Anasayfa / Medya izleme / “Seçim gazı maaşları yutacak”

31 Mayıs

“Seçim gazı maaşları yutacak”

Evrensel, bir ay ücretsiz doğalgaz uygulamasının halka olacak yansımalarını manşete taşıdı.

Evrensel gazetesinin manşetinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Mayıs seçimleri öncesi bir aylık ücretsiz doğalgaz uygulamasının maaşta düşüşler olarak halka yansıtılacağı yazıldı. “Seçim gazı maaşları yutacak” başlıklı haberde şöyle denildi:

 

“Bir aylık ücretsiz doğalgaz uygulaması TÜİK'in enflasyon hesaplamasında yansıtılacak. Doğal gazın sepette sıfır gösterilmesi mayıs ayında enflasyonu yüzde 3 düşürecek. Böylece memurların, emeklilerin alacağı enflasyon farkı azalacak.

 

Dolar kurunda günlük yükseliş yüzde 1.5’i geçti. Dolar kuru, 20.41 lirayı görerek yeni bir ekon kırdı. Faizler yükselişe geçti. Faizlerin yükselmesine paralel artan kârlılık beklentisiyle, borsada banka hisseleri adeta şahlandı.”

 

“Enflasyonun ‘gazı’ kaçtı”

 

Cumhuriyet gazetesinin de manşetinde, bir ay ücretsiz doğalgaz uygulamasının yurttaşların maaşına olacak etkisi yer aldı. “Enflasyonun ‘gazı’ kaçtı” başlıklı haberde şöyle denildi:

 

“İktidar, seçim öncesi oy için duyurduğu müjdenin maliyetini ücretli çalışamın sırtına yükledi Açıkladığı verilerle tartışılan TÜİK, mayıs ayında hesaplayacağı enflasyon oranlarını düşürecek. Aylık enflasyonun negatif çıkması da olası.

 

TÜİK'in bu hesaplaması nedeniyle enflasyon oranına göre maaşı belirlenen işçi, emekli ve memurun alacağı zam alacak. Doğal gazın enflasyon hesaplamasında yüzde 2.9’luk payı olduğunu belirten ekonomistler, “TUİK’in hamlesiyle enflasyon düşmüş gibi görünecek ve işçinin zammı çalınacak” dedi.”

 

“Umudu yitirme Gezi’yi hatırla”

 

BirGün gazetesinin manşetinde ise, Gezi Direnişi’nin 10. yıl dönümü yer aldı. “Umudu yitirme Gezi’yi hatırla” başlıklı haberde şöyle denildi: 

 

“Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilerek yerine Topçu Kışlası yapılmasına karşı başlayan daha sonra adalet, demokrasi, özgürlük talebiyle tüm ülkeye yayılan Gezi Direnişi’nin üzerinden 10 yıl geçti. Haziran’da başlayan direnişin talepleri bugün hâlâ güncel. Seçimin ardından umutsuzluk yaşanmaması gerektiğini vurgulayan Gezi aileleri, “Karamsarlığa asla yer yok” vurgusu yaptı.”

 

“Sandık kapandı kapılar açıldı”

 

Karar gazetesinin manşetinde, seçimin ardından dış politikadaki gelişmelere yer verildi.   “Sandık kapandı kapılar açıldı” başlıklı haberde şöyle denildi:

 

Seçimden sonra beklenen normalleşmenin ilk işareti dış politikada... Başkentler arasındaki sert dil yerini ‘yeni sayfa’ sürecine bırakıyor. Erdoğan ile ABD Başkanı’nın görüşmesinde işbirliğini ilerletme mesajları verildi. Kahire’yle karşılıklı büyükelçi atama yönünde ortak tutum dile getirildi. Atina’yla da buzlar erimeye başladı. Ege’de her yıl suları köpürten tatbikatların yerine eğitim yapılacak.”



Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design