Anasayfa / Medya izleme / “Hem sattılar hem batırdılar”

30 Kasım

“Hem sattılar hem batırdılar”

Cumhuriyet, Birgün ve Karar gazetelerinin manşeti gündemde öne çıktı.

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Hem sattılar hem batırdılar” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Hazine’nin iç ve dış borçları ekimde 88 milyar lira daha artarak 2.2 trilyon liraya yükseldi. Ekimdeki artışın tamamı ‘başekonomist’ Erdoğan’ın yarattığı kur farkından kaynaklandı. Hazine’nin toplam borç stokunun yüzde 60’ı, döviz cinsinden alınmış borçlardan kaynaklanıyor. Borçlu kişi sayısı da 34.6 milyona çıktı.

CHP TBMM Grubu’nun haftalık ekonomi raporuna göre iktidar, ‘Faiz indireceğim’ derken iç borçlanma faizlerinin yanı sıra çok sayıda faizin artmasına yol açtı. İktidarda olduğu dönemde devasa borç yükü oluşturan AKP, 18 yıllık dönemde özelleştirmelerle kamunun varlıklarını da 781 milyar TL azalttı.”

“Krizin çözümü köklü değişim”

Birgün gazetesi manşetinde, “Krizin çözümü köklü değişim” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“İntihar olarak yorumlanan bir plan içinde ilerliyorlar. Erdoğan seçime kadar bu çizgide kalmakta ısrarcı.

Çoklu krizler yaşanırken AKP’nin yol haritasına karşı solun tutumu sadece seçimlerle sınırlı kalmamalı.

Neoliberal program önceki yıllardan yığılan atıl emek rezervlerini kalıcı kılar, toplumsal bunalımı geleceğe de taşır. Bu nedenle orta döneme, düzen-içi seçeneklerden radikal bir kopuş perspektifi ile bakmalıyız. Ekonomik kriz ile toplumsal bunalım ayrımı yapılmalı ve sol muhalefet, ‘kriz AKP iktidarına son verecektir’ yanılgısına kapılmamalı.

Türkiye’de sadece ekonomik kriz yaşanmıyor. Başkanlık sisteminin işlememesiyle, baskılarla kendini gösteren siyasi bir krizden de geçiyoruz. Toplumsal bir krizle de karşı karşıyayız. O nedenle sadece ekonomik programla, asgari ücretin yükseltilmesiyle düze çıkamayız. Topyekun bir mücadeleyi, köklü bir değişim talebini yükseltmek tek çare.”

“Enflasyon seçimden önce düşer”

Karar gazetesi manşetindeki, “Enflasyon seçimden önce düşer” başlıklı haberinde, “Cumhurbaşkanı, uzmanların ‘ekonomi biliminde yeri yok’ dediği faiz politikasından geri dönüş olmayacağını vurguladı. Erdoğan ‘Eğer ben ekonomi tahsili görmüşsem ve bazı değerler silsilesi içinde inandıklarım varsa faiz sebep enflasyon sonuçtur. Asla bu konudan taviz vermem’ dedi. Enflasyon için sandığı işaret etti: Bütün delilleriyle ortada, göreceksiniz seçim öncesi nerelere düşecek.

‘İhtiyaçlarımıza uygun ekonomi politikası izledikçe saldırılarla karşılaştık. Faiz lobileri kuduruyor. Mandacı iktisatçılara aldırış etmeden hedeflerimize yürüyeceğiz. Faiz sebep enflasyon sonuçtur. Avrupa’da, ABD’de enflasyona bakınca tezimizin doğru olduğunu görüyoruz. Asgari ücret arttı diye işçi çıkarma olacağını sanmıyorum. İstenmeyen durumları engellemek için elimizdeki araçları kullanırız. Mağduriyete izin vermeyiz.

Muhalefetin erken seçim çağrısı Bu işin tarihi Haziran 2023 dedik, değişmeyecek. Sizin gücünüz erken seçim kararı almaya yetmez. Boşuna uğraşıyorlar. (BAE ile yeni dönem) İpleri koparmamıştık. İstihbarat teşkilatları görüştü. Şubatta iade-i ziyarette bulunacağım. (İsrail ve Mısır’a büyükelçi atanacak mı?) Kararımızı verdiğimizde büyükelçileri belli bir takvimde atayacağız. BAE ile atılan adımın benzerini diğerleriyle de atacağız’” ifadelerine yer verdi. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design