Anasayfa / Yazarlar / Hepsi aynı şeyleri anlatıyordu

18 Ağustos

Hepsi aynı şeyleri anlatıyordu

Zengin bir adama çıplak masaj yapacaksın, 18 yaşında olduğunu söyleyeceksin, oranı buranı elleyebilir, sınırı sen çekeceksin…

2005 Mart’ında bir kadın polisi aradı, adını vermeye çekindi, 14 yaşındaki üvey kızının zengin bir adam tarafından taciz edildiğine inandığını bildirdi. Kızı okula elinde 300 dolarla gelmiş, arkadaşlarının diline düşmüş, biri ona “orospu” demiş, bir başkası duruma sinirlenip duvarı yumruklamıştı. Başka bir öğrencinin annesi kadını arayıp olanları anlatmıştı.

Bir kadın polis geldi, yanında terapistle, kızla konuştu. Kız, ağlaya ağlaya anlattı: büyük bir eve gitmiş, spiral merdiveni çıkıp yatak odasına girmiş, orada kendisine pek dostça davranmayan 25 yaşlarında bir sarışın kadın, bir masaj masasına çarşaf serip losyon sıkmış, sonra Jeff içeri girmiş, çıplakmış, ama havluyla örtünmüş, kıza sertçe, üstündekileri çıkarmasını buyurmuş, kız göğsünü ovarken mastürbasyon yapmaya başlamış ve sonra kızın apışarasına vibratör tutmuştu.

Polis “kır saçlı Jeff”i Jeffrey Epstein’e hemen nasıl bağladı, bilmiyoruz. Kız fotoğraftan teşhis edince, El Brillo Yolu’ndaki sarayvarî evin sözkonusu olduğuna dair şüphe kalmadı.

Polis kısa zamanda, müstakil evlerin 5 milyon dolardan başladığı Palm Beach Adası’nı bırakıp Batı Palm Beach’in yoksul semtlerinde dolaşmaya başladı. 14 yaşındaki kızı masaj faslına götürenin 18 yaşındaki Haley Robson olduğu kısa sürede ortaya çıktı. Robson bu işi bir defa yapmış, sonra bir daha yapmak istememiş, ama 200 dolara başka kızlar ayarlamayı kabul etmişti.

Polis hep aynı hikâyeyi dinliyordu. Çoğu zayıf ve güzel kızlar birbirlerini “masaja” yolluyorlardı: Zengin bir adama çıplak masaj yapacaksın, 18 yaşında olduğunu söyleyeceksin, oranı buranı elleyebilir, sınırı sen çekeceksin, ne kadar çoğuna razı gelirsen o kadar çok para alırsın.
Bazı kızlar elli, yüz defa gitmişler, hem Epstein hem de Nadia Marcinkova ile seks yapmışlardı. Nadia, 19 yaşında çok güzel bir kızdı. Epstein onu Yugoslavya’daki ailesinden “aldığını” söylüyordu. Kızlardan birine Nadia için “o benim seks kölem” demişti. Ortam buydu.

Epstein’in pedofili ağını ortaya çıkarmaya can atan iki kişi vardı: Palm Beach polisinin şefi Michael Reiter ve detektif Joseph Recarey. Uğraşmaya başladılar. Malikânenin çöp kutularını karıştırıyorlar, Epstein’in uçağını takip ediyorlar, izler, deliller arıyorlardı. Evdeki uşak ve hizmetçilerin patrona iletilmek üzere tuttuğu telefon notlarını buldular. Kızın adı, “Pazartesi okuldan sonra geleceği” veya “futbol antremanı olduğu için gelemeyeceği” vs. yazılıydı bunlarda. Yani daha sonra kendini aklamak için öne süreceği üzre, Epstein’in kızları 18 yaşından büyük sanması, kızların yaşları konusunda yalan söylemesi diye bir durum yoktu. Hepsi lisedeydi işte.

Ulaşılan her kız polisi başka bir-iki kıza götürüyordu. Detektif Recarey, “Günün birinde son ifadeyi alacağımı sanıyordum, ama,” diye anlattı, “görüştüğüm her kişi bana başka iki-üçünün adını veriyordu. İş büyüdü büyüdü…” Kısa zamanda ifadesi alınan kızların sayısı “onlarca” diye adlandırılabilecek düzeye ulaştı. İşin sırrı bir kızın ifadesinde şöyle tarif ediliyordu: “Olan bitenden rahatsız oldum, ama çok iyi para veriyorlardı. Aynı zamanda, eğer yapmamı istedikleri şey hoşuma gitmezse başka birini getirip yine para kazanabileceğimi söylüyorlardı…”
 
“Bu iş bittiğinde çok param olacak”
 
