Anasayfa / Objective / “Beni ‘Akkuyu’larda Merdivensiz Bıraktın”

13 Şubat

“Beni ‘Akkuyu’larda Merdivensiz Bıraktın”

Filiz Yavuz’un Objective bursuyla yaptığı gazetecilik çalışmasının ürünü olan kitap Can Yayınları tarafından yayımlandı

Objective Araştırmacı Gazetecilik Programı’nın Türkiye’de desteklediği ilk çalışmalardan biri şu günlerde kitapçı raflarında.
 
Can Yayınları etiketiyle yayımlanan Beni “Akkuyu”larda Merdivensiz Bıraktın adlı kitap, Filiz Yavuz’un imzasını taşıyor.
 
Londra merkezli BBC Media Action ve Kopenhag merkezli Niras adlı kuruluş tarafından geliştirilen Objective Araştırmacı Gazetecilik Programı, Türkiye’de 2013 yazında burs vermeye başladı ve ilk bursiyerler arasında yer alan Filiz Yavuz da “Türkiye’nin Nükleerle İmtihanı” başlığıyla özetlenebilecek bir çalışma yürüttü.
 
Bu çalışmanın sonuçlarını yansıtan kitapta, Yavuz’un amacı nükleer enerji konusunu şeffaf ve herkes için anlaşılabilir kılmak.
 
Nükleer enerjiye karşı olduğunu ve Türkiye’nin on yıllara yayılan, son dönemde de hız kazanan ilk nükleer santrallarını kurma girişimine muhalif bir bakışla yaklaştığını gizlemeyen Yavuz, kitabında enerji konusunda bilindiği varsayılan şeylerin, yerleşik yargıların ve siyasi söylemlerin doğruluğunu sınamaya çalışıyor.
 
Yavuz dünyadaki nükleer enerji tecrübesine ve Türkiye’deki hazırlıklara gerek iyi bir arşiv taraması gerekse konunun uzmanlarıyla konuşarak ışık tutarken, ilk iki nükleer santral için seçilen Mersin ve Sinop’ta yaptığı gözlemlere, yöre halkıyla ve nükleer karşıtı eylemcilerle konuşarak öğrendiklerine kitabında yer veriyor.
 
Beni “Akkuyu”larda Merdivensiz Bıraktın hem genel içeriği hem deEkler” bölümündeki mini sözlük ve farklı ülkelerin nükleer enerji politikalarını karşılaştıran tabloyla sadece meraklı okurların değil, bu konu üzerine haber yazan gazetecilerin de yararlanabileceği bir kaynak niteliğinde. (P24)
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design