“Nasıl Yapmalı” atölyeleri İzmir ve Ankara’da

17-18 Mayıs tarihlerinde ODTÜ’de düzenlenecek iki günlük atölyede “belgeselcilik” ele alınacak

P24

16.05.2016

 
Punto24 Bağımsız Gazetecilik Platformu’nun üniversitelerin iletişim, gazetecilik, radyo ve televizyon ve görsel sanatlar bölümleri öğrencileri ve yerel gazeteciler için ‘’Nasıl Yapmalı’’ başlığı altında düzenlediği gazetecilik atölyeleri devam ediyor. Bu kapsamda, habercilikte sosyal medya kullanımı ve interaktif yayıncılık üzerine iki seminer 7 Mayıs tarihinde İzmir Ege Üniversitesi’nde gerçekleşti. 17-18 Mayıs günlerinde ise ODTÜ’de iki günlük bir “belgeselcilik” atölyesi düzenleniyor.
 
Ege Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezi’nde yapılan Sosyal Medya Araçları ve İletişim Güvenliği atölyesi Bilgi Üniversitesi öğretim üyelerinden Erkan Saka’nın moderatörlüğünde, aynı üniversitenin Sosyal Kuluçka Merkezi’nden Kenan Dursun ve Habitat Derneği iletişim uzmanı Şevket Uyanık’ın sunumlarıyla gerçekleşti.
 
Sosyal medya araçlarının kullanımı kadar, gazeteciler ve yurttaş gazeteciler için önemli bir konu olan veri güvenliği üzerine uygulamaların da ele alındığı atölye, Ege Üniversitesi öğrencilerinin yanı sıra, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de yer aldığı yaklaşık 50 katılımcıyla yapıldı.

Aynı gün gerçekleşen Interaktif Yayıncılık başlıklı seminerde ise Online ve İnteraktif yayıncılık araçları'nı kullanarak yurttaşların içerik üretmeleri ve kendi haber içeriklerini oluşturmaları konuları ele alındı. Seminere 40'a yakın dinleyici katıldı.

Sıradaki “Nasıl Yapmalı” semineri ise, 17-18 Mayıs tarihlerinde gazeteci Martin Gerner, ODTÜ GİSAM Öğretim Üyesi Thomas Balkenhol ve belgesel yapımcıları Reyan Tuvi ve Kutbettin Cebe’nin sunumlarıyla iki günlük bir atölye olarak ODTÜ GİSAM’da gerçekleşecek.
 
 
Nisanda Eskişehir ve Ankara’daydık
 
İletişim öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği Sosyal Medya Araçları ve Gazetecilik başlıklı seminer daha önce 9-10 Nisan tarihlerinde Ankara ve Eskişehir’de yapılmıştı. 

9 Nisan’da Ankara TED Üniversitesi Sosyal İnovasyon Merkezi’nde Gerçekleşen Sosyal Medya Araçları ve İletişim Güvenliği atölyesine aralarında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi, ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden öğrencilerin yanı sıra Denge ve Denetleme Ağı, Gündem Çocuk Derneği, Türkiye Bilişim Derneği, Uluslararası Anadolu Kütüphaneciler Derneği, Eğitimde Görme Engelliler Derneği, Hafıza Kaydı, Genç Yeşiller, Uçan Süpürge ve AB Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı gibi STK ve kuruluşların temsilcilerinden oluşan 47 kişi katıldı.
 
Seminer sırasında sosyal medya araçlarını kullanarak haberleştirme ve hikâyeleştirme konulu ödevi teslim eden katılımcılar arasından, yargı bağımsızlığını konu alan çalışmasıyla Yağmur Çalışkan 200 euro ödüle layık görüldü.
 
Ertesi gün, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim öğrencileri için 29 Ekim Gençlik Merkezi’nde düzenlenen aynı konulu atölyede ise Anadolu Üniversitesi öğrencilerinin yanı sıra Nabız Atölyesi, Gestal Zone ve Futbolkaravani.com gibi kurum ve kuruluşlardan gelen 25 katılımcıya ulaşıldı. (P24)