Polis raporlarına göre kızların çoğunun duyguları iğrenme ile korkma arasında gidip geliyordu. Epstein, kolay paraya giden köprüden geçebilmek için katlanmaları gereken canavardı. Genellikle, masaj yaparken vaktin bir an önce geçmesini istediklerini, hattâ saate baktıkları için “keyfimi kaçırıyorsun” diye azar işittiklerini, gözlerini başka yönlere kaçırdıkları veya kapattıkları için Epstein’ın ne yaptığını tam göremediklerini, iğrendiklerini, “onun yumurtaya benzeyen penisini" asla içlerinde istemediklerini anlatıyorlardı. Polisle konuşurken histeri krizi geçirerek ağlayanlar olmuştu. Biri, polise her şeyi anlatmak istediğini ama adam çok güçlü olduğu için ailesinin başına iş açmasından korktuğunu söyledi. 17 yaşındaki bir modelin anlattığına göre, Epstein ona iş bulmada yardımcı olabileceğini söylemiş, sonra portfolyosuyla alay etmiş, sonra da soyunup aldığı donu giymesi için onu ikna etmişti. Bir başkası, Epstein için sapık diyordu. Kızlardan biri, Epstein’la seks yaparken gözlerini kapatıp parayı düşündüğünü anlatmıştı: “Zihnimden şöyle geçiriyordum: ‘Tanrım, bu bittiğinde çok param olacak’.”

Palm Beach polisi 11 ay boyunca araştırma yaptı, telefonları dinledi. Kaydedilen görüşmelerden birinde Epstein’in asistanı kıza, “ne kadar çok şey yaparsan o kadar çok para alırsın” diyordu.

Polis tam kızlardan biriyle görüşürken Epstein’in “yardımcı”larından biri, gelişini ayarlamak için kızı arayınca, polis karşısında âdetâ bir canlandırma seansı bulmuş oldu.

Kızlar arabayla ya da taksiyle getiriliyorlar, yan kapıdan mutfağa alınıyorlardı. Onları genellikle Sarah Kellen (Vickers) karşılıyordu. Kızlara yiyecek ikram ediliyor, canınız ne çekerse aşçıdan isteyebilirsiniz, deniyor, ama çoğu sütle mısır gevreği isteyip bir çırpıda yiyorlardı. Bu kadar büyük, bu kadar yabancı ve esasında bu kadar erişilmez bir yerde, bildikleri tek şeye sarılıyorlardı muhtemelen. Hem psikolojik hem sınıfsal, pek can acıtıcı ayrıntılardan biriydi bu.

Zaten ilk bakışta cinsel sapıklık hadisesinden ibaret görünen şey, tecavüz vakalarının yüzde doksan dokuzunda olduğu üzre, düpedüz bir iktidar pratiğiydi ve ortadaki de sınıfsal meseleydi.

Aileleri parçalanmış, ev içi şiddetin yoğun olduğu, kadınların dövüldüğü evlerden, yoksul, zor durumdaki kızlar sözkonusuydu genellikle. Epstein’le olanlardan o sırada kimseye bahsetmemiş bir kız, “Zavallı aptal çocuklardık,” diye anlatacaktı. “Okul kıyafetleri, ayakkabılar için para istiyorduk sadece. Üstümüzü çıkarıp bir odada oturacağımız ve onun bizi seyredeceği söylenmişti, biz de oturduğun yerden kolay para kazanma yolu diye düşünmüştük.”

Epstein bir defasında kendini tutamayıp tecavüz ettiği kızdan özür dilemiş ve ona 1000 $ vermişti. “Masaj” seansları hariç, hayatında 100 doları birarada görme ihtimali bulunmayan bir kızı, yaşadığı tecavüzün üzerine, tamamen altüst edebilecek, muazzam travmatik, acımasızlığın doruğunda bir olaydı bu.

Kızları mutfakta süte dökülmüş mısır gevreği yerken bırakmıştık. Evin efendisinin genç kadın hizmetkârlarından biri onları alıp yatak odası ve banyonun olduğu ilk kata çıkarıyordu. Masaj sırasında Epstein önce yüzüstü yatıyor, sonra dönüyor, kızın soyunmasını istiyor, meme uçlarının sıkıştırılmasını isteyerek mastürbasyon yapıyordu. Kız izin verdiği ölçüde onu elliyor, vibratör kullanıyor, bazen ilişkiye giriyordu. Bazen Nadia Marcinkova’yı (o sırada 18’in üstünde) çağırıyor, kızların sevişmesini izliyor, bazen fotoğraf çekiyordu. Sonra çoğunlukla tek kelime etmeden gidip duş alıyordu.

Daha sonra, ifadeler çoğaldıkça ve kızlarınkilere evde çalışanlarınki eklendikçe, durumun tarif edilenden daha “hareketli” olduğu anlaşılacaktı.

