Anasayfa / Yazarlar / Anlaşma ve ayrıcalıklı hapislik

20 Ağustos

Anlaşma ve ayrıcalıklı hapislik

Eylül’de vardıkları anlaşmaya göre, Kasım’da mahkeme önüne çıkması gerekiyordu. Ama çıkmıyordu işte. Çünkü sınıf…

Palm Beach’in, Epstein skandalında adalet yerini bulsun diye epey uğraşan, şimdi emekli polis şefi Michael Reiter, “Bu bir ‘adam öyle dedi, kadın böyle dedi’ hadisesi değildi,” diye tarif etmişti olayı. “Elli küsur kadın, sadece bir adam vardı ve bütün kadınlar temelde aynı hikâyeyi anlatıyorlardı.”

Buna karşılık Epstein’in kaçın kurası hırçın avukatları, kızların hayatında açıklar bulup, onları yalancı-iftiracı durumuna düşürmek için uğraşıyorlardı. Dava boyunca, kızların (a) yaşları konusunda yalan söylediklerini, (b) yaşananları abarttıklarını, yalan söylediklerini, (c) uyuşturucu kullandıkları için anlattıklarına güvenilemeyeceğini ileri sürdüler. Kızların anlattıkları, yaşlarını adamın bilmediği yalanını baştan çürütüyordu. Florida yasalarına göre yaşı bilmemek yetişkin olanın suçunu ortadan kaldırmıyordu. Uyuşturucu kullanıyorsa küçük kıza cinsel saldırı serbesttir diye de yasa yoktu.

Bunlara karşılık, sınıf dayanışması, erkek dayanışması ve bazı kadın savcıları kirli çarkın parçası haline getiren bol para vardı.

2007 yaz başında, Federal Savcılığın 53 sayfalık iddianamesi hazırdı. Temmuz’da büyük jüri Epstein’in bilgisayarlarına elkonmasını kararlaştırdı. Fakat önceden haber uçurulmuş, polis gelmeden bilgisayarlar çoktan evden çıkarılıp götürülmüştü.

Kurbanlar kötü adamımızla mahkemede hesaplaşmayı beklerken, federal savcılıkla Epstein’in avukatları arasında e-mailler uçuşuyor, avukatlar şartlar koşuyor, bir sürü şey dikte ediyor, savcılık da skandal çıkmasın diye uğraşıyordu. Savcılardan biri, Epstein’in avukatlarına yolladığı e-mailde, “onu cinsellikle ilgisi olmayan suçlardan yargılamaya elverecek bir olgusal zemin” bulmaya çalıştığını açıkça söylüyordu. Epstein Palm Beach County’de değil de Miami’de mi mahkeme önüne çıksa diye görüş alışverişinde bulundular. Savcılar, sanık avukatlarına, “böylece basının gözünden daha uzak olur” tavsiyesinde bulunmuşlardı. Esas olarak, kurbanlardan uzakta olacaktı duruşma. Ayrıca, kimi e-maillerde “telefonda konuşalım, bunu yazıya dökmek istemiyorum” gibi ifadeler vardı. 
 Galiba en fecisi, anlaşmanın kurbanlardan gizlenmesiydi. Epstein’in avukatlarından Lefkowitz, “Mağdur olduklarını ileri sürenlere mektup göndermenize karşıyız,” diye yazmıştı savcılara. Gerekçesi şuydu: “bu hemen basına sızar” ve müvekkilimize zarar verir. Lefkowitz, “eğer illâ böyle bir mektup yollayacaksanız, bunu Epstein ile anlaşma imzalandıktan sonra yapın” diye talimat da vermişti. Anlaşmadan iki ay sonra, Federal Savcı Alex Acosta’nın yardımcılarından biri Lefkowitz’e artık kurbanları anlaşmadan haberdar edeceklerini bildirdiğinde, avukat, “Potansiyel tanıklar veya potansiyel şikâyetçiler ve avukatlarıyla temas kurmayacağınızı garanti etmiştiniz!” diye hesap sorabiliyordu. 

