Ayrımcı Dile Karşı Habercilik Kılavuzu

Kılavuz, yaygın kullanılan klişe ifade ve sözcükleri belirliyor, ayrımcılık içermeyen kullanım önerilerinde bulunuyor ve pratik destek veriyor.

Mahmut Çınar, Yonca Poyraz Doğan, Tayfun Ertan, Barış Soydan, Rana Şenol

08.11.2015

Ayrımcı Dile Karşı Habercilik Kılavuzu, gazetecileri nefret suçunu da içeren ayrımcı dil kullanmaktan olabildiğince uzaklaştırmak için etnik, cinsel, dinî ve diğer ayrımcılık türlerine karşı farkındalık yaratmayı ve duyarlılığı arttırmayı hedefliyor. Kılavuz, habercilerin yoğun çalışma sırasında bile kolaylıkla başvurabilecekleri bir dil rehberi olma niteliği taşıyor.

Medyada sürekli karşımıza çıkan ayrımcı dilin, bizleri birey olarak rencide etmekle kalmadığı, toplumsal kutuplaşma ve düşmanlıkları da körüklediği bilgisinden yola çıkarak hazırlanan Ayrımcı Dile Karşı Habercilik Kılavuzu, yaygın olarak kullanılan klişe ifade ve sözcükleri belirliyor, ayrımcılık içermeyen alternatif kullanım önerilerinde bulunuyor ve günlük uygulamaya pratik destek veriyor.

Her konu başlığında ulusal ve yerel basında çıkan haber metinleri ele alınıyor, sorunlu ifade ile kullanımlar belirleniyor ve haber yeniden yazılıyor.

Ayrımcı Dile Karşı Habercilik Kılavuzu P24 Medya Kitaplığı serisinde yayımlanan bütün kitaplar gibi ücretsizdir. İçeriğe erişmek ve dilerseniz kitabı pdf formatında indirmek için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

I. Baskı: 2015
II. Baskı: 2016