“Yazarlar bir an önce salıverilmeli”

Nobel Ödüllü Orhan Pamuk, Ahmet Altan ve Mehmet Altan’ın gözaltına alınmasını kınadı…

P24

11.09.2016

Gazeteci yazar Ahmet Altan ve Prof. Dr. Mehmet Altan’ın gözaltına alınmasına tepkiler büyüyor. Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar Orhan Pamuk, Ahmet Altan ve Mehmet Altan’ın katıldıkları bir televizyon programında “darbe çağrışımıyla subliminal mesaj içeren söylemlerde bulundukları” iddiasıyla gözaltına alınmasına tepki gösterdi. 

Hürriyet gazetesine konuyla ilgili demeç veren Pamuk, Ahmet Altan ve Mehmet Altan’ın gözaltına alınmasını “ayıpladığını” söyledi ve yazarların “bir an önce” serbest bırakılması gerektiğini belirtti. Pamuk ayrıca “Ülkemin geldiği yer konusunda öfkeli ve çok üzgünüm” dedi. 

Orhan Pamuk’un konuyla ilgili açıklaması şöyle: 

“Ahmet Altan ve Mehmet Altan’ın gözaltına alınmasını kınıyorum, ayıplıyorum. Hükümeti biraz eleştiren herkes bir bahaneyle ve hukuktan çok, kin ve sindirme duygularıyla hapse tıkılıyor. Hızla bir korku devleti oluyor, demokrasiden uzaklaşıyoruz. Aslı Erdoğan, Nazlı Ilıcak, Nuriye Akman, Necmiye Alpay, Şahin Alpay tıpkı Ahmet Altan ve Mehmet Altan gibi bu ülkede tanınan, sevilen ve halkın fikirlerini merak ettiği yazarlardır. Bütün bu yazarlar bir an önce salıverilmeli, yargılanacaklarsa gözaltına alınmadan yargılanmalıdırlar. Ülkemin geldiği yer konusunda öfkeli ve çok üzgünüm. Bu duyarsız ve acımasız uygulamaların Türkiye’yi dünyaya çok kötü gösterdiğinden emin olabilirsiniz.”

Ahmet Altan ve Mehmet Altan, 14 Temmuz 2016’da Can Erzincan TV’de yayınlanan Özgür Düşünce programında söyledikleri nedeniyle 10 Eylül sabah saatlerinde gözaltına alındı. “Darbe çağrışımıyla subliminal mesaj içeren söylemlerde bulundukları” suçlamasıyla gözaltında bulunan Ahmet Altan ve Mehmet Altan’ın ilk gün avukatlarıyla görüşmesine izin verilmedi.