Kurbanlara gönderilecek mektupların içeriğinin ve gönderilip gönderilmemesinin sanık avukatlarıyla görüşüldüğü, tarihteki ilk örnek buydu, birçok hukukçuya göre. Anlaşmadan haberdar edilmeyen kurbanların hakları üstüste çiğneniyordu. Ne demişti kızlardan biri: “Söylediklerine kulak asılmayacak kızları buluyor…”

2007 Aralık ayında, Epstein hâlâ anlaşma için randevu tarihi kabul etmemişti, halbuki Eylül’de vardıkları anlaşmaya göre, Kasım’da mahkeme önüne çıkması gerekiyordu. Ama çıkmıyordu işte. Çünkü sınıf…

Sonunda anlaşmaya varıldı.

Savcılar her şeyi ayarlamışlardı. Polis kızların on ikisini ve tanıkları hazır ettiği halde hiçbiri mahkemeye çağırılmamıştı. Savcı “onlara inanmıyorum” deyip sadece iki kızı çağırmıştı. Savcı yardımcısı Lanna Belohlavek anlaşmayı onaylayacak yargıcı “sadece birkaç kızın” sözkonusu olduğuna, onların bilgilendirildiğine ve anlaşmayı onayladıklarına inandırmıştı.

Epstein, bir fuhşa teşvik, bir de küçük yaştaki kızı fuhşa teşvikten 18 ay hapis, bir yıl ev hapsi cezasına çarptırılacaktı. Acosta ile ekibinin hazırladığı 53 sayfalık iddianamede Epstein’in taciz-tecavüz ettiği, küçük yaştaki yaklaşık otuz beş kızın ifadeleri vardı, ama şimdi yalnız iki olaydan suçlu bulunuyordu. Epstein “cinsel saldırgan” olarak kayda geçecek ve yılda iki defa Florida’da savcılıkta boy göstermek zorunda olacaktı. En kritik maddelerden biri, iddianamede “işbirlikçileri” olarak geçen Nadia Marcinkova, Sarah Kellen, Adriana Ross ve Lesley Groff yargılanmayacak, ceza almayacaktı. Anlaşma “başka potansiyel işbirlikçilere” de muafiyet sağlıyordu.

Anlaşmanın mimarı Alex Acosta, adalet bakanlığının yurttaş hakları bölümünde başsavcı yardımcısı olarak görev yapmıştı, Florida Uluslararası Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin eski dekanıydı. 

Anlaşma duruşmasında Yargıç Deborah Dale Pucillo, savcılık makamıyla sanık avukatlarının muhteşem uyumundan şüphelenmemişti. Savcı Belohlavek’e başka kurbanlar olup olmadığını sordu, “birkaç” cevabı aldı, “Hepsi bu anlaşmaya razı mı?” diye sordu, “evet” cevabı aldı, “Hükümlü niye Florida Devlet Hapishanesi’nde değil de Palm Beach County’de cezasını çekecek?” diye sordu, sanık avukatı Goldberger, “Burada yapılması gerekenin bu olduğuna ve tarafların bu yolla herkesin taleplerinin giderileceği hususunda anlaştığına karar verdik,” gibi bir cevap verdi.

Mağdur avukatlarından Spencer Kuvin, Epstein’in Palm Beach County’deki mahkemeye geleceğini öğrenince onunla temas etme düşüncesiyle oraya gitmiş, izlediği şey karşısında şaşkına dönmüştü. Kendisine ve kurbanlardan hiçbirine haber verilmemiş oluşuna inanamamıştı. Bir de yalan dönüyordu ortalıkta: güya mağdurlar birşeyleri protesto etmek için duruşmaya gelmemişlerdi.

Bu sırada mağdurlar davanın görüleceğini, mahkemede Epstein’in gözünün içine bakarak onun yaptıklarını anlatabileceklerini sanıyorlardı. Bunun yerine, Epstein’in çoktan hapse gönderildiğini, anlaşma icabı anlaşmanın şartlarını da öğrenemeyeceklerini öğrendiler. 

2019 Şubat’ında bir federal mahkeme, anlaşmada, Acosta yönetimindeki federal savcıların hem mağdurlara haber vermeyerek hem de onları insan kaçakçılığı soruşturmasının hâlâ yürüdüğüne inandırarak yasaya aykırı davrandığına hükmedecekti.

Trump’ın çalışma bakanı Acosta, 2019 Temmuz’unda, bu anlaşma yüzünden istifa etmek zorunda kaldı.

"Bir Erkeklik ve Zenginlik Öyküsü" yazı dizisinde önceki bölümler:
1- Çünkü bu “onların” hikâyesi
 
2- Hepsi aynı şeyleri anlatıyordu
3- Polisler, savcılar, avukatlarPaylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design