Anasayfa / Yazarlar / Wexner’s Secret 2

26 Ağustos

Wexner’s Secret 2

1996 yazında Epstein, Wexner’in Ohio’daki konağına bir duvar resmi yaptırmak için Farmer’la anlaştı. Fakat orada onu taciz etti

O esnada 1,8 milyar dolarlık servetiyle Forbes’in zenginler listesinde 52. sırada yeralan Les Wexner’in Epstein’e muhabbetinin sebebi neydi?

Bu ânî muhabbetin sebebi herkes için merak konusuydu. The Limited’in başkan yardımcısı Robert Morosky, “Bu adamın cazibesi nereden ileri geliyor, herkes merak içindeydi,” demişti. “Etrafta biraz bakındım, bulduğum, özel lisede matematik öğretmeniymiş. Bulabildiğimin hepsi bu. Ortada hakikaten hiçbir şey yok.”

Gazeteci Vicky Ward’un Wexner’in yanında çalışanlardan aktardığına göre, Victoria’s Secret’in sahibi, Epstein’i bir tür kahya gibi kullanıyor, nerede gerekli görürse orada sahaya sürüyor, genellikle kirli işlerini ona gördürüyordu. Birileri işten çıkarılacağında bu “temizliği” Epstein yapıyordu meselâ. Wexner’in imparatorluğu içinde, kendisinden korkulan bir figür haline gelmişti.

Beri tarafta, “milyar doları olmayanın işine bakmam” tafralarıyla ortalıkta dolaşıyor, gizemli finans dahisi rolü oynuyordu. İşlerine baktığı tek “müşterisi” Wexner’di ve, evet, onun her işine bakıyordu. Söylendiğine göre, Wexner ona yatırımlar konusunda da akıl danışıyordu. Ama müşterisi değil patronuydu. Kendisine şirketlerinin yönetim kurullarında yer veren, bazı şirketlerine başkan yapan bir patron.

Epstein’in müşterisi yoktu. Aslına bakılırsa, bu zamana kadar kayda değer iş başarısı da yoktu. Yalnız bir defa, Philadelphia’da bir kimya firmasına, 300 bini kendi parası, bir milyon dolar yatırmış, firmanın hisseleri Fransa’dan bir şirketin hamlesi sonucu değerlenmiş, Epstein buradan kâr elde etmişti.

Fakat görünür başarısı ve bilinen tecrübesi olmamasına rağmen Epstein patronun kıymetlisi oluvermişti işte.
 
WEXNER BİLİYOR MUYDU?
 
L Brands Inc. kurucusu ve başkanı Les Wexner, bu yıl Epstein’in yeniden tutuklanmasının ve bu defa olayın epey gürültü koparmasının üzerinden bir hafta geçtikten sonra, “keşke onunla yollarımız hiç kesişmeseydi” diye pişmanlık belirttiği bir e-posta yolladı çalışanlarına. Wexner bu bir hafta boyunca “ruhunu yoklamış”, sonra da pişman olmuştu işte. “On yıl önce yanımda çalışan bir kimsenin bu kadar çok insana bu kadar çok acı vereceğini hiçbir zaman tahmin edemezdim,” demişti e-mailde. Tabiî, “gerçeği bilse Epstein’le asla çalışmayacağını” eklemişti. Epstein’in işlediği suçlara dair bir şey bilmediğini iddia ediyordu.

Ayrıca Epstein’in dümenler çevirerek zimmetine para geçirdiğini, bazı paraların kayıp olduğunu vs. anca 2008’dan sonra, Epstein yargılanıp mahkûm olduğunda, bu yüzden ilişkilerini kestiklerinde anladığını ileri sürüyordu. Epstein onun paralarını tırtıkladıysa neden hiçbir merciye başvurmadığına dair sorulardan Wexner böyle kurtulmayı hesaplamıştı. Gazetecilerin görüşme taleplerini geri çevirdi, konuşmadı.

Epstein’in genç kadınlara, küçük kızlara düşkünlüğüne dair Wexner’in hiçbir şey bilmiyor olması imkânsızdı.

1990’ların ortalarında Epstein, Wexner’le yakın ilişkisine dayanarak, kendini Victoria’s Secret’e model olabilecek yetenekleri keşfeden biri gibi sunuyordu. Görüşmeye çağırdığı 27 yaşındaki Kaliforniyalı model Alicia Arden’e otel odasında tecavüz etmeye kalktı, kadın kaçtı. Arden’in bir hafta kafasında evirip çevirdikten sonra polise gidip verdiği ifade, Epstein’in kayda geçmiş ilk cinsel saldırı vakası oldu.

Elbette son değildi.