Ev için arama emri çıkarttıklarında Recarey 21 kurban tesbit etmişti. Polis Epstein’i gözaltına almaya yetecek kadar delile sahip olduğuna inandığında 35 kadar başka kurban hakkında da şüpheleri vardı. Evde arama yapılırken, New York’tan gelmiş bir dekoratörle bir mimar oradaydı ve polislerin on-on beş çıplak kadın resmiyle, penis ve vajina şeklindeki sabunları götürüşünü izlediler. Polislerin evde gördükleri her şey, kızların anlatımlarına tıpatıp uyuyordu. Parlak pembe divan oradaydı, seks oyuncakları o gardrop çekmecesindeydi. Zaten bazıları birbirini hiç tanımayan o kadar çok kız o kadar çok şeyi aynı sözlerle anlatmıştı ki! Miami Herald’çılara pek çok ayrıntıyı anlatan Palm Beach polisleri, Epstein’in cinsel organının tarifine kadar,” demişlerdi.

Polise ifade veren kızlar, evde İngilizce konuşamayan başka kızlar da gördüklerinden sözedince işin rengi bir defa daha değişti. Polis Epstein’in özel jetinin uçuş loglarına bakmaya başladı, bir sürü kız ismiyle birtakım mühimadamların isimlerine rastladı. İşin büyüyeceği belli oldu.
Epstein özel detektifler tuttu. Bunlar, gidip kızları ve ailelerini takip ettiler, tehdit ettiler. Polisleri de takibe başladılar. Recarey, takip edildiğini fark edip değişik yollardan gidip gelmeye, araç değiştirmeye başladı. “Meselâ kırmızıda durduğumda orada bir yerde olduklarını biliyordum, onlar da benim onların orada olduğunu bildiğimi biliyordu,” diye anlattı gazetecilere. Çocukları için korkuyordu, çünkü “peşine ne cins adamlar taktıklarını” bilmiyordu. Meçhul failler Şef Reiter’ın çöp kutusunu çalıp götürdüler, içinde ona çamur atmaya elverecek malzeme aradılar.

Sonra Epstein’in polise yaptığı bağışlar konu edilmeye başlandı. Polis şefi Reiter soruşturma açıldıktan sonra gelen bağışı iade etti.
 
İşimi yap, ama seni görmeyeyim
 
Evet, anlattığımız “üsttekilerin” hikâyesi, ama alttakiler de hikâyeye yalnız mağdur olarak katılmıyor. Epstein’in Palm Beach’teki malikânesinde çalışanlardan Alfredo Rodriguez, kötü adamımızın meşhur siyah defterini ele geçirmiş, bu telefon defterini savcılara verip, açılan davanın daha sağlam delillere kavuşmasını sağlamak yerine mağdur avukatlarına satmaya kalkmıştı. Yakalandı, 18 ay hapse mahkûm oldu. Birazdan göreceğiz ki, onlarca kızı cinsel amaçla kullanan patronunun yediği ceza da aşağı yukarı bu kadar oldu. Deftere de daha sonra göz atacağız.

Epstein’le ilişkisini herkesin dört koldan kurcaladığı kimselerin yanısıra, onun suçlarına bulaşmış olmalarına pek ihtimal verilmeyen, “sosyal ilişki” ve çevre hesaplarıyla numaralarını kaydettiği kimselerin de isimleri vardı burada. Hapisten çıktıktan üç yıl sonra ölen Rodriguez’in mahkemede anlattığına göre, patronu cebinde hep 2000 dolar kadar para bulundurmasını isterdi; gelen kızlara 200-300 verebilmek için.

Rodriguez polise, masajlardan sonra yere saçılmış seks oyuncaklarını toplayıp yıkadığını anlatmıştı. Aynı şeyi Epstein’in evinde uzun yıllar çalışan Juan Alessi de anlatmıştı. Küvette vibratörler ve kauçuk bir penis buluyordu. Alessi bunun yanısıra, zamanla “hep daha genç, daha genç” kızların eve gelip gittiğini söylemişti.

Hikâyemizin hemen her satır arasından, sınıf tahakkümü ve eşitsizliğin yolaçtığı çirkinlikler taşıyor. Alessi’nin karısı Maria da evde çalışıyordu. Evi temizliyor, alışverişi yapıyordu. Epstein’in yanında sekiz yıl çalıştı. Ve onunla aralarında doğrudan tek konuşma geçmedi. Patron, Palm Beach’te geçireceği süre içerisinde Alessi’lerle karşılaşmak istemediğini onlara açıkça bildirmişti. 

 
"Bir Erkeklik ve Zenginlik Öyküsü" yazı dizisinde önceki bölümler:
1- Çünkü bu “onların” hikâyesi


Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design