanı göz göre göre ölüme gönderenlerden en uzun süre cezaevinde kalanın bile yalnızca 6,5 sene kaldığını görüyoruz’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Gazete manşetin altındaki, “Oğlu için adalet arayan anneye 8 bin 800 TL ceza” başlıklı haberinde ise, “Çorlu’da 25 kişinin öldüğü tren faciasında oğlu Oğuz Arda’yı kaybeden Mısra Öz’e ‘kamu görevlilerine hakaret ettiği’ iddiasıyla 8 bin 840 lira para cezası verildi. Birgün’e konuşan anne Öz, ‘yargı birilerinin kontrolü altında. Gerçek sorumlular yargılanmıyor. Cezayı ciddiye almıyorum. Ailelere, avukatlara, davayı takip eden gazetecilere dava açılması utanç verici’ dedi” ifadelerini kullandı.  

“Çin usulü diplomasi”

Karar gazetesinin manşetinde, “Çin usulü diplomasi” başlıklı haber yer aldı:

“Doğu Türkistan’daki soykırımı inkârla, ekonomik ve siyasi nüfuzla örtbasa çalışan Çin, Türkiye’deki sesleri de örtülü mesajlarla kısmak istiyor. Uygur protestolarına destek verenler için ‘bir iki milletvekili’ ifadesini kullanan Çin büyükelçiliği ‘Sağduyulu insanların iki ülke ilişkilerinin genel ortamının kıymetini bilip bunu koruyacağına inanıyoruz’ açıklaması yaptı. Diplomatik gözdağına sert tepki geldi: Bu yolla zulmün üstünü örtemezsiniz. Pekin, uluslararası kuruluşların raporlarına yansıyan işkence kamplarındaki sistemli vahşeti dünyadan gizlemeye çalışıyor. Türkiye’de de aileleri kamplarda tutulan Uygurların çığlığı duymazdan geliniyor. Yakınlarının akıbeti hakkında bilgi almak isteyenler ‘Çin seddi’yle karşılaşıyor. Ankara’daki Çin Büyükelçiliği, son olarak gözü yaşlı ailelerin yanında olan siyasilere resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamayla mesaj verdi. Metinde ‘Bir iki milletvekilli elçilik önündekileri destekledi. Sağduyulu kişilerin Çin-Türkiye dostluğunun kıymetini bileceğini ümit ediyoruz’ ifadeleri kullanıldı. SP’li Abdulkadir Karaduman ‘Bir iki vekilden biri benim. Samimiyetsiz açıklamayla zulmün üstünü örtemezsiniz’ dedi. İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu da ‘Yalanlarınızla PKK’lılara çiçek verenleri kandırırsınız. ‘Birkaç Türk vekil’ olarak kamplarınızı ziyaret etmek istiyoruz’ tepkisini gösterdi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design