Anasayfa / Medya izleme / “Büyüme yalanı salçaya takıldı”

02 Eylül

“Büyüme yalanı salçaya takıldı”

​Birgün, Evrensel ve Karar gazeteleri “sözde” büyüme rakamlarını manşete taşıdı.

Birgün gazetesi manşetinde, “Büyüme yalanı salçaya takıldı” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“TÜİK’e göre ikinci çeyrekte yüzde 21.7 büyüdük. Oysa gerçekler çok farklı. İşsizlik, pahalılık, enflasyon sarmalındaki yurttaş konserve dahi yapamıyor.

Artan hayat pahalılığı can yakarken İstanbul’un enflasyonu son 27 ayın zirvesine ulaştı. Ticaret Odası’nın verilerine göre mega kentte ağustos ayında perakende fiyatlar aylık yüzde 1.88 arttı. Yıllık enflasyon ise yüzde 18.89 artarak Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Ziraat Odaları Birliği’nin ağustos ayı üretici market fiyatları karşılaştırması halkın marul ve sivri biberi 3.3 kat, maydanozu 3.1 kat, elma ve patlıcanı 3 kat, kabağı ise 2.8 kat pahalıya tükettiğini ortaya koydu. Üretici ve market arasındaki en fazla fiyat farkı yüzde 233.10 ile marulda.

Kışa hazırlık için domates, patlıcan ve taze fasulye ile doldurulan kavanozlar bu yıl boş kalacak. Ankara Ulus Hali’nin esnafı, ‘Geçinemiyoruz’ derken yurttaş pahalılıktan şikayetçi. Ev emekçisi Zeynep Kiraz, ‘Geçen sene fiyatı 7 TL olan barbunya bu yıl 14 TL’ diyor.”

“‘Büyüme’ var, refah yok!”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “‘Büyüme’ var, refah yok!” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“TÜİK, geçen yılın 2. çeyreğine göre ekonominin yüzde 21’in üzerinde büyüdüğünü açıkladı. Büyümenin bir kısmı, geçen yıl ekonominin yüzde 10 küçülmesi nedeniyle baz etkisinden kaynaklandı. Önemli kısmı ise şirketlerin büyümesiyle oldu. Şirketler 2000’li yılların en karlı dönemini yaşarken, çalışanların ekonomiden aldığı pay 4.1 puan azaldı.

Geniş kapsamlı işsizliğin yüzde 25’in üzerinde seyrettiği, yılın son çeyreğinde ekonominin yavaşlamasının ve bu oranın daha yükselmesinin beklendiği bir dönemde refahtan pay acil hale geldi. Büyüme verileri, 2022 yılı için yüzde 12’lik zam dayatılan kamu işçilerine, ‘Şimdi sıra büyümeyi paylaşmada, yani maaşlara zamda’ dedirtti.”

“Rakamlar büyüdü, cebimiz küçüldü”

Karar gazetesi manşetindeki, “Rakamlar büyüdü, cebimiz küçüldü” başlıklı haberinde, “Kapanmayla geçen 2020’den sonra Türkiye bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 21.7 büyüdü. Ancak artan milli gelir vatandaşın cebine yansımadı. Çalışanların pastadan aldığı pay azaldı. Geçen yıl 100 liralık gelirin 38 lirası ücret olarak ödenirken bu yıl 32 liraya düştü. Ekonomistler de maaşlıyı pas geçen tabloya dikkat çekti: Şahlanış ücretlilere yaramadı. Daha çok ürettik ancak iş gücü biraz daha yoksullaştı.

TÜİK verilerine göre büyümenin ilk çeyreğe göre yüzde 0.9 ile sınırlı kalması dikkat çekti. Tabloda lokomotif, hizmet sektörü oldu. Büyümenin tabana yayılmaması ise eleştiri konusu oldu. Tüketim harcaması geçen yılın aynı dönemine göre artmasına rağmen çalışanların payı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 5 azaldı. CHP’li Faik Öztrak ‘Bu gidişat sağlıklı değil. Hükümet bizi yoksullaştıran büyümeyle tanıştırdı’ dedi.

Ekonominin geçen yıl yüzde 10.4 küçüldüğüne işaret eden DEVA Partili Birol Aydemir ‘Yüzde 30 fakirleşmişiz. Bu küçülmekten büyüme’ ifadesini kullandı. Ekonomistler de çalışanların Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’dan aldığı payın düştüğünü vurguladı: Önemli bir büyüme var ama çalışanlar giderek daha az pay alıyor. Büyüdüysek şimdi sıra paylaşımda yani maaşlara zamda. Daha çok ürettik ancak aslan payını sermaye sahibi aldı” ifadelerine yer verdi.

“AKP ilk kez 200’nin gerisine düştü”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “AKP ilk kez 200’nin gerisine düştü” başlıklı haber yer aldı:

“Siyasal iletişim uzmanı İbrahim Uslu, AKP’nin oy oranının ilk kez yüzde 33’e indiğini açıkladı. Uslu, ‘AKP’nin 2002’de ilk seçildiğinde aldığı yüzde 34.7’lik oy, direnç noktasıydı. Bu açıdan anlamlı bir düşüş. Seçmen, yangın ve seldeki yönetimi yetersiz buldu. Afgan göçmenler konusunda rahatsız’ dedi.

Uslu, Kılıçdaroğlu’nun ‘Millet İttifakı birden çok aday çıkarabilir’ açıklaması için de ‘Hata olur. 2018 sonucunu doğurur. Siyasetin psikolojisini yönetmek açısından güç birliği, muhalefetin birlikte hareket ettiği bir toplumsal mutabakat duygusu sinerji yaratır’ yorumunu yaptı.”

“Özkan’ı bırakın, failleri tutuklayın”

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Özkan’ı bırakın, failleri tutuklayın” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Gazetemize konuşan eski istihbaratçının JİTEM’in general Bahtiyar Aydın’a suikast yaptığını, Lice’yi yaktığını, emekli generaller Hasan Kundakçı ve İlker Başbuğ’un organize ettiğini, suç delillerinin karartıldığını ve olayın M. Emin Özkan’a yıkıldığını anlattığı özel haberi gündem oldu.

Özkan’ın avukatı Serdar Çelebi, ‘Lice’nin yakılması ve Bahtiyar Aydın olayının devlet içindeki karanlık güçlerce yapıldığı iddianameye girdi. Biz de niye Özkan bırakılmıyor diyorduk. Eski istihbaratçının demeçleri, davaya müdahale edildiğini gösteriyor. Lice’nin yakılması karanlıkta bırakılmak isteniyor’ dedi.

Çelebi, ‘Devletin karanlık güçlerinin komplosu ile Özkan fail olarak ceza aldığı için, böyle kalması isteniyor’ dedi. Gündem olan haberimizi HDP’li vekiller Pero Dundar ve Remziye Tosun Meclis’e taşırken, 25 yıldır tutuklu olan ağır hasta Özkan’ın bırakılması için sanal medyada kampanya yapıldı.”  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design