“Jandarma ‘Var’ dedi”

Günün haberi dün de olduğu gibi Cumhuriyet gazetesinden gelirken, Birgün’ün manşeti de gündemin bir diğer çok konuşulacak “bombası” oldu.

16.06.2015

“Erdoğan’ın ‘var ya da yok’ dediği MİT TIR’larındaki silahlar jandarmada tescillendi” üst başlığıyla Cumhuriyet gazetesinin manşetten verdiği, “Jandarma ‘Var’ dedi” başlıklı haberde, “Adana’da durdurulan MİT TIR’larındaki silahlar üzerinde Jandarma Genel Komutanlığı’nca yapılan inceleme raporunda ürkütücü tespit ve bilgiler yer aldı: ‘Yüksek infilak güçlü patlayıcı, zırh delici, yangın çıkarıcı. Öldürücü, yaralayıcı, yakıcı, yıkıcı.’ TIR’lardan örneği alınabilen ve incelemesi yapılan ‘tapa’ların Rusya tarafından geliştirildiğine Bulgaristan, Ukrayna, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti gibi eski Doğu Bloku ülkelerince üretildiğine dikkat çekilirken fişeklerin ise Rusya menşeli olduğu vurgulandı” ifadeleri kullanıldı.  

“DEAŞ elektrik”

Birgün gazetesinin manşetinde, “DEAŞ elektrik” başlıklı haber yer aldı: “Akçakale’den IŞİD’in elindeki Telabyad’a elektrik veriliyor. Bir DEDAŞ yetkilisi, ‘Akçakale’de günde üç-dört kez kesinti olur ancak Telabyad’a 24 saat boyunca elektrik veririz, bu hattın bakımını da biz yaparız’ diyor. IŞİD’in bizden aldığı elektrik savaş bölgesinde daha çok insanın ölümü anlamına geliyor. Trajik olan ise şu: IŞİD’e giden elektrik hepimizin cebinden gidiyor.” 

“Saray’dan çık, 1071’e gel”

Hürriyet gazetesi, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamalarına manşetinde, “Saray’dan çık, 1071’e gel” başlığıyla yer verdi: “Hürriyet Ankara Bürosu’nu ziyaret eden Bahçeli, ‘Dolmabahçe’de kabul edilen 10 madde, AKP ve HDP’nin kurabilecekleri koalisyonun ana çatısını oluşturabilir. ‘Önceliğiniz çözüm süreci ise bize gelmeyin’ diyoruz. Serok Ahmet (Davutoğlu) koalisyon görüşmesi için bize geldiğinde de bu söylediğimden farklı bir cümle bulamayacaksınız’ diye konuştu. Erdoğan ile görüşen Baykal’ı da eleştiren Bahçeli, ‘AKP Genel Başkanı’nı (Erdoğan’ı) 2002’de başbakanlığa doğru götüren 116 günlük sürecin mimarlarından biri olduğu şüphesi vardır Baykal’ın’ değerlendirmesini yaptı. Bahçeli, ‘Normalleşmiş bir cumhurbaşkanı ortaya çıktıktan sonra konuşulur’ dedi.”  
Milliyet gazetesinin manşetinde de Bahçeli vardı. “Kaos istemeyiz” başlığıyla verilen haberde, “MHP lideri, Koalisyon görüşmelerinden sonuç çıkmazsa, kaos ve kriz istemeyiz. Şartlarımızı koyarız. Kabul görmezse seçime gidilir’ dedi” ifadeleri yer aldı. 

“Okul müdürlerinin hukuk zaferi”

Zaman gazetesi manşetinde, “Okul müdürlerinin hukuk zaferi” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Ağustos 2014’te bir torba yasa ile görevden alınan okul müdürleri, başlattıkları hukuk mücadelesini kazandı. Danıştay, haksız yere görevden alınarak yerlerine hükümete yakın sendikaya bağlı öğretmenlerin atandığını savunan müdürleri haklı buldu. Karar nihai hüviyet taşıdığı için 8 bin 403 eski müdür görevine dönebilecek” ifadeleri yer aldı. 
Habere Taraf gazetesinin sürmanşetinde, “Sekiz bin okul müdürü geri dönüyor”, Bugün gazetesinin ön sayfasının altında ise, “Okul yöneticilerine göreve iade kararı” başlığıyla yer verildi.

“Saray’ın son planı” ve “AKP’de banker Bilo skandalı”

Taraf gazetesi, “Saray’ın son planı” manşetiyle çıktı. Haberde, “7 Haziran seçimlerinin ardından ‘pişmanlık’ anketi yaptıran Saray, AKP’nin olası bir seçim halinde oylarının birkaç puan arttığını görünce harekete geçti. Bunun üzerine, koalisyon seçeneklerinin ‘tüketilerek’ erken seçime altyapı hazırlanması kararlaştırıldı. Bu çerçevede, partilerin içindeki ‘muhalif unsurlardan’ faydalanılması öngörüldü. CHP’de, Deniz Baykal ile görüşülürken yine MHP ve HDP içindeki muhaliflerle de temasa geçildi. Bu plana karşı çıkan Davutoğlu ekibi ise, CHP ve MHP yöneticileri ile koalisyon temaslarına başladı. Baykal görüşmesinden rahatsız olan Davutoğlu’nun TRT’de ‘halkın başkanlık istemediğine’ yönelik sözleriyle Erdoğan’a mesaj verdiği öğrenildi” ifadeleri kullanıldı. 

Gazetenin sürmanşetindeki, “AKP’de banker Bilo skandalı” başlıklı haberde ise, “7 Haziran seçimlerinin ardından zor günler geçiren AKP yönetiminde bir skandal daha patladı. Partiyi karıştıran iddiaya göre, bir genel başkan yardımcısı bazı adaylardan listede üst sıralarda yer verme karşılığında yüklü miktarda para aldı. HDP’nin barajı geçmesiyle bu adaylar seçilemeyince kriz çıktı. 8 Haziran’da soluğu partide alan adaylar, parayı geri istedi. Paranın seçim çalışmalarında harcandığını söyleyen başkan yardımcısı, talebi reddedince tartışma yaşandı” ifadelerine yer verildi.

“Onarım planı”

Bugün gazetesi manşetinde, “Onarım planı” başlıklı haber yer verdi: “İlk aşamada demokratik kurum ve kurallarda yaşanan tahribatın giderilmesini amaçlayan CHP, ‘Restorasyon süreci’ için koalisyon kurmaya yönelik gayriresmi temasları başlattı. CHP’nin ‘Restorasyon süreci’ adını verdiği plan, ‘hukuk’ ve ‘barış’ başlığı altında iki temel ayaktan oluşuyor. Plana göre, seçim barajının indirilmesi, İç Güvenlik Paketi’nin iptali, makul şüphe, internete erişimin kısıtlanması, MİT Kanunu ve HSYK’nın yapısını değiştiren düzenlemelerin Meclis’te bir an önce yapılması hedefleniyor. Planda uluslararası ilişkiler konusunda barışçıl adımlar atılması da öngörülüyor. Silah yüklü TIR’larla ilgili yargılamanın sağlıklı ve şeffaf işlemesi için hukuki ve yasal zeminin hazırlanması da planda bulunuyor. CHP bu ilkeler çerçevesinde, MHP ile koalisyon seçeneği için Devlet Bahçeli’yi iknaya yönelik gayriresmi temaslar yapıyor.”