Maria Farmer, 1995’te New York’ta bir sanat gösterisinde Ghislaine Maxwell ve Jeffrey Epstein ile tanışmıştı. 1996 yazında Epstein, Wexner’in Ohio’daki konağına bir duvar resmi yaptırmak için Farmer’la anlaştı. Fakat orada onu taciz etti. Farmer odadan kaçtı, polisi aradı. Ancak Wexner’in korumaları 12 saat konaktan çıkmasını engellediler. Bunları Farmer’ın 2019 başında New York’ta federal mahkemeye sunduğu yazılı ifadesinden biliyoruz.

Victoria’s Secret elemanları, Wexner’in -evine duvar resmi yapacak sanatçı ayarlamak kadar özel işlerine de karışan- danışmanının bu tür marifetlerinden haberdardılar ve patronu uyarmışlardı. Wexner’in gösterdiği tepki bilinmiyor. Ya da artık çok iyi biliniyor. Muhtemelen, ‘Jeffrey bana lazım, bunları sineye çekeyim’ demişti.

Wexner veya L Brands’in sözcüleri, hiçbir zaman Epstein’in Wexner için yerine getirdiği hizmeti somut ayrıntılarıyla tarif etmediler. Şimdi 81 yaşındaki Wexner, hakkındaki iddiaları sözcüsü aracılığıyla reddetmekle yetindi, çalışanlarına attığı e-postada da, “iddianamede anılan hiçbir yasadışı işe HİÇ bulaşmadım” dedi, HİÇ’i büyük harfle yazarak. L Brands’in sözcülerinden Tammy Roberts, “12 yıl öncesine kadar” Epstein’in yalnız Wexner’in “kişisel para yöneticisi” olarak çalıştığını, hiçbir zaman firmayı temsil yetkisine sahip biri olmadığını ileri sürdü.

İşi genç kadınlarla olan bir büyük marka sahibinin böyle bir adamı etrafta bulundurması bile tuhafken, Epstein’in Wexner nezdindeki konumu “ne istedilerse verdik” mahiyetindeydi. 1996’da Wexner’in Ohio’daki evine bir duvar resmi yapılacaktı. Epstein, bunun için işe aldığı Maria Farmer’a cinsel saldırıda bulundu. Kız odadan kaçtı ve polisi aradı, ama Wexner’in güvenlikçileri onu on iki saat boyunca dışarı bırakmadılar. Epstein Wexner’e para kazandırmaya ve kazandırdıklarının bir kısmını kendi cebine atmaya devam ederken bir yandan bunlar oluyordu. Wexner nasıl hiçbir şeyden haberdar değildi?

Epstein-Wexner ilişkisi 2007’de mecburen değişmiş göründü. Çünkü Epstein’in Florida Palm Beach’teki malikânesinde çevirdiği dolaplar ortaya döküldü ve Epstein tutuklandı. Ancak ilişki alttan alta sürmüş gibi görünüyor.

Şüpheler haklıysa da, herkesin elbirliğiyle her şey örtüldü. Ancak 2007-2008’de örtülen ve görmezden gelinen, Epstein’in 2019 Temmuz’undaki ikinci tutuklanışında artık gizlenemez oldu. Les Wexner’in milyonlarca dolar bağış yaptığı, katkıda bulunduğu Yahudi vakıfları, kuruluşları, alıp kullandıkları “kirli para”nın yükünden nasıl kurtulacaklarını tartışmaya başladılar. Anlaşılan, hayır işleri yaparak gönlünü kazandığı insanlar dahil hiç kimse, Epstein’in suçları konusunda Wexner’in habersiz ve masum olduğuna inanmıyordu.

Buna borsacılar da dahil olmalıydı. Victoria’s Secret gelir ve değer kaybına uğradı. #MeToo döneminin koşullarına ayak uyduramayışının da bunda etkisi olduğu söyleniyor ki, hakikaten üzerinde düşünmeye değer, ilginç bir görüş. Epstein 6 Temmuz’da tutuklandıktan sonra ise şirketin hisselerinde %3,9 düşüş görüldü.

Jeffrey Epstein’in servetindeyse, ölümüne varan tutuklanma sürecine kadar, herhangi bir azalma olmadı. Bu servetin kaynağı da hâlâ tatmin edici netlikte belirlenebilmiş değil.

"Bir Erkeklik ve Zenginlik Öyküsü" yazı dizisinde önceki bölümler:
1- Çünkü bu “onların” hikâyesi
 
2- Hepsi aynı şeyleri anlatıyordu
3- Polisler, savcılar, avukatlar
4- Anlaşma ve ayrıcalıklı hapislik
5- Zenginler hapiste nasıl yaşar?
6- Tam CEO'nun aradığı tip!
7- Dolandırıcıyı dolandırmak
8- Kirli çamaşır defilesi
9- Wexner's Secret


Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design