“Ustalık eseri kara tablo”

​Birgün, Evrensel ve Cumhuriyet, TÜİK’e göre bile rekor kıran enflasyon rakamlarını manşete çekti.

04.11.2022

Birgün gazetesinin manşetinde, “Ustalık eseri kara tablo” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Ekonomide yaratılan kara tablo gün geçtikçe büyüyor. Enflasyon %85.51 ile 24 yılın rekorunu kırdı. Vergi, harç ve cezalara rekor zamlar yolda. Benzin ve motorin bir kez daha arttı. Varlık fonu batakta.

TÜİK'in açıkladığı verilere gör, enflasyon, ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 3,54, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 57,80, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 85,51 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 65,26 olarak gerçekleşti.

Ana harcama grupları itibarıyla ekim ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde 0,36 ile eğitim oldu. Buna karşılık, ekim ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 8,34 ile giyim ve ayakkabı oldu.

Ekim ayında endekste kapsanan 144 temel başlıktan 13 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 4 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 127 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti.

Akademisyenlerin ve ekonomistlerin bağımsız biçimde oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), ekim ayına ilişkin enflasyon verilerini TÜİK'ten önce açıkladı. ENAG verilerine göre, ekim ayında Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) aylık bazda yüzde 7.18 arttı. Yıllık bazda ise yüzde 185.34 olarak gerçekleşti.”

“Enflasyon boğuyor, yüzde 120’lik zam kapıda”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Enflasyon boğuyor, yüzde 120’lik zam kapıda” başlıklı habere yer verdi:

“TÜİK enflasyon oranını yüzde 85.51 açıkladı. Oran, İTO’nun açıkladığı yüzde 108’in ve ENAG’ın açıkladığı yüzde 185.3’ün çok altında kaldı. Gıda fiyatlarındaki yüzde 99, ulaştırmadaki yüzde 117, ev eşyasındaki yüzde 94’lük fiyat artışı emekçiler açısından ağır bir hayat pahalılığı yaşandığını ortaya koydu.

Enflasyon 1998 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkarak 24 yılın rekorunu kırdı. İkinci Dünya Savaşı döneminden bu yana görülmeyen bir enflasyon artış hızıyla karşılaşılmasına CHP’li Faik Öztrak tepki gösterdi: Bu tek başına becerisizlikle açıklanamaz. Bu olsa olsa millete yapılmış bilinçli bir kötülüktür.

Vergi, harç ve cezalarda belirleyici olan yeniden değerleme oranı yüzde 123 oldu. Bazı kalemlerde cumhurbaşkanının oranları düşürme yetkisi olsa da cezalar bu oranda artacak. Emlak ile motorlu taşıtlar vergisinde çok yüklü artışlar yolda. Çalışanların gelir vergisi dilimleri bu oranda artırılmayacağı için vatandaşın vergi yükü artacak.”

“‘Vizyon’ları enflasyon”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “‘Vizyon’ları enflasyon” başlıklı haberinde, “TÜİK’in Ekim 2022 ile ilgili yüzde 85.51 olarak açıkladığı ‘resmi enflasyon’ sonucu yurttaşın daha yoksullaştığını ve bu sürecin önümüzdeki aylarda da süreceğini ortaya koydu. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise enflasyonu yüzde 185.34 duyurdu. Enerjideki yıllık artış ise yüzde 555 ile rekor kırdı.

Yüksek enflasyon, maaş zamlarını da yok etti. Yılın bitmesine iki ay olmasına karşın memur ve memur emeklilerinde yüzde 4’e yakın enflasyon farkı oluştu. Vergi, harç ve cezalara yılbaşında gelecek olan zammı belirleyecek yeniden değerlendirme oranı ise yüzde 122.93 ile tarihin en yüksek seviyesine çıktı” ifadelerine yer verdi.       

“‘Sansür’de ilk dava muhalefete”

Karar gazetesinin manşetinde, “‘Sansür’de ilk dava muhalefete” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Kamuoyunda ‘seçim öncesi muhalif sesler kısılacak’ kaygılarına yol açan dezenformasyon yasasında ilk dosya… Emniyet, Kılıçdaroğlu’nun uyuşturucuya ilişkin sözleri hakkında ‘halkı yanıltıcı bilgiyi yayma’ iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Tartışma yaratan talebe ‘Sansür yasası ilk ürününü verdi. Amaç muhalefeti susturmaya çalışmaktı. Korkulan oldu’ tepkileri yükseldi.

Kamuoyunda ‘seçim öncesi muhalif sesler kısılacak’ kaygılarına yol açan dezenformasyon yasasında ilk dosya… Emniyet, Kılıçdaroğlu’nun uyuşturucuya ilişkin sözleri hakkında ‘halkı yanıltıcı bilgiyi yayma’ iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Tartışma yaratan talebe ‘Sansür yasası ilk ürününü verdi. Amaç muhalefeti susturmaya çalışmaktı. Korkulan oldu’ tepkileri yükseldi.

En çok tartışma yaratan ve üç yıl hapis cezasını öngören 29’uncu maddeyi işaret eden Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik ‘O aparatın siyasilere, ifade özgürlüğüne yönelik kısıtlama için uygulanacağını ortaya koydular’ dedi. CHP’li Engin Altay da ‘Sansür yasası ilk meyvesini verdi’ diye konuştu. Adalet Bakanı Bozdağ daha önce ‘Suçun oluşması için beş şart var. Biri bile olmazsa suç oluşmaz’ vurgusu yapmıştı.”