Anasayfa / Objective / Objective’den iki gazetecilik projesine destek

17 Eylül

Objective’den iki gazetecilik projesine destek

Aris Nalcı-Erhan Arık ve Pelin Başaran Harrison Objective Araştırmacı Gazetecilik Programı’ndan burs kazandılar

Objective Araştırmacı Gazetecilik Programı halen devam eden serbest konulu proje çağrısı kapsamında iki yeni çalışmaya burs verecek.
 
Niras/BBC Media Action ortaklığıyla oluşturulan uluslararası jüri son toplantısında Aris Nalcı-Erhan Arık ve Pelin Başaran Harrison’ın proje önerilerini desteklenmeye değer buldu.

Objective desteğiyle yürütülecek projeler şöyle:
 
 
1)                  Ermenistan-Azerbaycan Sınırında Neler Oluyor?
 
Aris Nalcı ve Erhan Arık’ın projesi Ermenistan’ın Azerbaycan sınırındaki köylerde gerçekleştirilecek.
 
1993’ten beri süren sessiz ateşkesin, kalıcı barış girişimlerinin, Rusya’nın son dönemdeki agresif tavrının, Ermenistan ve Azerbaycan yönetimlerinin yaptığı karşılıklı silahlanma çağrılarının gündelik hayata yansımalarını araştıracak olan Nalcı ve Arık, hem televizyon için özel bir video röportaj hem de bir yazı dizisi hazırlayacaklar.
 
2)                  Türkiye’de “Toplumsal Hassasiyetler” ve Tophane Vakası
 
Pelin Başaran Harrison, İstanbul’un Tophane mahallesinde sanat merkezlerine ve sanatçılara yönelik tehdit ve saldırılarla ilgili sanat merkezleri, sanatçılar, mahalleliler, sosyologlar, hukukçular ve konuyla ilgili diğer aktörlerle yapılacak birebir görüşmeler ve kapsamlı internet, basın ve literatür araştırması yoluyla mahallede yaşanan gerginliğin neden ve etkilerini inceleyecek. Çalışma yedi bölümlük bir yazı dizisi olarak yayımlanacak.
 

“Objective” nedir?
 
Kopenhag merkezli Niras ve Londra merkezli BBC Media Action tarafından geliştirilen ve Temmuz 2013’ten itibaren Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan, Moldova, Belarus, Türkiye’de faaliyete geçen Objective Programı’nın amacı bu ülkelerde bağımsız araştırmacı gazeteciliğin desteklenmesi. Objective kapsamında, farklı ülkelerden gazetecilerin birlikte yürüteceği ortak çalışmalar da geliştiriliyor.
Objective’in mali kaynağı Danimarka Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Danimarka Uluslararası Kalkınma Ajansı (DANİDA) tarafından sağlanıyor.


Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design