Anasayfa / Nasıl yapmalı / “Güvenliğimizden internet şirketlerini de sorumlu tutmalıyız”

24 Mart

“Güvenliğimizden internet şirketlerini de sorumlu tutmalıyız”

P24’ün bu sene düzenlediği ilk medya seminerinde eğitimciler arasında İLEF’ten ihraç edilen akademisyen Aylin Aydoğan da yer aldı

 P24’ün gazetecilik öğrencileri, gazeteciler, vatandaş gazeteciler ve STK’lara yönelik düzenlediği “Nasıl Yapmalı” eğitim seminerleri serisinin ilk ikisi 18 Mart günü Ankara ve 19 Mart günü Eskişehir’de  gerçekleşti.

Bu sene Friedrich Naumann Vakfı tarafından desteklenen seminerlerin ilki Ankara’da, Bilgi Üniversitesi’nden İletişim Fakültesi / İletişim Tasarımı ve Yönetimi Bölümü’nden Doç. Dr Erkan Saka’nın internetin sivil yanıyla ilgili değerlendirmesiyle başladı. İnternetin sivil yanının zayıfladığına dair argümanları özetleyen Saka, internette yurttaşlar için hâlâ yer olduğunu, ancak bu alanı aktif olarak yurttaşların kendilerinin şekillendirmesi gerektiğini belirtti. Wiki’ler, arşiv siteleri ve kolektif olarak oluşturulan websitelerinin internetin ruhunu en iyi koruyan araçlar olduğunu söyleyen Saka, internetin sosyal medya dışında da kullanılması gerektiğini belirterek, “Bireysel olarak herkes var olabilir ama bu kolaboratif ruhu korumak lazım” dedi.
Seminerde yer alan diğer eğitimcilerden sosyal medya uzmanı Kenan Dursun, sosyal medya hesaplarının etkin kullanımını destekleyecek araçları tartıştığı sunumunda Buffer, Tweetdeck, Bit.lyLine.do, Piktochart.com, Canva, Pixabay gibi, sosyal medya kullanan habercilerin ve sivil toplum alanında çalışanların hayatlarını kolaylaştıracak platformlara değindi. İnternette güvenlik konusu ile ilgili konuşan iletişim uzmanı Şevket Uyanık ise kişisel verilen korunmasıyla ilgili gelişmeleri, internette gözetim karşı mücadelenin felsefesini ve Türkiye’de kişisel verilerin korunması ile ilgili kanunların evrimini anlattıktan sonra, internette güvenliği tehdit eden uygulamaları ve güvenliği sağlamak için yapılması gerekenler üzerinde durdu.
Seminerde işlenen sosyal medya ve güvenlik araçlarının listesi bit.ly/ankarap24 adresinde görülebilir.
“Sosyal medya şirketlerinin takipçisi olmak zorundayız”

STK temsilcileri, alternatif haber siteleri muhabirleri, akademisyenler ve Ankaralı iletişim öğrencilerinin katıldığı seminerde siber zorbalık konusunda bir sunum yapan ve geçtiğimiz günlerde bir KHK ile Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden ihraç edilen akademisyen Aylin Aydoğan, siber zorbalığa karşı mücadelenin yasaklama/filtreleme/cezalandırma politikalarından çok eleştirel bakış ve medya-okur yazarlığı artırarak verimli olabileceğini söyledi.

Eleştirel medya-okur yazarlığı bilincinin mahremiyetin bir hak olduğunun anlaşılmasını sağlayacağını söyleyen Aydoğan, mahremiyetin bir hak olduğunun ancak her kullanıcının da kendi güvenliğinden sorumlu olduğunun altını çizdi.

Sosyal medya iletişimi için büyük sosyal medya şirketlerine muhtaç olduğumuzu söyleyen Aydoğan, bu şirketlerin kazanç, prestij ve etkinliğinin aboneleri olan kitleden geldiğini belirtti: “Ağa bağlanan insan sayısı arttıkça değeri artan şirketler. Her yeni abone o ağın değerini hem ekonomik hem prestij anlamında artırmaktadır. Değeri biz katıyoruz. Kendi güvenliğimizden bu şirketleri de sorumlu tutmalıyız.”

Mahremiyete yönelik saldırılar sonrasında bu şirketlerin kullanıcı sözleşmelerini bahane ederek işten sıyrılmasının doğru olmadığını söyleyen Aydoğan, bu tür durumlarda sosyal medya şirketlerinin sorumluluk alması gerektiğini söyledi. “Bu şirketlerin takipçisi olmalıyız. Bunun bir yolu, yıllık olarak yayınlanan güvenlik karnelerini takip ederek, güvenlik anlamında rating’i düşük olan şirketleri ifşa etmek’’ dedi.

“Sosyal Medya ve İletişim Güvenliği” başlıklı seminer 19 Mart’ta Eskişehir 29 Ekim Gençlik Merkezi’nde Aydoğan’ın katılımı olmadan aynı eğitimcilerle tekrarlandı.

Aynı konuda bir sonraki seminer Nisan ayı içinde Kayseri’de gerçekleşecek.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design