Anasayfa / Medya izleme / “Önlem alınmıyor, risk büyüyor”

26 Mart

“Önlem alınmıyor, risk büyüyor”

Evrensel gazetesi, salgında yaşanan aşı belirsizliğini ve gelinen noktayı manşete çekti.

Evrensel gazetesi manşetinde, “Önlem alınmıyor, risk büyüyor” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Yeniden açılmanın ardından vakalar 3’e katlandı, ölümler 2 kattan fazla arttı. Ufukta aşı da gözükmüyor. Büyüyen riske dikkat çeken uzmanlar derhal önlem alınmasını istedi. 30 binlere dayanan vaka sayıları, artan ölümler ve yüksek riskli il sayısının çoğalmasına rağmen iktidar koronavirüsle mücadelede yeni tedbir almıyor. Birçok ilde bulaşıcılığı daha yüksek olan İngiliz mutantının hakim hale geldiğini belirten tabip odaları başkanları ve uzmanlar hastanelere başvuruların da arttığına dikkat çekerek derhal tedbir alınmazsa sağlık kuruluşlarında da sıkıntı yaşanacağının altını çizdi. Aşılamanın da yavaşladığına dikkat çeken uzmanlar, bu hızla aşılamanın bir yılda bitirilemeyeceğini söyledi. İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Osman Küçükosmanoğlu, İstanbul’da ocak ayına göre vakalarda 10 katlık bir artış yaşandığını, hastane doluluk oranının arttığını belirterek ‘Bu artışa bağlı olarak önümüzdeki haftalarda ölümler de daha fazla artacak’ dedi. Mart başında kademeli normalleşmeyle il bazında önlem alınacağının açıklandığını ama sonra tüm ülke kırmızıya boyanmasına rağmen iktidarın ‘Tedbirler değişmeyecek’ sözlerini hatırlatan Küçükosmanoğlu ‘Yaşanan bu artış hızı alınmayan tedbirlerle birlikte endişemizi artırıyor’ dedi. İkinci pikin yaşandığı döneme doğru gittiğimize dikkati çeken Küçükosmanoğlu, ‘Bu dönemdeki en önemli fırsat aşı’ dedi. Ancak Sağlık Bakanlığı yeterli aşı temin edemediği için 65 yaş üstünün bile aşılanamadığını hatırlatan Küçükosmanoğlu ‘Bu hafta 60-65 yaş arası aşılanacaktı ama aşı yok ve başlayamadık’ diye konuştu. Türkiye’de ve dünyada aşının ne kadar etkili olduğunun görüldüğüne vurgu yapan Küçükosmanoğlu, ‘Aşı nerede?’ talebinin yükseltilmesi gerektiğini söyledi.”

“İki sene oldu, heyet nerede”

Karar gazetesinin manşetinde, “İki sene oldu, heyet nerede” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Uluslararası kuruluşların ‘Sistemli işkence var’ raporları hazırladığı Çin’deki Uygur kamplarına Türkiye de bir heyet göndereceğini açıkladı. Ancak aradan yaklaşık iki yıl geçmesine rağmen adım atılmadı. Uygurlardan insanlık çağrısı geldi: Ankara vahşete karşı daha fazla sessiz kalmasın. Doğu Türkistan’daki kampları dünyanın gözü önünde ‘işletmeye’ devam eden Çin’in zulmüne karşı AB ve İngiltere yaptırım adımı attı. Dünyaya sesini duyurmaya çalışan Uygurlar, Türkiye için de ‘güçlü tepki’ beklentisi içine girdi. Çağrıların ardından iki yıl önce Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bir heyetin Doğu Türkistan’ı ziyaret ederek incelemelerde bulunacağını duyurdu. Ancak ne ziyaret gerçekleştirildi ne de heyete ilişkin bir açıklama yapıldı. Muhalefetin yönelttiği heyet soruları da karşılıksız kaldı. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Ankara’yı ziyaret ettiği gün kritik konu bir kez daha gündeme geldi. Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa, masada Doğu Türkistan’ın da olacağını söyledi. Pekin’e bu konuda güçlü bir mesaj verilmesi gerektiğini belirtti. Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk ise ‘İnsan hakları ihlalleri konusunda Türkiye önemli bir rol oynamalı’ dedi.”

“Sıra Montrö’ye mi geldi?”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Sıra Montrö’ye mi geldi?” başlıklı haberinde, “İstanbul Sözleşmesi’nin, Cumhurbaşkanı Kararı ile feshedilmesine yönelik tartışmalar sürüyor. Hukukçuların, ‘idari tasarruf ile yasama yetkisinin gasp edildiği ve Meclis’in onayladığı bir sözleşmeden idari karar ile çıkılamayacağı’ yönündeki açıklamalarına karşın Meclis Başkanı Mustafa Şentop, söz konusu kararı savundu. Cumhurbaşkanının, bir anlaşmadan, onaylandıktan sonra vazgeçebileceğini söyleyen Şentop, ‘Bir cumhurbaşkanı ‘Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden çekildim, Montrö’yü tanımıyorum, feshettim’ diyebilir mi’ sorusuna ise ‘Yapabilir. Mümkün-muhtemel arasında fark var. Yeterli miktar yoğurt bulursanız, Marmara Denizi’ni de karıştırırsanız ayran yapmak mümkündür’ yanıtını verdi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Şentop’un açıklamalarının anayasal gerçekliği yansıtmadığını belirterek, ‘Cumhurbaşkanı’nın bozabileceği anlaşmalar, anayasanın 90. maddesinde sayılan Meclis onayına ihtiyaç olmayan anlaşmalardır’ dedi. Altay, ‘Almanya da Hitler’e böyle bir yetkiyi vermişti, ülkenin başına ne belalar açtığı ortada. TBMM Başkanımızın yasama yetkisini tek adama altın tepside sunması beni incitiyor. Şentop’un, bu ucube sistemin şövalyeliğine soyunması incitiyor’ değerlendirmesinde bulundu. Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan ise ‘TBMM Başkanı 1936’da meclisin imza kararı aldığı Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin tek bir kişinin iradesi ile iptal edilemeyeceğini bilmelidir’ dedi ve geçmişine, bugününe ve geleceğine sahip çıkamayan bir meclis başkanı bu şekilde konuşamaz diyerek Şentop’u istifaya çağırdı” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design