Anasayfa / Medya izleme / “Erdoğan’a ‘aç tavuk’ göndermesi”

08 Mart

“Erdoğan’a ‘aç tavuk’ göndermesi”

Cumhuriyet gazetesi manşetini CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına ayırdı.

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Erdoğan’a ‘aç tavuk’ göndermesi” başlıklı haber yer aldı. “Cumhurbaşkanı’nın ‘Tel tel dökülüyorlar’ yorumuna CHP liderinden ‘atasözlü’ yanıt” üst başlığıyla verilen haberde şöyle denildi:

“Erdoğan’ın etrafında parti militanlarından oluşan bir kadro var. Bunların bir kısmı politikacı, bir kısmı da Fahrettin Altun gibi devlet memuru. Erdoğan’a gerçeği anlatacak kimse kalmadı etrafında. Saray ve küçük ortağının yaptığı ittifak ile Millet İttifakı’nın arasındaki fark şudur: Onlar, koltuklarını korumaya odaklı bir ittifak kurdular. Yasalar çerçevesinde kurulmuş hiçbir siyasi partiye karşı rezervimiz yok. Biz, her siyasi partinin terör örgütleriyle arasına amasız, fakatsız mesafe koymasını isteriz. Bu bağlamda Mithat Sancar’ın ve Selahattin Demirtaş’ın Gara operasyonu dolayısıyla yaptıkları açıklamalar değerlidir.”

“Bilim Kurulu normalleşmeden pişman”

Karar gazetesi sürmanşetinde yer verdiği, “Bilim Kurulu normalleşmeden pişman” başlıklı haberinde, “Cumhurbaşkanı’nın Bilim Kurulu’nun önerilerine dayanarak açıkladığı ‘kademeli normalleşme’de yine Bilim Kurulu üyelerinden uyarılar gelmesi kafaları karıştırdı. Prof. Dr. Levent Akın, ‘Kafe ve restoranlarda ilk birkaç gün kurallara uyuluyor gibi gözüküyor ancak tekrar eskiye dönülüyor. Uzun süre oturmak yayılımı kolaylaştırıyor. Bir bakıma virüs startta bekliyor’ uyarısı yaptı. Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan da ‘Böyle giderse vakalar artabilir’ dedi” ifadelerini kullandı.

Gazete ön sayfasını altında ise, “Deprem için üç çözüm yolu” başlıklı habere yer verdi:

“Marmara depreminin üstünden 22 yıl geçmesine rağmen çürük binalarla ilgili yeterli adım atılmadığı raporlara yansıdı. Uzmanların yeni felaket uyarıları sürerken TBMM Deprem Komisyonu Başkanı Recep Uncuoğlu, masaya koyacakları önerileri sıraladı. Üç kritik başlığın altını çizen Uncuoğlu, ‘Yüksek riskli binaların satılıp kiralanmasını önleyeceğiz. Belediyeler, hasarlı apartmanı resen tahliye edip yıkabilecek. Bu yapıların emlak vergileri artırılıp fonda birikecek para kentsel dönüşümde kullanılacak’ dedi.”  

“Kırmızı tehlike”

Yeni Şafak gazetenin manşetinde, “Kırmızı tehlike” başlıklı haber yer aldı:

“Kovid-19 haftalık vaka haritasında ‘kırmızı’ ile gösterilen ‘çok yüksek riskli şehirler’in sayısındaki artış endişe veriyor. Vatandaşlar kontrollü normalleşmede tedbirleri elden bırakırsa son haritada ‘turuncu’ yani yüksek riskli olarak işaretlenen 34 şehir ‘kırmızı’ya dönebilir. Yeni normalleşmede gelişmelerin geçen yıl haziran ayındaki gibi devam etmesi halinde bunun illerdeki vaka sayısına yansımasının kaçınılmaz olacağı vurgulandı. Son verilerde cafe, restoran gibi yerlerin etkisinin henüz olmadığı dikkat çekilerek kontrollü normalleşme bir hafta sonra net haritanın görüleceği ifade ediliyor. Ancak vaka sayılarındaki artış uzmanları endişelendiriyor. Özellikle büyük illere bakıldığında İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin gibi şehirlerde artışlar var. İstanbul bir hafta içinde kırmızıya döndü. Vaka artışı gözüken illerde kurallara uyulmaması halinde o illerin bir üst gruba çıkması kaçınılmaz. Vakaların yükselmesinin ardından bu illerde tekrar kapanmalar gündeme gelebilecek. Bilim Kurulu Üyesi Mustafa Hasöksüz, yasak kararlarını beklemek yerine yasakları vatandaşın kendisi koyması gerektiğini belirterek, ‘Avrupa ülkelerinde kasım aralık ayındaki yükselişe benzer bir durum. Orada bunun nedeni İngiltere kökenli varyant virüstü. Bizim ülkemizde de yükseliş bu varyant virüsün yaygınlığını gösteriyor. Sadece iş, eğitim gibi haller dışında zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaya özen gösterilmeli. Kalabalık ve kapalı mekanlarda çift maske uygulanmalı’ dedi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design